Czy to wskazuje na jakiś problem ze słuchem?

Dzień dobry. Pracuję w biurze. Ma problem ze słyszeniem rozmów telefonicznych. Zawsze ustawiam głośność na maksa. Mimo to, gdy w pomieszczeniu rozmawiają inni ludzie, nie jestem w stanie usłyszeć rozmówcy, skupić się na rozmowie. Czy to jest normalne? Moim zdanie, w kontakcie bezpośrednim słyszę dobrze. Tylko przez telefon mam wrażenie, coś jest nie tak. Inne osoby nie ustawiają tak wysokiej głośności i rozmawiają normalnie. Nawet gdy jest wokół szum i gwar, wydają się słyszeć i nie mieć problemów. W tych samych warunkach ja nie jestem w stanie za wiele usłyszeć. Aby rozmawiać przez telefon potrzebuję ciszy w otoczeniu. Ogólnie nie lubię hałasu, a jedynie ciszę. Drażni mnie radio, głośne rozmowy. Unikam hałasu. Czy powinnam się martwić? Czy z moim słuchem może być cos nie tak?

Redakcja abcZdrowie

Witam Panią serdecznie!

Dziękuję za pytanie.

Doświadczanie dyskomfortu w przypadku głośnych dźwięków jest normą. Jednak brak tolerancji na brzmienia o średnim nasileniu, które otaczają nas na co dzień, może świadczyć o hiperakuzji. Jest to zaburzenie, które polega na zmniejszeniu tolerancji na odgłosy występujące w codziennym życiu, skutkujące rozdrażnieniem, niepokojem. Szerszym pojęciem jest mizofonia, czyli inaczej nienawiść do określonych dźwięków. Więcej przeczyta Pani na ten temat w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/mizofonia-przyczyny-objawy-leczenie-leki.

Trudno jest na odległość, na podstawie krótkiej notki stwierdzić, z jakim problemem ma Pani do czynienia. Kolejną możliwością są zaburzenia koncentracji występujące przy ADHD, czy też nadwrażliwość sensoryczna – być może jest Pani osobą WWO. Osoby wysokowrażliwe mają układ nerwowy, który silniej przetwarza bodźce i silniej na nie reaguje: https://portal.abczdrowie.pl/wwo. Zdarza się to również osobom ASD, czyli wysokofunkcjonującym na spectrum. Ponieważ ostatnie dwa tematy zostały podjęte w psychiatrii stosunkowo niedawno, jest bardzo wiele osób dorosłych, których mózg rozwinął się w sposób atypowy i dowiadują się o tym dopiero teraz.

Jeśli ten temat Panią niepokoi i jest uciążliwy, zapraszam do wizyty u lekarza rodzinnego lub od razu laryngologa i wykonanie badania słuchu. Proszę porozmawiać z nim o możliwości centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego. Mam tu na myśli problemy ze zrozumieniem rozmówcy po drugiej stronie słuchawki, kiedy umysł jest atakowany jednocześnie innymi bodźcami.

Proponuję też zainteresować się tematami, które wymieniłam, być może w szerszych opisach odnajdzie Pani siebie i wówczas będzie Pani wiedziała, w jakim kierunku szukać diagnozy.

Pozdrawiam ciepło.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.