Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35431 odpowiedzi

59070 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35431)

Czy gorące kąpiele mają wpływ na żylaki?

Po gorącej kąpieli mam bardzo ociężałe nogi.
Redakcja abcZdrowie
Gorące kąpiele i wysoka temperatura powodują rozszerzanie naczyń i gromadzenie krwi na obwodzie, a tym samym potęgują patologiczny stan żylakowatych naczyń. Jeśli chodzi o kąpiele, zalecane jest korzystanie z naprzemiennego chłodnego i ciepłego strumienia wody. Chłodna woda obkurcza naczynia, ułatwiając powrót krwi żylnej.

Czy żylaki mogą nawracać po operacji?

Moja mama miała operowane żylaki podudzi. Teraz znowu pojawiają jej się takie wybrzuszenia na nogach.
Redakcja abcZdrowie
Niestety, nawet po operacji w najlepszych ośrodkach chirurgicznych nawroty żylaków zdarzają się aż w 40 proc. Powstające zmiany są jednak mniejsze i bezpieczniejsze od tych sprzed operacji.

Czy częste ćwiczenia na siłowni pogarszają żylaki?

Uwielbiam chodzić na siłownię, ale nie chciałabym mieć potem żylaków na nogach. Jak siłownia wpływa na stan żył?
Redakcja abcZdrowie
Ruch jest zalecany dla wszystkich. Jednakże w czasie korzystania z siłowni należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Zbyt forsowne ćwiczenia, przy zbyt dużych obciążeniach, uruchamiają nadmierną pracę tłoczni brzusznej. Powstające zbyt wysokie ciśnienie w jamie brzusznej utrudnia przepływ krwi i powoduje...

Ruch jest zalecany dla wszystkich. Jednakże w czasie korzystania z siłowni należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Zbyt forsowne ćwiczenia, przy zbyt dużych obciążeniach, uruchamiają nadmierną pracę tłoczni brzusznej. Powstające zbyt wysokie ciśnienie w jamie brzusznej utrudnia przepływ krwi i powoduje jej zaleganie w kończynach. Zatem niewskazane są podnoszenie ciężarów oraz inne ćwiczenia wymagające nadmiernej pracy mięśni.

Czy obliteracja powoduje powstanie nowych żylaków?

Zastanawiam się nad wybraniem się na taki zabieg.
Redakcja abcZdrowie
Obliteracja (skleroterapia) jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod mało inwazyjnych, stosowanych w leczeniu żylaków. Zabieg, wykonywany przez doświadczonego lekarza, daje bardzo dobre efekty kosmetyczne. Niezależnie od zastosowanej metody leczniczej, operacyjnej czy skleroterapii, nowe żylaki pojawiają się po pewnym czasie...

Obliteracja (skleroterapia) jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod mało inwazyjnych, stosowanych w leczeniu żylaków. Zabieg, wykonywany przez doświadczonego lekarza, daje bardzo dobre efekty kosmetyczne. Niezależnie od zastosowanej metody leczniczej, operacyjnej czy skleroterapii, nowe żylaki pojawiają się po pewnym czasie u 40% chorych. Nie stwierdza się jednak, aby po zabiegu skleroterapii pojawiały się one częściej. Jest to zabieg bezpieczny, mało inwazyjny, a jedynym działaniem niepożądanym może być miejscowy odczyn uczuleniowy pod postacią wysypki.

Czy żylaki są dziedziczne?

W mojej rodzinie żylaki ma niemal każdy. Czy to się dziedziczy?
Redakcja abcZdrowie
Dotychczasowe obserwacje potwierdzają znacznie częstsze, rodzinne występowanie żylaków. Co prawda nie zidentyfikowano jeszcze genów odpowiedzialnych za dziedziczenie, ale ryzyko wystąpienia żylaków u osoby, której obydwoje rodzice chorowali, wynosi 89 proc., a gdy żylaki miało tylko jedno z rodziców, ryzyko wynosi 42 proc.

Jak można pomóc żyłom w długiej podróży?

