Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35480 odpowiedzi

59089 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35480)

Czy podczas brania tabletek antykoncepcyjnych jest możliwość zajścia w ciążę?

Jeszcze jedno pytanko. Mianowicie to. Czyli podczas brania tabletek antykoncepcyjnych nie ma możliwośći zajścia w ciążę? Agusia.
Redakcja abcZdrowie
Tabletki antykoncepcyjne to jedna z metod zapobiegania ciąży - tak więc stworzono je po to, by kobieta mogła współżyc ze swoim partnerem i nie zajść w ciążę! Jeśli nie ma jajeczkowania (a tabletki hamują jajeczkowanie), jajnik nie wyrzuca z siebie...

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z metod zapobiegania ciąży - tak więc stworzono je po to, by kobieta mogła współżyc ze swoim partnerem i nie zajść w ciążę! Jeśli nie ma jajeczkowania (a tabletki hamują jajeczkowanie), jajnik nie wyrzuca z siebie komórki jajowej, tak więc nie może dojść do zapłodnienia. Tabletki antykoncepcyjne mają bardzo dużą skuteczność. Skuteczność metod antykoncepcji w wiarygodny sposób ocenia się za pomocą wskaźnika Pearla. Określa on liczbę ciąż wśród setki kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną w ciągu roku. Dla tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik Pearla wynosi około 0,2-1. Tak więc może się zdarzyć, że kobieta zażywająca tabletki antykoncepcyjne zajdzie w ciążę, ale to prawdopodobieństwo jest bardzo małe - o wiele mniejsze niż np. w przypadku metod naturalnych, stosunku przerywanego. Skuteczność tabletek zależy w dużej mierze od tego, czy kobieta jest skrupulatna i nie zapomina łyknąć tabletki o właściwej porze.

Polecam artykuły o antykoncepcji dostepne na naszej witrynie.

Czy herbatki przeczyszczające mają wpływ na działanie tabletek antykoncepcyjnych?Jeśli tak to jaki?

Tabletki yasminelle biorę od ponad roku a herbatę zaczęłam pić tydzień temu,zawsze z rana. Natomiast pigułkę zażywam wieczorem miedzy 20.00 a 21.00.
Redakcja abcZdrowie
Nie napisała Pani, jaką dokładnie herbatkę Pani pije. Wiekszość z nich zawiera między innymi korzeń lukrecji, który bardzo pobudza perystaltykę jelit, co może wpłynąć na wchłanianie leku, a więc też na jego skuteczność. Nie umiem jednak podać Pani jednoznacznej...

Nie napisała Pani, jaką dokładnie herbatkę Pani pije. Wiekszość z nich zawiera między innymi korzeń lukrecji, który bardzo pobudza perystaltykę jelit, co może wpłynąć na wchłanianie leku, a więc też na jego skuteczność. Nie umiem jednak podać Pani jednoznacznej odpowiedzi. Z preparatami ziołowymi jest taki problem, że nie podlegają one żadnej kontroli za strony środowisk medycznych. Dlatego też producenci preparatów ziołowych nie muszą badać ani zamieszczać na opakowaniu informacji dotyczących działań niepożądanych, interakcji, które za to muszą być na pudełku każdego leku! A to wcale nie jest tak, że zioła są nieszkodliwe i mają łagodne działanie! 

Jak odczytać ten wynik? Toksoplazmoza

Witam! Mam pytanie dotyczące wyniku toksoplazmozy... jestem w 16 tyg. ciąży, a wizytę mam dopiero za 3 tyg, Wynik jest następujący IgM ujemny<8 watpliwy8-10 dodatni>10 IgG N: <7.2. Kompletnie nie wiem, jak to rozumieć... proszę o pomoc,
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani. Wynik przeciwciał przeciwko toksoplazmozie wyraża się w 2 klasach: IgM - dodatni w tej klasie świadczy o aktywnym zakażeniu, i w IgG - dodatni świadczy o "przebytym" zakażeniu lub kontakcie z patogenem. Pani wpisała normy zarówno dla IgM, jak i IgG, a jaki wyszedł wynik?

Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka po odstawieniu Nuvaring?

Czy można zajść w ciążę stosując pierwszy raz Nuvaring. Zakładany był w 2 dniu miesiączki. Stosunek bez wytrysku był następnego dnia. (czyli z krążkiem i w 3 dniu miesiączki)? Po 3 tygodniach jego stosowania musiałam go wyjąć, bo bardzo źle...

