Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35480 odpowiedzi

59089 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35480)

Obniżone HGB, HCT, MCHC i MPV

WBC 4,9 (w ubiegłym roku 5,92) LYM 2.0 tys/ul MON 0.2 tys/ul GRA 2.7 tys/ul RBC 4.01 HGB 11.3 HCT 36.9 MCV 92 MCH 28.2 MCHC 30.6 RDW 13.2 PLT 268 PDW 13 MPV 7 PCT 0,2 OB po 1 godz. - 5mm. Dziękuję bardzo.
Redakcja abcZdrowie
Witam Odniosę się do wyników odbiegajacych od normy. Interpretację odnoszę do płci żeńskiej, zgodnie z danymi zaznaczonymi w ankiecie poniżej: HGB-nieco obniżona HCT-nieco obniżony MCHC-nieco obniżone MPV-nieznacznie obniżone Podsumowując, z uwagi na obniżenie hemoglobiny oraz objętość krwinki czerwonej -...

Witam

Odniosę się do wyników odbiegajacych od normy.

Interpretację odnoszę do płci żeńskiej, zgodnie z danymi zaznaczonymi w ankiecie poniżej:

HGB-nieco obniżona
HCT-nieco obniżony
MCHC-nieco obniżone
MPV-nieznacznie obniżone

Podsumowując, z uwagi na obniżenie hemoglobiny oraz objętość krwinki czerwonej - MPV na górnej granicy normy, sugeruję oznaczenie w surowicy poziomów witaminy B12 i kwasu foliowego. Proszę jednak nie przyjmować ich przed badaniami, gdyż może to zatuszować prawdziwą przyczynę.

Pozdrawaim serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi

Interpretacja

Witam serdecznie. Czy mogę zapytać o interpretację poziomu n/w danych ?   WBC - 6.0 (4-10.0) RBC - 4.85 (4-5.50) MCHC - 34.9 (31.5-38.0) LYM% - 5.2 HGB - 13.3 (12.4-17.2) RDW -13.1 (10.0-15.0) GRA% - 36.8 HCT - 38.0... Witam serdecznie. Czy mogę zapytać o interpretację poziomu n/w danych ?   WBC - 6.0 (4-10.0) RBC - 4.85 (4-5.50) MCHC - 34.9 (31.5-38.0) LYM% - 5.2 HGB - 13.3 (12.4-17.2) RDW -13.1 (10.0-15.0) GRA% - 36.8 HCT - 38.0 (37.0-50.0) PLT - 258 (150-350)) LYM - 3.4 (1.0-3.5) MCV - 78 (80-98) PDW - 15.3 (0.0-19.0) MON - 0.3 (0.2-1.0) MCH - 27.4 (27.0-32.0) MPV - 8.9 (6.5-10.5) GRA - 2.3 (2.5-6.5) PCT - 0.231 (0.100-0.500)   Problem dotyczy dziecka 12-letniego, które ma torbiel wewnątrz nerki. Dziękuje za próbę interpretacji. Pozdrawiam.
Redakcja abcZdrowie
Witam, Większość paramertów mieści się w normach. Nieznacznie obniżone MCV, czyli objętość krwinki czerwonej może wskazywać na niedobór żelaza, jednak niedokrwistość jeszcze nie występuje. Niedobór żelaza to najczęstsza przyczyna obniżonego MCV, jednak postawić rozpoznanie i ewentualnie wdrażać leczenie...

Witam,

Większość paramertów mieści się w normach.

Nieznacznie obniżone MCV, czyli objętość krwinki czerwonej może wskazywać na niedobór żelaza, jednak niedokrwistość jeszcze nie występuje. Niedobór żelaza to najczęstsza przyczyna obniżonego MCV, jednak postawić rozpoznanie i ewentualnie wdrażać leczenie można dopiero po oznaczeniu parametrów gospodarki żelazowej. Podanie preparatu żelaza przed ustaleniem rozpoznania może maskować prawdziwą przyczynę.

Ponadto nieco obniżona jest liczba granulocytów.

Odsetek procentowy limfocytów może budzić niepokój, ale mając do porównania bezwzględną liczbę limfocytów sądzę, że odsetek wynosi nie 5,2 a 52%, co świadczyłoby o nieznacznym podwyższeniu

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi

Czy za wcześnie wzięta tabletka wpływa na zabezpieczenie?

Mam 21 lat. Od jakiegos czasu współżyję ze swoim chłopakiem.  W braniu tabletek miałam półroczną przerwę. Stwierdziliśmy z moim chłopakiem że znów zacznę je brać. 24 sierpnia późnym wieczorem wydawało mi się że dostałam okres, więc przyjęłam pierwszą tabletkę o...

