Czy taki opis usg wątroby wskazuje na coś poważnego?
Witam , w wykonanym USG jb , we wątrobie słabo widoczny obszar o miernie wzmożonym niejednorodnym echu wielkości ok 32/22mm w pierwszej kolejności możliwy naczyniak ,natomiast kontrolne USG wykonane 4 miesiące później stwierdza : w segmencie 7 słabo odgraniczony o nieco wzmożonym echu obszar o wym 17/36mm poza tym reszta ok ,czy taki opis USG wskazuje na coś poważnego ? Osoba wykonująca USG mówiła żeby nie siać paniki bo to wygląda na zwiększone ukrwienie tego obszaru ,USG robiłem 2 razy a za 2 razem lekarz powiedział że gdybym mu pierwszego wyniku nie pokazał to by tego nie zauważył nawet.co z tym robić dalej robić ? Gdzie się udać ?

MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badania obrazowe jamy brzusznej. Taka diagnostyka jest najlepszą profilaktyką w kierunku wielu chorób, a także pozwala na dokładną ocenę funkcjonowania poszczególnych narządów znajdujących się w obrębie jamy brzusznej.
Istotnym jest przede wszystkim fakt, czy występują pewne objawy ze strony układu pokarmowego, jak ból i dyskomfort w nadbrzuszu, wzdęcia, nudności, czy wymioty. Aby móc wykluczyć lub potwierdzić wszelkie schorzenia, należałoby rozszerzyć diagnostykę o tomografię komputerową jamy brzusznej oraz określenie poziomu prób wątrobowych w surowicy krwi.
Na podstawie wykonanego USG jamy brzusznej, można by stwierdzić, że prawdopodobnie uchwycona zmiana mogłaby odpowiadać naczyniakowi. Jednak, aby mieć pewność, co do diagnozy należy rozważyć dalsze kroki w diagnozie.
W przypadku wystąpienia naczyniaka wątroby, w większości sytuacji pozostawia się to do dalszej obserwacji.
Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/encefalopatia-watrobowa-rodzaje-przyczyny-objawy-i-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/naczyniaki-watroby-co-musisz-o-nich-wiedziec-wideo
https://portal.abczdrowie.pl/objawy-naczyniakow-watroby-wideo