Czy można zajść w ciążę stosując pierwszy raz Nuvaring. Zakładany był w 2 dniu miesiączki. Stosunek bez wytrysku był następnego dnia. (czyli z krążkiem i w 3 dniu miesiączki)? Po 3 tygodniach jego stosowania musiałam go wyjąć, bo bardzo źle się czułam. Miałam duszności i wysoki poziom didimerów - 0,659. Wyjęłam go 6 sierpnia, miałam 3 dni krwawienia do 9 sierpnia, a teraz jest 9 wrzesień 2009 i nie mam jeszcze następnej miesiączki? Kiedy powinna pojawić się pierwsza miesiączka po odstawieniu Nuvaring?   Bardzo proszę o pomoc. Jestem załamana tym faktem.

Redakcja abcZdrowie
Po pierwsze chciałabym napisać, że to bardzo dobrze, że wyjęła Pani krążek, gdyż objawy, które Pani opisuje oraz wynik D -dimerów może wskazywać na to, że rozwinęła się u Pani żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, która może byc groźna dla życia. Podobne...

Po pierwsze chciałabym napisać, że to bardzo dobrze, że wyjęła Pani krążek, gdyż objawy, które Pani opisuje oraz wynik D -dimerów może wskazywać na to, że rozwinęła się u Pani żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, która może byc groźna dla życia. Podobne problemy mogą u Pani powstać przy stosowaniu w przyszłości tabletek antykoncepcyjnych i plastrów antykoncepcyjnych. Gdyby zamierzała Pani wybrać te formy antykoncepcji, proszę to dokładnie przedyskutować z lekarzem i powiadomić go o wystąpieniu skutków ubocznych podczas stosowania krążka antykoncepcyjnego.

Producent krążka NuvaRing na swojej stronie podaje, że według badań w przypadku usunięcia krążka owulacja występuje w ciągu 13 - 28 dni (od usunięcia). Od owulacji do pierwszego dnia kolejnej miesiączki jest zawsze 14 dni (2 tygodnie). Załóżmy, że u Pani owulacja wystąpiła akurat 28 dni (czyli 4 tygodnie) po wyjęciu krążka. W takim razie od wyjęcia krążka do wystąpienia miesiączki może upłynąć nawet 6 tygodni (4+2=6). Miesiączka może wystąpić u Pani nawet 17.09. 

Jeśli jednak bardzo się Pani niepokoi - może Pani wykonać test ciążowy.

Co to za śluz?

Mam 29 lat, nie miesiączkuję regularnie, ale każdego miesiąca z pochwy wydobywa mi się duża kula nieprzezroczystego, brązowego śluzu, następnego dnia już mam całkowitą suchość w pochwie lub biały grudkowaty, jak ser śluz.   Otóż 14 dni po wyjściu tego... Mam 29 lat, nie miesiączkuję regularnie, ale każdego miesiąca z pochwy wydobywa mi się duża kula nieprzezroczystego, brązowego śluzu, następnego dnia już mam całkowitą suchość w pochwie lub biały grudkowaty, jak ser śluz.   Otóż 14 dni po wyjściu tego korka brązowego śluzu dostaję okres, zawsze co miesiąc jest tak samo niezależnie czy cykl trwa 28 czy 32 dni. Dzień wydobycia się tego brązowego śluzu to dzień jajeczkowania czy coś innego? Czy następny dzień jest płodnym czy już nie gdyż jest sucho? Co o tym myśleć i jak to ocenić?
Redakcja abcZdrowie
Owulacja wystepuje zawsze 14 dni przed pierwszym dniem miesiączki, więc Pani podejrzenia mogą być słuszne. Niektóre kobiety doznają niewielkiego krwawienia w dzień owulacji. Być może ten brązowy śluz jest resztkami krwi, która wydobywa sie z Pani dróg rodnych podczas...

Owulacja wystepuje zawsze 14 dni przed pierwszym dniem miesiączki, więc Pani podejrzenia mogą być słuszne. Niektóre kobiety doznają niewielkiego krwawienia w dzień owulacji. Być może ten brązowy śluz jest resztkami krwi, która wydobywa sie z Pani dróg rodnych podczas owulacji. Jednak nie mogę tego orzec na pewno, nie może więc być to podstawą do zaniechania antykoncepcji! Proponuję udanie się do lekarza w celu zbadania, czy nie cierpi Pani na jakąś infekcję dróg rodnych, co może być przyczyną upławów. Proszę porozmawiać z lekarzem o swoich podejrzeniach.