Mam 21 lat. Od jakiegos czasu współżyję ze swoim chłopakiem.  W braniu tabletek miałam półroczną przerwę. Stwierdziliśmy z moim chłopakiem że znów zacznę je brać. 24 sierpnia późnym wieczorem wydawało mi się że dostałam okres, więc przyjęłam pierwszą tabletkę o godzinie 23. Rano następnego dnia widziałam że było to tylko plamienie, lecz prawidłwy okres dostałam o 11 rano, we wtorek(25 sierpnia) wieczorem przyjęłam kolejną tabletkę. Czy to że przyjęłam jedną tabletkę za wcześnie ma jakiś wpływ na zabezpieczenie?

Redakcja abcZdrowie
Trudno powiedzieć, czy naprawdę wzięła Pani tabletkę zbyt wcześnie - krwawienie mogło się rozpocząć już w poniedziałek, tylko z jakichś przyczyn miało ono na początku małe nasilenie. Nie powinno być zakłóceń działania antykoncepcyjnego tabletki. Problem mógłby się pojawić, gdyby zażyła ją Pani zbyt późno!

Mirena czy norplant?

Witam,mam pytanie ,bo tak naprawdę nie wiem na co mam się zdecydować. Nie wiem na co się zdecydować ponieważ  boję się bólów brzucha i obfitych miesiączek przy stosowaniu mireny.  I drugie pytanie, nie wiem w jakim kraju najbliżej można nabyć norplant. Dziękuję i pozdrawiam.
Redakcja abcZdrowie
Implanty antykoncepcyjne i wkadki wewnątrzmaciczne to środki antykoncepcyjne o bardzo wysokiej skuteczności, choć o nieco innym mechanizmie dzialania. W przypadków implantów antykoncepcyjnych dziaania niepożądane są ogólnoustrojowe (wzrost apetytu, mniejsza ochota na seks, zakrzepica żylna, wahania nastroju), a w...

Implanty antykoncepcyjne i wkadki wewnątrzmaciczne to środki antykoncepcyjne o bardzo wysokiej skuteczności, choć o nieco innym mechanizmie dzialania. W przypadków implantów antykoncepcyjnych dziaania niepożądane są ogólnoustrojowe (wzrost apetytu, mniejsza ochota na seks, zakrzepica żylna, wahania nastroju), a w przypadku wkladek - raczej miejscowe (bóle brzucha, krwawienia). W przypadku uciążliwości skutków ubocznych latwiej jest usunąć spiralę niż implant.
Implanty antykoncepcyjne takie jak Norplant nie są niestety dostępne w Polsce. Najprawdopodobniej można je nabyć w Czechach i na Sowacji, w Niemczech, także w większości krajów Unii Europejskiej.

Czy pozytywne Igg i Igm nie świadczą o toksoplazmozie?

Witam Panie doktorze, mam 31 lat i jestem w 20 tyg. ciąży po ICSI.   W 8 tyg. stwierdzono u mnie zakarzenie toksoplazmozą na podstawie wyników ze szpitala zakaźnego, które wyglądały następująco: Igg 101 Igm 10,82. Lekarz przepisał mi Rovamycine...

Witam Panie doktorze, mam 31 lat i jestem w 20 tyg. ciąży po ICSI.   W 8 tyg. stwierdzono u mnie zakarzenie toksoplazmozą na podstawie wyników ze szpitala zakaźnego, które wyglądały następująco: Igg 101 Igm 10,82. Lekarz przepisał mi Rovamycine 3 mln j.m. w dawce 3 x 1 po 2 tygodniach wyniki wynosiły: Igg 666 Igm 8,83 po kolejnych 2 tygodniach: Igg 554 Igm 6,71. Lekarz podtrzymał w zalecanej dawce antybiotyk (USG w 12 tc prawidłowe) Po kolejnych 6 tygodniach (łącznie 10) wyniki wynosiły: Igg 105 Igm 5,02. Lekarz powiedział, że to nie toksoplazmoza, bo Igg spadło i że mam odstawić antybiotyk. Bardzo proszę o opinię, bo nie wiem co robić. Czy pozytywne Igg i Igm nie świadczą o toksoplazmozie?   Czy odstawienie Rovamycine nie narazi mojego dziecka na zarażenie? Dziękuję bardzo serdecznie.

Redakcja abcZdrowie
Szanowna pani, Czy miała Pani oznaczaną awidność IgG lub poziom IgA? Czy występowały objawy toksoplazmozy u Pani? Często przebieg jest bezobjawowy, ale występowanie objawów pomaga w podjęciu decyzji o konieczności leczenia. Jeśli nie, to wykonanie powyższych oznaczeń mogłoby pomóc wyjaśnić sytuację. Pozdrawaiam serdecznie.

