Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35532 odpowiedzi

59137 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35532)

O czym świadczy guzek w piersi?

Dzień dobry. Kilka dni temu w jednej piersi wyczułam na samej górze, coś twardego, nie przemieszcza się to i wydaje mi się jakby było przyrośnięte. Myślałam początkowo, że to jakieś zwyrodnienie kości/żebra. Niestety mam bóle, boli pierś,...

Dzień dobry. Kilka dni temu w jednej piersi wyczułam na samej górze, coś twardego, nie przemieszcza się to i wydaje mi się jakby było przyrośnięte. Myślałam początkowo, że to jakieś zwyrodnienie kości/żebra. Niestety mam bóle, boli pierś, ale raczej coś tam głęboko, czasem aż do kości, czasem czuje aż ból w płucu. Nie wiem co to może być. Mieszkam w Irlandii u ginekologa mam wizytę dopiero 18 lipca, u lekarza ogólnego za 2 tyg, takie były wolne terminy. Jakie badania zrobić? Co to w ogóle może być? Może USG, badanie krwi? Mam dwoje malutkich dzieci... Ból w tych okolicach trwał już ok miesiąc, ale myślałam, że to mięsień sercowy, niestety wyczułam ten guzek... Dodam jeszcze, że babcia ze strony mamy miała raka piersi i wycięto jej pierś. Czy włókniak/naczyniak boli? Czy tylko guzki? Wydaje mi się, że jest wielkości ok 2 cm, ale nie jest okrągły a raczej płaski i długi. Proszę o poradę...

Redakcja abcZdrowie
Powinna Pani udać się do lekarza wcześniej. Może Pani wcześniej wykonać mammografię, ale ocenę wyniku dokona lekarz, może Pani z wynikiem badania udać się do umówionego specjalisty. Nie musi to być nowotwór, ale weryfikacji dokona lekarz po badaniu usg lub po ocenie mammografii.

HPV i prezerwatywa

 Mam 33 lata, a od 6 lat również wirusa HPV. W ciągu roku mam zazwyczaj 1, 2 nawroty. Stosuje wtedy Condiline i na pewien czas mam spokój.  Do tej pory miałam jednego partnera, z którym zawsze uprawialiśmy seks z...

 Mam 33 lata, a od 6 lat również wirusa HPV. W ciągu roku mam zazwyczaj 1, 2 nawroty. Stosuje wtedy Condiline i na pewien czas mam spokój.  Do tej pory miałam jednego partnera, z którym zawsze uprawialiśmy seks z prezerwatywą, ja zachorowałam on nie. Brzmi nieprawdopodobnie ,zwłaszcza jak czytam, że zarażeniu ulegają zazwyczaj osoby, które mialy wielu partnerów...Od niedawna mam szansę na nowy związek i tu pojawia się pytanie, jak się zabezpieczać i kiedy o tym powiedzieć. Co roku robię sobie regularnie badania i ostatnie w kwietniu wypadło wyśmienicie.  Moje pytanie brzmi kiedy właściwie nosiciel może zarażać i jakie inne drogi oprócz seksu, np ślina i wydzieliny mogą rozprzestrzeniać wirusa?

Redakcja abcZdrowie
Do zakażenia wirusem HPV dochodzi w wyniku kontaktu zakażonego organu (dłoń, penis, srom) z dotychczas zdrową skórą lub błonami śluzowymi. Najczęściej drogą płciową zarówno podczas stosunku pochwowego, analnego jak i oralnego. Wszelkie czynności mechaniczne takie jak dotyk, drapanie, pocieranie i inne...

Do zakażenia wirusem HPV dochodzi w wyniku kontaktu zakażonego organu (dłoń, penis, srom) z dotychczas zdrową skórą lub błonami śluzowymi. Najczęściej drogą płciową zarówno podczas stosunku pochwowego, analnego jak i oralnego.
Wszelkie czynności mechaniczne takie jak dotyk, drapanie, pocieranie i inne mogą przyczynić się do przeniesienia zakażenia.
 Istnieje niewielkie ryzyko zakażenia przy używaniu np tego samego ręcznika itp.

Niekiedy możliwe jest także przeniesienie wirusa z matki na dziecko podczas porodu, zdarza się to jednak bardzo rzadko.