Kobiety starające się o ciążę stosują testy owulacyjne, które na podstawie oceny poziomu hormonu luteinizującego w moczu określają dzień jajeczkowania. Może Pani wykorzystać ten test i sprawdzić korelację swojej owulacji określonej testem i wystąpienie brązowych upławów (najlepiej w więcej niż jednym cyklu).

Redakcja abcZdrowie
Działanie tabletek antykoncepcyjnych polega na tym, że hamują owulację, tak więc podczas ich stosowania kobieta nie ma dni płodnych, tylko same dni niepłodne! Polecam artykuły na naszym portalu - w sposób wyczerpujący omawiają one zagadnienia antykoncepcji. Także ulotka dołączona do...

Działanie tabletek antykoncepcyjnych polega na tym, że hamują owulację, tak więc podczas ich stosowania kobieta nie ma dni płodnych, tylko same dni niepłodne! Polecam artykuły na naszym portalu - w sposób wyczerpujący omawiają one zagadnienia antykoncepcji. Także ulotka dołączona do opakowania tabletek wyjaśnia ich działanie i zasady stosowania.

Nieznajomość zasad stosowania tabletek może istotnie wpłynąć na ich skuteczność antykoncepcyjną.

Kiedy występują dni płodne i dni niepłodne?

Witam.   Chciała bym spytać czy jest jakieś prawdopodobieństwo , że zaszłam w ciążę? Cykl trwa u mnie ok. 28 - 29 dni ( 14.07 - 18.07 i następną menstruację miałam 12.08 - 16.08) i współżyłam 26.08 i 5.09 bez zabezpieczenia czy mogę być w ciąży? Na test podobno za wcześnie.
Redakcja abcZdrowie
Dobrze, że podała Pani przybliżoną długość cyklu, jednak tak naprawdę miarodajna jest analiza cyklów z okresu trwającego około roku. Dlatego moją odpowiedź należy traktować jako wskazówkę, a nie jako pewność. Owulacja jest zawsze 14 dni PRZED miesiączką, więc jeśli pani...

Dobrze, że podała Pani przybliżoną długość cyklu, jednak tak naprawdę miarodajna jest analiza cyklów z okresu trwającego około roku. Dlatego moją odpowiedź należy traktować jako wskazówkę, a nie jako pewność.

Owulacja jest zawsze 14 dni PRZED miesiączką, więc jeśli pani cykle trwają 28-29 dni, to można się spodziewać owulacji mniej więcej 14 lub 15 dnia cyklu. Plemniki żyją około 72 godzin, więc do zapłodnienia mogło dojść przy współżyciu w dniach od 11 dnia cyklu (14 - 3=11) do 15 dnia cyklu. Komórka jajowa żyje około 12 godzin. Rozumiem, że 16.08 był pierwszym dniem miesiączki, czyli pierwszym dniem cyklu, więc 26.08 był jedenastym dniem cyklu. Mogło więc z dużym prawdopodobieństwem dojść do zapłodnienia. Dzień 5.09 był 21. dniem cyklu, więc w tym dniu raczej do zapłodnienia nie mogło dojść.

Niektóre testy owulacyjne można robić już po 10 dniach od spodziewanego zapłodnienia (czyli u Pani 21.08). Większość testów można zrobić pierwszego dnia spodziewanej miesiączki, czyli u Pani około  13.09 lub 14.09.

Antykoncepcja hormonalna a samopoczucie?

Witam, rozpoczęłam stosowanie tabletek yasminelle ( zgodnie z tym jak podaje ulotka i poinformował ginekolog)  Biorę je już tydzień i występują u mnie takie dolegliwości jak zmienność nastroju, bóle głowy, dziś pobolewał mnie żołądek i jakbym odczuwała lekkie...

