Czy to może być mizofonia?

Witam. Od dłuższego czasu 2 albo trzech lat słyszę prawie wszystko głośniej, a najbardziej przejeżdżające auta na ulicy. Do tego słyszę wnerwiające dźwięki tego hałasu silników w autach. Jest to takie denerwujące, że mam ochotę ukarać za to te auta. Choruje też na Schizofrenię Paranoidalną. Czy to może być Mizofonia czy raczej zaburzenia osobowości? Do jakiego lekarza mam się zgłosić?
KOBIETA, 23 LAT 10 miesięcy temu

Rozumiem, że twoje doświadczenia z dźwiękami są bardzo frustrujące i denerwujące. Na podstawie tego, co opisałaś, twoje objawy mogą wskazywać na możliwość występowania mizofonii. Mizofonia to zaburzenie, w którym pewne dźwięki, zwane "spustoszeniem dźwięków", wywołują intensywne uczucia negatywne, takie jak irytacja, gniew lub lęk. Te dźwięki mogą wywoływać silne emocje, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Mizofonia jest stanem, który wymaga uwagi i profesjonalnej oceny. Warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą lub psychoterapeutą, którzy mają doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń emocjonalnych i nerwicowych. Psychiatra może dokładnie ocenić twoje objawy i zdiagnozować mizofonię lub inny związek z twoimi doświadczeniami dźwiękowymi. Może być również konieczne dokładniejsze zbadanie, aby wykluczyć inne zaburzenia, takie jak zaburzenia lękowe czy zaburzenia osobowości.

Jeśli mizofonia zostanie potwierdzona, istnieją różne strategie terapeutyczne, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tymi objawami. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) może być szczególnie skuteczną formą terapii w przypadku mizofonii. CBT może pomóc w zmniejszeniu reakcji emocjonalnych na te dźwięki i nauczyć technik radzenia sobie z irytacją i gniewem.

Ważne jest, abyś zwróciła się o pomoc do specjalisty, aby otrzymać dokładną diagnozę i odpowiednie wsparcie terapeutyczne. Mizofonia, jak wiele innych zaburzeń, może być zarządzana i jej objawy mogą być złagodzone lub poprawione za pomocą odpowiednich interwencji.

Pamiętaj, że nie musisz radzić sobie z tymi uczuciami i dolegliwościami samodzielnie. Skonsultuj się z profesjonalistą, który pomoże ci zrozumieć twoje doświadczenia i zaproponuje odpowiednie strategie zarządzania.