Czy idiopatyczne zapalenie stawów mogło się ponownie nasilić?

Witam, jestem mamą 2-letniej dziewczynki, u której po 2 miesiącach pobytu w szpitalu stwierdzono idiopatyczne zapalenie stawów i bakterię w kolanie. Na bakterie dostaje w tej chwili D***, po wyjściu ze szpitala miała CRP 88, OB 80 już po podaniu kroplówek, dziś zrobiłam jej profilaktycznie badania i CRP ma 119, a OB 89. Miała lekki katar. Czy jest możliwe, że znów jakieś zapalenie się nasiliło, czy to przyczyna tego lekkiego kataru? Przed przyjściem do szpitala miała CRP 225, a spadło do 88. Proszę o odpowiedź, bo znów się martwię, że po prostu ona jest źle leczona. U ortopedy byłam 2 dni temu, powiedział, że bakteria powinna być już wykurzona przez antybiotyk, więc skąd to podwyższone CRP. Rano, jak wstaje, ma bóle kolan, ale zgina i prostuje je, co przedtem było niemożliwe. Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów jest chorobą, w której o efektach leczenia w największej mierze decyduje stan kliniczny pacjenta. Sam wynik markerów stanu zapalenia jest niewystarczający do oceny poprawy bądź nasilenia zmian.

Zarówno białko ostrej fazy (CRP), jak i OB są markerami ogólnymi, które nie są specyficzne dla tej choroby. Ich wzrost może być związany zarówno z nawrotem choroby, jak i zwykłym przeziębieniem, czy zwykłym stłuczeniem nogi.

Jeżeli zależałoby Pani na analizowaniu postępów choroby, konieczne by było oznaczanie czynnika reumatoidalnego albo przeciwciał przeciwjądrowych, co mija się jednak z celem.
W obecnej sytuacji, gdy córka czuje się dobrze, nie widzę podstaw do obaw. Oczywiście zachęcam Panią do wizyty w przychodni, gdzie pediatra będzie miał możliwość zbadania córeczki i wypowiedzenia się na temat efektów leczenia.

Pozdrawiam