Zniesienie fizjologicznej lordozy

Witam i proszę o interpretacje: "Zdjecie kr, szyjnego: Niznaczna rotacja. Zniesienie fizjologicznej lordozy. Nieznacznie węższa przestrzeń miedzykregowa c5/c6. w pochyleniu do przodu ruchomość zachowana. W odgięciu niestabilność c3/c4 i c5/c6". Czy to może być przyczyna ciągłego zmęczenia, zawrotów głowy, wrażenia... Witam i proszę o interpretacje: "Zdjecie kr, szyjnego: Niznaczna rotacja. Zniesienie fizjologicznej lordozy. Nieznacznie węższa przestrzeń miedzykregowa c5/c6. w pochyleniu do przodu ruchomość zachowana. W odgięciu niestabilność c3/c4 i c5/c6". Czy to może być przyczyna ciągłego zmęczenia, zawrotów głowy, wrażenia problemów z ciśnieniem w uchu, mrowienia twarzy (bardzo delikatnego)...? Jakie mogą być objawy zniesienia fizjologicznej lordozy? Dziękuję i pozdrawiam.
Redakcja abcZdrowie
Witam, Opis badania wskazuje na zmiany zwyrodnieniowe w obrębie odcinka szyjnego kregosłupa. Zniesienie lordozy szyjnej również do nich należy, a oznacza zniesienie fizjologicznego wygięcia szyjnego odcinka kręgosłupa ku przodowi. Zmiany te mogą powodować zaburzenia ukrwienia ośrodkowego układu nerwowego, czego wynikiem mogą być zawroty głowy, czy uczucie szumu w uszach. Pozdrawiam serdecznie
Dotyczy: Ortopedia Lordoza

Interpretacja wyników badań - 5 tydzień ciąży

Witam. Mam 28 lat i jestem w 5-tym tygodniu ciąży. Choruje na trombofilie - niedobór białka s, mutacja genu cz.V typu Leiden. Już jestem przestawiona na Fraxodi - 0,6. Martwią mnie wyniki badań: Cytomegalia IgG - wynik 39 Au/ml... Witam. Mam 28 lat i jestem w 5-tym tygodniu ciąży. Choruje na trombofilie - niedobór białka s, mutacja genu cz.V typu Leiden. Już jestem przestawiona na Fraxodi - 0,6. Martwią mnie wyniki badań: Cytomegalia IgG - wynik 39 Au/ml do 4,00 - ujemny 4,0 - 6,0 - wątpliwy pow. 6,00 dodatni Cytomegalia IgM - wynik - nie wykryto (-) <0,7 ujemny (-) 0,7 - 0,9 - wątpliwy >0,9 - dodatni (+) Toxoplasma gondii IgG - wynik - nie wykryto (-) <2 ujemny (-) 2,00 - 3,00 wątpliwy >3,00 dodatni (+) Toxoplasma gondii IgM - wynik - nie wyryto (-) <0,499 ujemny (-) 0,5 - 0,599 wątpliwy >0,6 dodatni (+) Mieszkam z kotem. Czy to stanowi jakieś zagrożenie?
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Przedstawione wyniki nie budzą niepokoju. Nie wskazują na świeże zakażenie wirusem CMV, ani pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Jednak nie można też ich wykluczyć. Dlatego badanie IgM i IgG w kierunku zakażenia CMV należy powtórzyć po 2 tygodniach, głównie po...

Szanowna Pani,

Przedstawione wyniki nie budzą niepokoju. Nie wskazują na świeże zakażenie wirusem CMV, ani pierwotniakiem Toxoplasma gondii.

Jednak nie można też ich wykluczyć. Dlatego badanie IgM i IgG w kierunku zakażenia CMV należy powtórzyć po 2 tygodniach, głównie po to, by sprawdzić czy nie narasta miano IgG.

Badania w kierunku Toxoplasma gondii przeciwciał IgM i IgG należy powtórzyć za 6-8 tygodni.

Nie musi Pani obawiać się kota. Zagrożeniem mogą być jego odchody, dlatego na wszelki wypadek należy myć ręce po kontakcie ze zwierzęciem oraz przez okres ciąży nie czyścić jego posłania (niech robi to ktoś inny). Ponadto nie należy spożywać surowego ani półsurowego mięsa oraz unikać zabrudzenia rąk ziemią, a zwłaszcza piaskiem, gdyż mogą tam znajdować się kocie odchody.

