Czy zostawić go, niech żyje sobie sam, czy nadal mu pomagać?

Poznałam go rok temu, po jakimś czasie zaczął mi opowiadać o sobie, że był już cztery razy w szpitalu psychiatrycznym na leczeniu. Zachowuje się nie raz normalnie, rozmawia, śmieje się i po pewnym czasie siedzi smutny, nic nie mówi. Zaczął pracować i jak przychodzi do domu to zapali i od razu śpi. Nawet jak nie pracuje to śpi, w nocy mówił że nie spał, mało je, prawie wcale, i to mnie niepokoi.

Znalazłam leki i recepty od lekarza psychiatry, czytałam kartę informacyjną ze szpitala o lękach, zmianie nastrojów, nadużywaniu leków tych od lekarzy psychiatrów. Martwi mnie również, że seks stał się wręcz zbędną rzeczą, kochamy się dwa razy w miesiącu, mówi, że nie chce mu się i może bez tego obejść się - czy przyczyną tego są leki? Nie wiem co mam zrobić, męczy mnie taka sytuacja, proszę mi pomóc i powiedzieć co mam zrobić. Zaczekać?

Witam!

Od Pani zależna jest decyzja, czy chce Pani kontynuować ten związek, czy go zakończyć. Pani partner cierpi na zaburzenia psychiczne i powinien być pod kontrolą psychiatry. Odpowiednie leczenie może złagodzić objawy choroby lub doprowadzić do całkowitego jej zaniku.

Warto, by dowiedziała się Pani od lekarza (np. podczas wizyty z partnerem), na jakie zaburzenia cierpi, czym charakteryzuje się ta choroba oraz jak Pani może w tej sytuacji postępować. Wtedy będzie Pani mogła zrozumieć partnera i będzie Pani mogła mu pomóc.

Z jego strony również potrzebne jest zaangażowanie i chęci. Popęd seksualny u partnera może być zaburzony z powodu przyjmowania leków. Jednak bardziej szczegółowe informacje na ten temat uzyska Pani u lekarza psychiatry leczącego Pani partnera.

Pozdrawiam