Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35532 odpowiedzi

59138 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35532)

Po jakim czasie od pierwszej tabletki można uprawiać stosunek?

Mam 17 lat, jestem kobietą. Postanowiliśmy z chłopakiem spróbować tabletek antykoncepcyjnych, ale nie wiemy dokladnie jak to działa, a nurtuje nas pytanie o pierwszy stosunek po zażyciu pierwszej tabletki jak dlugo mamy na niego czekać.
Redakcja abcZdrowie
Jeżeli zaczęła Pani stosować tabletki antykoncepcyjne pierwszego dnia cyklu (czyli pierwszego dnia krwawienia miesięcznego), wtedy skuteczność jest zapewniona od pierwszej tabletki. Gdy stosawanie tabletek rozpoczęło się w 2-5 dniu cyklu, wtedy przez pierwsze 7 dni należy stosować dodatkowe metody (np. prezerwatywy).  Polecam również przeczytać artykuł o działaniu antykoncepcji hormonalnej.

Leki na przedwczesny wytrysk

Jakie są leki na przedwczesny wytrysk?
Redakcja abcZdrowie
Leczenie przedwczesnego wytrysku powinno się opierać przede wszystkim na ćwiczeniach, oraz na uświadomieniu sobie własnego ciała. Polecamy: artykuł "Przedwczesny wytrysk".

Nuva ring - wypadanie płatka zastawki mitralnej

witam, Opisze swoją historię. Przez dwa miesiące stosowałam tabletki anytkoncepcyjne Yasminelle- ale wystąpiły u mnie skutki uboczne - kłucie w nodze, przyspieszone bicie serca i skok ciśnienia do 140/90 - odstawiłam tabletki Przy okazji wykryto u mnię wypadanie płatka zastawki...

witam, Opisze swoją historię. Przez dwa miesiące stosowałam tabletki anytkoncepcyjne Yasminelle- ale wystąpiły u mnie skutki uboczne - kłucie w nodze, przyspieszone bicie serca i skok ciśnienia do 140/90 - odstawiłam tabletki Przy okazji wykryto u mnię wypadanie płatka zastawki mitralnej. Mialam dwumiesięczną przerwę w antykoncepcji hormonalnej. Zaproponowano mi NuvaRing, który używam od kwietnia- obecnie jestem w trakcie 3 krążka. Ostanio odczuwam jednak duszność (tzn. uczucie kiedy zaczynam myśleć o oddechu), badania d-dimery,ktore robilam pod koniec marca wyszły w normie-0,38 ug/ml przy wartości refernecyjnej [<0,50>}, czasem występuje też u mnie przyspieszone bicie serca, złaszcza po nieprzespanej nocy bądź dłuższym zmęczeniu np. sesja. Czy wypadająca zastawka jest przeciwwskazaniem do używania antykoncepcji hormonalnej? Czy dolegliwości te powinnam wiązać z krążkiem? Czy powinnam dalej stosować NR? Jak często powinnam powtarzać badania? I jak często/szybko pod wpływem hormonów mogą one ulec pogorszeniu? Dodam, iż obawiam się zakrzepicy. Bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie
NuvaRing to metoda antykoncepcji hormonalnej. Hormony uwalniane są z krążka znajdującego się w pochwie ale dostają się do krwi tak jak w przypadku tabletek. Dlatego zarówno działania niepożądane jak i przeciwskazania są takie same jak przy tabletkach antykoncepcyjnych. Jeśli...

NuvaRing to metoda antykoncepcji hormonalnej. Hormony uwalniane są z krążka znajdującego się w pochwie ale dostają się do krwi tak jak w przypadku tabletek.
Dlatego zarówno działania niepożądane jak i przeciwskazania są takie same jak przy tabletkach antykoncepcyjnych.
Jeśli więc źle znosiła Pani stosowanie tabletek, tak samo może być podczas stosowania NuvaRing.
Ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych również występuje podczas używania pierścienia. Dlatego też jeżeli nadal odczuwa Pani duszność proszę koniecznie zgłosić to swojemu lekarzowi. Badanie stężenia d-dimerów nie jest jedynym badaniem jakie wykonuje się w celu zdiagnozowania zatorowości płucnej.
Lekarz po zbadaniu Pani i zapoznaniu się z badaniami dodatkowymi zadecyduje o dalszym postepowaniu oraz zleci termin powtórzenia badań.

