Innowacyjne metody leczenia BDP? Griffonia Simplicifolia i 5-HTP.

Witam, jestem kobietą, mam 27 lat. Pierwszy kontakt ze specjalistą psychiatrą miałam w wieku około 20 lat, korzystałam z doraźnej pomocy psychiatrycznej, rzadziej psychologicznej, bardzo nieregularnie, z różnymi rozpoznaniami. Obecnie zdiagnozowana jako osobowość borderline i spektrum zaburzeń afektywnych dwubiegunowych (przy czym spektrum afektywnych raczej dyskusyjne). Zrezygnowałam z przyjmowania leków, zażywałam bardzo różne, niestety, źle je tolerowałam lub nie przynosiły pożądanych efektów (nie wymienię, ponieważ są sprzeczne wskazówki na stronie: Jeśli przyjmujesz jakieś leki, koniecznie napisz jakie./Informujemy również, że nie odpowiadamy na pytania zawierające w swojej treści nazwy leków lub substancji czynnych dostępnych na receptę). Znalazłam wiele informacji w Internecie na temat 5-HTP w roślinie Griffonia Simplicifolia, jednak są to teksty budzące wiele wątpliwości. Niestety, nigdzie nie mogę znaleźć publikacji naukowych dotyczących działania tej rośliny i możliwości terapii alternatywnej do np. SSRI. Czy zostały przeprowadzone badania kliniczne? Dlaczego nie jest zarejestrowana jako substancja lecznicza w Polsce? Czy w innych państwach również? Gdzie mogę znaleźć poszukiwane publikacje? Bardzo proszę o opowiedź. Dziękuję.

Witam serdecznie!

Podstawową metoda leczenia zaburzeń typu BDP jest psychoterapia. Psychoterapia zaburzeń osobowości jest zazwyczaj długotwałym procesem.

Leczenie farmakologiczne ma znaczenie głównie wspomagające i wymaga ścisłej wspólpracy z lekarzem prowadzącym leczenie.

Stanowczo odradzam Pani stosowanie prekursorów serotoniny ,,na własną rękę". Stosując tego typu preparaty, może Pani zwiększyć ryzyko wystąpienia zespołu maniakalnego.

Taki jatrogenny zespół maniakalny może wystąpić u pacjentów bez wcześniej stwierdzanych cech dwubiegunowości. Diagnoza BDP, szczególnie, jeśli jest postrzegana jako spektrum choroby dwubiegunowej, znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju.

Leki oddziałujące na układ serotoninergiczny bywają stosowane w celu zmniejszenia nasilenia zachowań agresywnych lub gdy występują objawy depresji. Wymaga to jednak stałej kontroli u lekarza prowadzącego.

W praktyce klinicznej najczęściej stosowane są leki normotymiczne - stabilizujące nastrój.

Preparaty zawierające wyciągi z Griffonia simplicifolia są zarejestrowane jako suplement diety - są dostępne bez recepty, jako składowa preparatów złożonych wspomagających odchudzanie.

Aby dana substancja została zarejestrowana jako lecznicza, musi przejść wiele etapów badań, potwierdzających jej skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania. Wyciągi z Griffonia są zarejestrowane jedynie jako suplement diety przez FDA.

W najpopularniejszych bazach publikacji naukowych (Cochrane, Pub Med) nie znalazłam artykułów dotyczących zastosowania Griffonia w farmakoterapii BDP, ani badań porównujących skuteczność wyciągów z tej rośliny i SSRI:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/,
http://www.thecochranelibrary.com/view/0/index.html?gclid=CICC45OtwqACFQ....

Mogę natomiast Pani polecić lekturę artykułu przeglądowego dotyczącego farmakoterapii w BDP:

http://server.activeweb.pl/wwwfiles/pol-wp-t07-str39-47.pdf

oraz wątek dotyczący BDP i spektrum choroby dwubiegunowej:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-bpd-moze-wystapic-mania.

Z pozdrowieniami