Jak leczyć tą nadwrażliwość na dźwięki ?

Hałas i pewne dzwięki doprowadzają mnie do szału/załamnia. Miałam badanie słuchu i podobno wszystko jest ok. Nie jestem na spektrum autyzmu. Inne stresory znoszę zupełnie dobrze. Do jakiego lekarza powinnam sie zgłosić?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nadwrażliwość na dźwięki, zwana również mizofonią, może skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Oprócz tego, że pewne dźwięki wywołują dyskomfort, a nawet ból u mizofonika, jest on zmuszony nierzadko rezygnować z ważnych aktywności – pracy, spotkań z przyjaciółmi, hobby.

Warto zaznaczyć, że u osób zmagających się z mizofonią, nie występują problemy ze słuchem, ale zaburzenia czynności ośrodków słuchowych mózgu odpowiadających za odbiór dźwięków.

Jednym ze skuteczniejszych sposobów radzenia sobie z nadwrażliwością na dźwięki jest terapia habituacyjna. Polega ona na tym, że dźwięki, które są dla pacjenta szczególnie dokuczliwe kojarzone są z jakimiś przyjemnymi, np. ulubionym utworem muzycznym. Mizofonikom zaleca się również korzystanie z psychoterapii.

Bardzo ważne jest, by nie lekceważyć tej dolegliwości. Mizofonia często prowadzi do dyskomfortu psychicznego, izolacji społecznej, co z czasem może stać się poważnym obciążeniem. Dlatego zachęcamy serdecznie do kontaktu ze specjalistą – na początek psychologiem bądź psychoterapeutą. Proszę się również przygotować na to, że proces leczenia może trochę potrwać, najważniejsze jednak, by się nie poddawać i powalczyć o komfort psychiczny.

Więcej informacji o nadwrażliwości na dźwięki można znaleźć w tekście: https://portal.abczdrowie.pl/mizofonia-przyczyny-objawy-leczenie-leki

Zapraszamy też, by zapoznać się z podobnym pytaniem, które zostało zadane wcześniej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mizofonia-to-choroba-psychiczna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry

Nadwrażliwością na bodźce zajmuje się terapeuta Integracji Sensorycznej.

Pozdrawiam Agata Majda

zapraszam w razie pytań

www. pracowniaterapeutyczna.eu

agatamajda@icloud.com