Pozdrawiam serdecznie

Wybór wkładki antykoncepcyjnej

Witam bardzo serdecznie.  Interesuje mnie wkładka domaciczna typu TT 380 active mini i wkładka typu Goldlily mini. Która z nich  jest lepsza, prosze o szybką pomoc. Dziękuję pięknie za szybką odpowiedz.
Redakcja abcZdrowie
Producent wkładki Goldlily podaje na swojej stronie internetowej, że jego produkt różni się od innych zawartością połączenia złota i miedzi, co ma zapobiegać rozkruszaniu. Poza tym obie wkładki mają taki sam mechanizm działania antykoncepcyjnego i najprawdopodobniej taką samą (wysoką) skuteczność...

Producent wkładki Goldlily podaje na swojej stronie internetowej, że jego produkt różni się od innych zawartością połączenia złota i miedzi, co ma zapobiegać rozkruszaniu.

Poza tym obie wkładki mają taki sam mechanizm działania antykoncepcyjnego i najprawdopodobniej taką samą (wysoką) skuteczność w zapobieganiu ciąży. Oba produkty stanowią bardzo skuteczny i nowoczesny środek antykoncepcyjny. Różnice między nimi nie są zbyt duże.

Dobór odpowiedniej wielkości jest bardzo ważny przy stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej - musi być ona dopasowana do Pani organizmu. TT380 dostępne jest w dwóch rozmiarach, a Goldlily w trzech. Proszę przedyskutować tę sprawę ze swoim ginekologiem, który zaleci odpowiedni dla pani rozmiar.

Przy wyborze wkładki warto też wziąć pod uwagę cenę. 

Bardzo proszę o interpretację wyników badania ejakulatu:)

czas upłynnienia <1,5 godziny barwa - kremowo-mleczna lepkość normalna pH - 7,8 objętośc - 4,0 ml liczba plemników 100 000 000 liczba plemników w całym ejakulacie - 400 000 000 test odporności na eozynę - 86% (żywych plemników) ruchliwość plemników:... czas upłynnienia <1,5 godziny barwa - kremowo-mleczna lepkość normalna pH - 7,8 objętośc - 4,0 ml liczba plemników 100 000 000 liczba plemników w całym ejakulacie - 400 000 000 test odporności na eozynę - 86% (żywych plemników) ruchliwość plemników: 3 i 4 stopień ruchliwości - 40% 2 i 1 stopień ruchliwości - 21% brak ruchu - 39% autoglutynacja plemników - przekreślone "zero" lub "o" liczba komórek okrągłych 3 100 000 liczba leukocytów 2 - 4 liczba komórek peroxydazo-dodatnich -------- (zaznaczono kreske) postacie patologiczne - 77% z następującymi odchyleniami od normy: duże główki - 0% amorficzne główki - 41% gruszkowate główki - 28% małe główki - 1% wrzecionowate główki - 0% podwójne główki - 1% plemniki z kropkami cytoplazmy -1% defekty szyjki i wstawki - 1% defekty witki - 4% komórki spermatogenezy - 1%
Redakcja abcZdrowie
Szanowny Panie, Wyraźnym odchyleniem w przedstawionym oznaczeniu jest odsetek plemników patologicznych, który nie powinien przekraczać 70%. Dotyczy on plemników o nieprawidłowej morfologii. Pozdrawiam serdecznie
Dotyczy: Badanie nasienia

Co powinnam zrobić jeśli wyjęłam Nuvaring dzień za wcześnie?

Witam, miesiąc temu lekarz ginekolog przepisał mi Nuvaring. I muszę przyznać, że po wcześniejszych kuracjach hormonalnych ta jest dla mnie najlepsza. Z własnego niedopatrzenia wyjęłam jednak pierścień dzień za wcześnie tj. zaaplikowałam go w czwartek i po trzech tygodniach winnam...

Witam, miesiąc temu lekarz ginekolog przepisał mi Nuvaring. I muszę przyznać, że po wcześniejszych kuracjach hormonalnych ta jest dla mnie najlepsza. Z własnego niedopatrzenia wyjęłam jednak pierścień dzień za wcześnie tj. zaaplikowałam go w czwartek i po trzech tygodniach winnam go w czwartek o tej samej godzinie wyjąć. Jednakże wyjęłam go w środę. Nie wiem jak powinnam teraz rozpocząć kolejny cykl - czy od czwartku tak jak powinnam i stosować dodatkowe zabezpieczenia czy od środy.. Prosiłabym bardzo o pomoc ponieważ w tej chwili nie mam możliwości umówienia się na wizytę u swojego lekarza. Z góry dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie
Proszę zaaplikować nowy krążek w środę. Nowy krążek musi być zaaplikowany nie później niż 7 dni po usunięciu poprzedniego. Zalecam stosowanie dodatkowego zabezpieczenia (np.prezerwatywa) przez 7 dni przerwy (jeśli uprawia Pani seks podczas miesiączki) oraz przez 7 pierwszych dni stosowania nowego krążka (czyli lącznie przez 14 dni poczynając od środy).
Patronaty