Prawidłowo stosowana prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia ale nie chroni przed nim całkowicie. Dzieje sie tak dlatego, że zakrywa tylko część potencjalnie zakażonego obszaru skóry. Niezasłonięte pozostają moszna, odbyt, krocze.

Jeśli w ciągu roku nie pojawiły się kłykciny ani inne zmiany to ryzyko tzw „nosicielstwa” jest minimalne i można prawie całkowicie wykluczyć możliwość zarażenia.
 



 


 

Pierwsza miesiączka a menopauza

Zastanawia mnie czy czas wystąpienia pierwszej miesiączki, jest jakoś związany z pojawieniem sie menopauzy. Konkretnie chodzi mi o to, czy jeżeli wcześnie dostałam okres to czy wcześniej też będę miała menopauzę? Maria.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Czas wystapienia pierwszej miesiączki nie wpływa na czas pojawienia się menopauzy. Wpływ ma za to nasz styl życia. Wśród czynników przyspieszających wystąpienie menopauzy wymienia się między innymi palenie papierosów (nikotyna powoduje zmniejszenie stężenia estrogenów).
Dotyczy: Menopauza

Czy mogę jeszcze zajść w ciążę?

Witam jestem w okresie menopauzy mam 50 lat osiem miesięcy nie miałam okresu potem pojawił się okres przez 2 miesiące luty i marzec 2009 rok i dalej nie mam już okresu robiłam usg w maju tego roku mam 4 mięśniaki...

Witam jestem w okresie menopauzy mam 50 lat osiem miesięcy nie miałam okresu potem pojawił się okres przez 2 miesiące luty i marzec 2009 rok i dalej nie mam już okresu robiłam usg w maju tego roku mam 4 mięśniaki śródścienne mam uderzenia gorąca czy mogę kochać się z mężem bez zabezpieczenia nie obawiając się niepożądanej ciąży czy u mnie już nie występują dni płodne bardzo proszę o poradę serdecznie pozdrawiam Anna.

Redakcja abcZdrowie
Prawdopodobnie wkracza Pani w okres menopauzy, niektóre cykle nadal mogą być owulacyjne, nie ma pewności, że nie zajdzie Pani w ciążę. Powinna Pani nadal się zabezpieczać, w tym celu należy udać się do ginekologa, który po badaniu zdecyduje...

Prawdopodobnie wkracza Pani w okres menopauzy, niektóre cykle nadal mogą być owulacyjne, nie ma pewności, że nie zajdzie Pani w ciążę. Powinna Pani nadal się zabezpieczać, w tym celu należy udać się do ginekologa, który po badaniu zdecyduje jaką antykoncepcję Pani przepisać. Ponieważ ma Pani mięśniaki macicy, które mogą powodować nadmierne krwawienia, być może lekarz pokieruje Panią na operację ich usunięcia lub usunięcia całej macicy.

Pozdrawiam

Czym zastąpić kolonoskopię?

Czy istnieje badanie mogące zastąpić kolonoskopię, której bardzo się boję?
Redakcja abcZdrowie
Do użytku wchodzi wirtualna kolonoskopia. Jest ona metodą mało inwazyjną, szybszą i mniej kłopotliwą dla niektórych pacjentów. Opiera się na tomografii komputerowej. Uważa się ją na razie za badanie mniej dokładne od kolonoskopii tradycyjnej.
Dotyczy: Kolonoskopia

Kiedy w profilaktyce wykonać USG piersi zamiast mammografii?

Boję się raka piersi ale nie wiem czy lepiej chodzić na mammografię czy na usg?
Redakcja abcZdrowie
Wskazania są następujące: Z wyboru, głównie u kobiet przed 40. rokiem życia. Jako badanie uzupełniające po mammografii, kiedy ze względu na bogatogruczołową „gęstą” budowę piersi czułość mammografii jest obniżona. Dla dodatkowej oceny zmian widocznych w mammografii. W trakcie hormonoterapii. Jako...