Witam, rozpoczęłam stosowanie tabletek yasminelle ( zgodnie z tym jak podaje ulotka i poinformował ginekolog)  Biorę je już tydzień i występują u mnie takie dolegliwości jak zmienność nastroju, bóle głowy, dziś pobolewał mnie żołądek i jakbym odczuwała lekkie zawroty w głowie czy takie jakby uczucie ciężkości? Czy jest to normalne? W ulotce jest napisane że są to skutki uboczne stosowania zabezpieczenia hormonalnego, ale czy mój organizm zawsze będzie reagował tak na te tabletki ? Czy może jest to kwestia przyzwyczajenia organizmu ( do zmian bo jednak hormony to jakaś forma ingerencji w organizmie) i powyższe objawy po pierwszym opakowaniu miną? Dodam iż wcześniej nigdy nie stosowałam środków hormonalnych, dlatego nie wiem czy są to objawy normalne czy też powinnam się niepokoić. I kolejne pytanie jak długo występują plamienia? I czy przy takich objawach na pewno jestem chroniona i zabezpieczona przed niechcianą ciążą? Za odpowiedź z góry bardzo dziękuje.

Redakcja abcZdrowie
Skutki uboczne hormonalnej antykoncepcji są bardziej nasilone na początku stosowania - przez około pierwsze 3 miesiące. Dlatego ich wpływ na organizm można w pełni ocenić dopiero po upływie tego czasu. Najczęściej ustępują wtedy takie działania niepożądane jak nudności, plamienia, ból...

Skutki uboczne hormonalnej antykoncepcji są bardziej nasilone na początku stosowania - przez około pierwsze 3 miesiące. Dlatego ich wpływ na organizm można w pełni ocenić dopiero po upływie tego czasu. Najczęściej ustępują wtedy takie działania niepożądane jak nudności, plamienia, ból piersi. Niestety część skutków ubocznych może mieć miejsce przez cały czas stosowania tabletek. To zależy od organizmu kobiety. Niektóre z nas bardzo dobrze tolerują antykoncepcję hormonalną i czują się świetnie podczas jej stosowania. Jednak niektóre bardzo dotkliwie odczuwają skutki uboczne, co często zniechęca je do tej bardzo skutecznej formy antykoncepcji.

Pomimo występowania skutków ubocznych tabletki antykoncepcyjne zahowują bardzo wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży.

Niektóre działania niepożądane tabletek antykoncepcyjnych mogą być dla kobiety niebezpieczne. Lepiej zgłosić się do lekarza w przypadku objawów takich jak duszność, omdlenia, silne bóle kończyn dolnych (zakrzepica żylna), bóle w klatce piersiowej. Gdyby Pani zawroty głowy się powtarzały, proszę rozważyć wizytę u lekarza rodzinnego - w przypadku zażywania hormonalnej antykoncepcji może dojść do żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, która jest groźna dla życia. Jej ryzyko rośnie, gdy kobieta ją stosująca pali papierosy! Nie mam zamiaru Pani straszyć, ale uważam, że powinna Pani znać zagrożenie. Badaniem, które może wykluczyć wystąpienie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej jest niski poziom D-dimerów we krwi.

Hormonalna antykoncepcja jest bardzo skuteczna i wygodną metodą zapobiegania ciąży. Jednak obok wielu zalet posiada także wady. Niektóre osoby bardzo ją sobie chwalą, innym ona nie służy. Musi Pani rozważyc wszystkie za i przeciw. Polecam artykuły dotyczące antykoncepcji dostepne na naszym portalu.

Zapłodnienie podczas uprawiania pettingu

Witam Panie. Jakiś czas temu, a mianowicie 22-24 sierpień (dokładnego dnia nie pamiętam niestety) bieżącego roku mój chłopak miał wytrysk wywołany poprzez pieszczoty. Po jakiś czasie mniej więcej 10-15 minutach poszedł "skorzystać z toalety" -piszę z cudzysłowie, ponieważ byliśmy...

Witam Panie. Jakiś czas temu, a mianowicie 22-24 sierpień (dokładnego dnia nie pamiętam niestety) bieżącego roku mój chłopak miał wytrysk wywołany poprzez pieszczoty. Po jakiś czasie mniej więcej 10-15 minutach poszedł "skorzystać z toalety" -piszę z cudzysłowie, ponieważ byliśmy w warunkach "przyrodniczych", na świeżym powietrzu, więc nie umył rąk. Gdy przyszedł włożył mi palce do pochwy. Nie wiem czy mogło dojść do zapłodnienia w taki sposób, nie wiem czy miał spermę na ręku. Chciałam dodać, że nie uprawialiśmy seksu, bodajże był to dzień niepłodny, ale nie jestem pewna. Po tygodniu od tego zdarzenia miałam okres trwający 5 dni, nie mam zawrotów głowy, ani mdłości. Obawiam się...