Po długiej podróży mam zazwyczaj opuchnięte nogi. Czy można coś na to poradzić?
Redakcja abcZdrowie
Niezależnie od środka transportu, którym podróżujemy, musimy pamiętać o usprawnianiu przepływu krwi przez nasze nogi. Mogą nam w tym pomóc kilkuminutowe przerwy i spacery. Jeśli jest to niemożliwe, starajmy się poruszać kończynami, napinając mięśnie, i często zmieniać ich pozycję. Po...

Niezależnie od środka transportu, którym podróżujemy, musimy pamiętać o usprawnianiu przepływu krwi przez nasze nogi. Mogą nam w tym pomóc kilkuminutowe przerwy i spacery. Jeśli jest to niemożliwe, starajmy się poruszać kończynami, napinając mięśnie, i często zmieniać ich pozycję. Po powrocie z długiej podróży warto wybrać się na spacer lub na basen.

Czy żylaki i zakrzepica są tym samym?

Czy jest jakaś różnica?
Redakcja abcZdrowie
Żylaki są patologią naczyń żylnych powierzchownych, natomiast choroba zakrzepowo-zatorowa dotyczy żył głębokich kończyn dolnych. Patologia w żylakach sprowadza się do workowatego poszerzenia ściany naczynia. W zmianie takiej stosunkowo rzadko dochodzi do wykrzepiania wewnątrznaczyniowego. Natomiast w chorobie zakrzepowo-zatorowej powstają zakrzepy, które...

Żylaki są patologią naczyń żylnych powierzchownych, natomiast choroba zakrzepowo-zatorowa dotyczy żył głębokich kończyn dolnych. Patologia w żylakach sprowadza się do workowatego poszerzenia ściany naczynia. W zmianie takiej stosunkowo rzadko dochodzi do wykrzepiania wewnątrznaczyniowego. Natomiast w chorobie zakrzepowo-zatorowej powstają zakrzepy, które często odrywają się i powodują zatory obwodowe, np. udar niedokrwienny mózgu. Tak więc choroba zakrzepowo-zatorowa jest o wiele bardziej niebezpieczną jednostką.

Jak wyleczyć żylaki?

Czy lekami można wyleczyć żylaki?
Redakcja abcZdrowie
Nie jest to możliwe. Stosowane leki mają jedynie działanie uzupełniające podstawowe metody leczenia, którymi są ruch, stosowanie opasek uciskowych oraz zabiegi operacyjne. Leki wzmacniają jedynie ścianę naczyń żylnych, poprawiają krążenie, działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Czy menopauza powoduje kłopoty z pamięcią?

Zauważyłam, że moja pamięć pogorszyła się w ostatnim czasie - czy może to mieć związek z menopauzą?
Redakcja abcZdrowie
Jest to dosyć popularne przekonanie, ale nie ma dowodów na związek menopauzy z zaburzeniami pamięci. Taka dolegliwość pojawia się częściej w przypadku współistnienia depresji.
Dotyczy: Menopauza

Dlaczego mężczyźni rzadziej chorują na osteoporozę?

Skoro niedobór estrogenów powoduje osteoporozę, to dlaczego mężczyźni rzadziej na nią chorują?
Redakcja abcZdrowie
Osteoporoza jest uwarunkowana przez wiele innych czynników, nie tylko przez stężenie estrogenów. Po okresie menopauzy ilość tego hormonu drastycznie spada, co powoduje ubytek tkanki kostnej przyczyniający się do powstawania osteoporozy. Organizm mężczyzny (np. jego tkanka tłuszczowa) także produkuje estrogeny, ale...

Osteoporoza jest uwarunkowana przez wiele innych czynników, nie tylko przez stężenie estrogenów. Po okresie menopauzy ilość tego hormonu drastycznie spada, co powoduje ubytek tkanki kostnej przyczyniający się do powstawania osteoporozy. Organizm mężczyzny (np. jego tkanka tłuszczowa) także produkuje estrogeny, ale w dużo mniejszych ilościach. Ta ilość jest w miarę niezmienna przez całe życie, nie ma drastycznego spadku ilości estrogenów, co występuje u kobiet. Dieta, genetyka, styl życia mają także niemały wpływ na ryzyko wystąpienia osteoporozy. Zapraszam do serwisu abcosteoporoza.pl (będzie pod koniec tygodnia).

Patronaty