Wskazania są następujące:

  • Z wyboru, głównie u kobiet przed 40. rokiem życia.
  • Jako badanie uzupełniające po mammografii, kiedy ze względu na bogatogruczołową „gęstą” budowę piersi czułość mammografii jest obniżona.
  • Dla dodatkowej oceny zmian widocznych w mammografii.
  • W trakcie hormonoterapii.
  • Jako bezpieczne, nieinwazyjne badanie piersi u kobiet ciężarnych.
  • Do diagnostyki zmian w piersiach u kobiet karmiących.
  • W przypadku obecności wycieku z brodawki sutkowej – ocena przewodów mlekowych, ewentualnie rozrostów wewnątrzprzewodowych. 

Zbyt szybki orgazm

Witam Mam na imie Krzysiek i mam 18 lat. Moj problem polega na zbyt szybkim orgazmie, nie zdaze zaczac i juz mam orgazm... w przeszlosci dochodziło do czestych masturbacji... prosze o jakas rade z gory dziekuje...
Redakcja abcZdrowie
Może Pan udać się do lekarza seksuologa, może Pan także postarać się samodzielnie kontrolować swoje ciało. Ćwiczenia powinny być stosowane przy każdym współżyciu, tak aby stopniowo wydłużyć stosunek. Polecamy artykuł: "Przedwczesny wytrysk".

W jakim wieku zmierzyć poziom cukru?

U mojej matki została wykryta cukrzyca w wieku 50 lat. W jakim wieku ja powinnam zmierzyć sobie poziom cukru?
Redakcja abcZdrowie
Badania stężenia glukozy należy wykonywać systematycznie. W przypadku osób z predyspozycją genetyczną konieczne jest jeszcze częstsze badanie.

Co to jest „trzycyfrowy wynik OB”?

Będąc w szpitalu usłyszałam jak jeden lekarz mówi do drugiego. "Pani ma trzycyfrowe OB". Co to znaczy?
Redakcja abcZdrowie
Oznacza on wynik powyżej 100 mm. Jest on charakterystyczny dla niektórych chorób, w większości bardzo poważnych: ciężkich infekcji (ciężkiego zapalenia płuc, zapalenia nerek, zapalenia kości i stawów, posocznicy), chorób nowotworowych (białaczki, chłoniaka) oraz tzw....

Oznacza on wynik powyżej 100 mm. Jest on charakterystyczny dla niektórych chorób, w większości bardzo poważnych: ciężkich infekcji (ciężkiego zapalenia płuc, zapalenia nerek, zapalenia kości i stawów, posocznicy), chorób nowotworowych (białaczki, chłoniaka) oraz tzw. układowych chorób tkanki łącznej (tocznia trzewnego, zapalenia skórno-mięśniowego i innych). 

Kropki na penisie

ok 2 tyg temu pojawiły mi się czerwone kropki na penise a dokładnie na żołędziu. Są swędzace i pieką ogólnie nieprzyjemne uczucie. Co prawda ostatnio ich ilość zmalała ale jeszcze są. Dokuczają podczas stosunku mimo że w prezerwatywie. Ostatno... ok 2 tyg temu pojawiły mi się czerwone kropki na penise a dokładnie na żołędziu. Są swędzace i pieką ogólnie nieprzyjemne uczucie. Co prawda ostatnio ich ilość zmalała ale jeszcze są. Dokuczają podczas stosunku mimo że w prezerwatywie. Ostatno byłem przeziębiony i brałem antybiotyk. Mam stałą partnerkę. Czy jest na to jakiś środek bez recepty? Co to może być? Czy konieczna jest wizyta u lekarza? Bardzo proszę o odpowiedź. Z gory dziękuję.
Redakcja abcZdrowie
Nie ma leku bez recepty, nie można wprowadzić leczenie bez diagnostyki tego typu zmian. Powinien Pan udać się do lekarza, a zanim to nastąpi należy stosować prezerwatywy, tak aby ewentulanie nie zarazić partnerki. Być może zarówno Pan, jak...

Nie ma leku bez recepty, nie można wprowadzić leczenie bez diagnostyki tego typu zmian. Powinien Pan udać się do lekarza, a zanim to nastąpi należy stosować prezerwatywy, tak aby ewentulanie nie zarazić partnerki. Być może zarówno Pan, jak i partnerka będą potrzebowali leczenia.
Po stosowanej antybiotykoterapii mogą być to zmiany grzybicze, ale nie można wykluczyć i innej etiologii.

Dotyczy: Dermatologia
Patronaty