Redakcja abcZdrowie
Teoretycznie do zapłodnienia może dojść podczas pettingu, o ile nasienie zostanie wprowadzone do pochwy, np. palcem, jednak tak naprawdę nie zdarza się to zbyt często. Owulacja następuje u kobiety 14 dni PRZED pierwszym dniem miesiączki, a komórka jajowa jest...

Teoretycznie do zapłodnienia może dojść podczas pettingu, o ile nasienie zostanie wprowadzone do pochwy, np. palcem, jednak tak naprawdę nie zdarza się to zbyt często.

Owulacja następuje u kobiety 14 dni PRZED pierwszym dniem miesiączki, a komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez około 12 godzin. Tak więc jeśli petting miał miejsce tydzień przed miesiączką, to dodatkowo zmniejsza ryzyko zapłodnienia! Poza tym, miała Pani okres... Prawdopodobieństwo, że jest Pani w ciąży jest bardzo małe. Jednak jeśli Pani chce, może Pani zrobić test ciążowy - dostępny w aptece bez recepty. Koszt to około 5-10 zł. Na przyszłość radzę unikanie takich sytuacji (np. niech to Pani szczytuje pierwsza, a partner później, co zmniejszy ryzyko kontaktu z jego nasieniem).

Pozwoli to zaoszczędzić sobie stresu.

Krwawienia przy oddawaniu stolca

[ Kobieta, lat 19 ] Dzień dobry.   Od 5 miesięcy, kiedy się załatwiam czasami pojawia się krew. Nie odczuwam żadnego bólu podczas załatwiania się ani pieczenia czy swedzenia. Krew która się pojawia jest dosyć ciemna ale nie czarna i... [ Kobieta, lat 19 ] Dzień dobry.   Od 5 miesięcy, kiedy się załatwiam czasami pojawia się krew. Nie odczuwam żadnego bólu podczas załatwiania się ani pieczenia czy swedzenia. Krew która się pojawia jest dosyć ciemna ale nie czarna i ma takie jakby grudki. Kiedy skończę się załatwiać najczęściej muszę ponownie wrócić do łazienki, ponieważ czuję jakby jeszcze coś tam zostało. Dosyć czesto boli mnie brzuch i czesto, ot tak, po prostu mam temperaturę ciała w wysokości 38,2-39,1 utrzymującą się tak przez kilka dni a później znikającą na jakiś czas. Pytałam i nikt w rodzinie nie ma ani nie miał takich problemów. Dodam że jestem osobą otyłą, moja waga w ostatnich miesiącach znacznie się podwyższyła z 86 kg na 100 kg. Jednak mimo że jestem grubą osobą uważam że jestem aktywna fizycznie często jeżdzę na rowerach i chodzę na bardzo długie spacery [średnio 20 km] ćwiczę też w domu. Od zawsze [nawet jak byłam szczupła] miałam problemy z wypróżnianiem, tzn. załatwiam się góra raz na tydzień, a czasami to już znacznie żadziej, kilka razy dziennie tzn. tak jakby mnie przeczyściło. Dodatkowo mam też problemy z 'drugą strona medalu' ;), tzn. od 13 roku życia mam okres, który do dziś się nie uregulował, a czasami znika nawet na 2-3 miesiące. Więc chyba ogólnie jestem felerna tam... na dole. Bardzo proszę o wytłumaczenie do kogo powinnam się udać jeśli w ogóle powinnam i czy nie da się tego czegoś wyeliminować lekami bez recepty tak, aby ominąć wizytę u lekarzy.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Objawy przez Panią opisane są zdecydowanie niepokojące. Konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego. Proszę dokładnie opisać mu dolegliwości, on na pewno zada dodatkowe pytania, które pomogą ukierunkować następową diagnostykę. Zależnie od uzyskanych informacji (będzie potrzebował szerszych niż te,...

Szanowna Pani!

Objawy przez Panią opisane są zdecydowanie niepokojące. Konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego. Proszę dokładnie opisać mu dolegliwości, on na pewno zada dodatkowe pytania, które pomogą ukierunkować następową diagnostykę. Zależnie od uzyskanych informacji (będzie potrzebował szerszych niż te, które zawarła Pani w pytaniu) i po zbadaniu Pani fizykalnie, zleci badania dodatkowe i/lub skieruje do specjalisty.

Proszę nie zwlekać z wizytą.

Pozdrawiam serdecznie

Patronaty