Czy możliwa jest nerwica u 19-latka?

Czy to może być nerwica? Witam, mój problem polega na tym, że od pewnego czasu mam można powiedzieć "tiki". Chodzi mi o to, że przy sytuacjach stresujących dostaje pewnego rodzaju skurczy, musze mrugać okiem po kilka razy, zginąć palce, kolana, brać głębsze wdechy, odwracać głowę po kilkanaście razy, podskakiwac. Do tego, od pewnego momentu zacząłem się strasznej pocić. Jest to bardzo uciążliwe, ponieważ pocą mi się dłonie, a nigdy takiego czegoś nie miałem. Od pewnego czasu miewam bóle brzucha i problemy z wypróżnianien. Napady gorąca lub zimna. Ostatnio moje życie jest pełne stresu i sytuacji obciążających mnie psychicznie. W dodatku nie wysypiam sie. W dzień nie mam energii, nic mi się nie chce, brak mi motywacji do działania, całymi dniami mogę siedzieć w pokoju i najlepiej z niego nie wychodzić. Miewam dużo sytuacji, że "wbije" sobie do głowy, że mam jakąś chorobę, a jak pójdę do lekarza okazuje się, że jest wszystko ok. Przez te "tiki" związane z napinanien mięśnie, podwyższa mi się ciśnienie i miewam bóle głowy. Poszedłem do lekarza i muszę udać się na badania, lecz chciałbym dowiedzieć się czegoś tutaj. Z góry dziękuję za pomoc

Dzień dobry,
Oczywiście opisane objawy mogą wskazywać na nerwicę, ale bez obszerniejszego wywiadu oraz bez wykluczenia podłoża somatycznego nie mogę jej zdiagnozować. Jeśli badania lekarskie nic nie wykażą to wówczas doradzałabym udanie się na konsultację do psychiatry. Jeśli odczuwa Pan taką potrzebę dobrym pomysłem byłyby także rozmowy wspierające z psychologiem/psychologiem psychoterapeutą, gdyż wspominał Pan o silnym stresie w ostatnim czasie. Przy nerwicy także można doświadczać objawów fizycznych np. takich jak u Pana, które zwykle są źle interpretowane przez pacjenta np. jako objaw choroby. Na ten moment warto zadbać o rozładowywanie napięcia i negatywnych emocji związanych ze stresem poprzez np. sport, ruch na świeżym powietrzu, relaksację, taniec itp. Polecam także ziołowe preparaty uspokajające, herbatę z melisy oraz suplementację witaminy D oraz witamin z grupy B. Mam nadzieję, że wszystko wkrótce się wyjaśni.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/