Jeżeli okaże się, że występują u Pani zaburzenia układu krzepnięcia lub przebyła Pani incydent zakrzepicy, jest to przeciwskazanie do stosowania antykoncepcji hormonalnej (także NuvaRingu)
Wypadanie płatka zastawki mitralnej bez zaburzeń hemodynamicznych i zaburzeń rytmu serca nie stanowi przeciwskazania do stosowania NuvaRingu.

Alergia - leczenie

Szanowni Państwo, czy istnieje lekarstwo (lekarstwa) leczące lub niwelujące lub choć łagodzące objawy alergii (pyłki, kurz, sierść), które można przyjmować dwa razy w roku? Chętny i skory do takiego leczenia: mężczyzna, 46 lat, 192 cm wzrostu, waga ok. 100...

Szanowni Państwo, czy istnieje lekarstwo (lekarstwa) leczące lub niwelujące lub choć łagodzące objawy alergii (pyłki, kurz, sierść), które można przyjmować dwa razy w roku? Chętny i skory do takiego leczenia: mężczyzna, 46 lat, 192 cm wzrostu, waga ok. 100 kg; żadnych ciężkich, poważnych schorzeń teraz ani w przeszłości). Bardzo niecierpliwie czekam na odpowiedź. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie
Nie ma leku, który miałby na tyle długi czas półtrwania, żeby działał  pół roku lub nawet połowę okresu, kiedy występuje najwyższe stężenie alergenu.

Płyn przed wytryskiem

Jestem ze swoją dziewczyną od 8 miesięcy. Kiedy sie zbliżamy, nawet dłużej całujemy to wycieka mi płyn jak przed wytryskiem. to troche krępujące, czy tak powinno być? Kolejny mój problem to niemożność osiągnięcia erekcji. Nie udało nam sie po 2... Jestem ze swoją dziewczyną od 8 miesięcy. Kiedy sie zbliżamy, nawet dłużej całujemy to wycieka mi płyn jak przed wytryskiem. to troche krępujące, czy tak powinno być? Kolejny mój problem to niemożność osiągnięcia erekcji. Nie udało nam sie po 2 próbach wspólżycia, bo mój członek nie był gotowy. Nurtuje mnie ta sprawa i ciągle o tym mysle. Zawsze jak jesteśmy razem to sie tego boje, jak bedzie nastepnym razem. Dodam, że nie robiłem jeszcze tego z dziewczyną..
Redakcja abcZdrowie
Płyn pojawiający się przed wytryskiem jest całkowicie normalny, jest to tak zwana wydzielina przedejakujacyjna. Należy pamiętać, że w niej także mogą znajdować się plemniki. Dwie próby współżycia i problem ze wzwodem nie są jeszcze powodem do zmartwienia, czasami potrzebne jest więcej czasu, może więcej rozmów oraz relaks.

Do jakiego wieku można maksymalnie stosować HTZ?

Do jakiego wieku można maksymalnie stosować HTZ?
Redakcja abcZdrowie
Taki wiek nie został określony. Nie ma górnej granicy wieku dla stosowania HTZ. Należy jednak pamiętać, że w czasie przyjmowania HTZ trzeba być pod ścisłą kontrolą ginekologa aby wcześnie wykryć ewentualne powikłania terapii (choroby zatorowo-zakrzepowej, raka sutka itd.).

Poroniłam już 2 razy, czy mogę stosować spiralę?

Witam. Mam 28 lat. Poroniłam 2 razy, a właściwie to 3, ale stało się to zanim lekarz potwierdził ciążę - zrobiłam sobie tylko test ciążowy, który wyszedł +, ale nie wykonałam USG ani innych badań. Było to dla mnie...

Witam. Mam 28 lat. Poroniłam 2 razy, a właściwie to 3, ale stało się to zanim lekarz potwierdził ciążę - zrobiłam sobie tylko test ciążowy, który wyszedł +, ale nie wykonałam USG ani innych badań. Było to dla mnie wszystko bardzo trudne. Po tych przejściach na razie boję się zajść w ciążę. Chcę dać sobie czas na dojście do siebie i chcę się zabezpieczyć. Nie lubię jednak łykać pigułek. Moje pytanie brzmi czy mogę stosować spiralę?

Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Z pewnością powinna udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny poronień. Być może istnieje możliwość usunięcia owej przyczyny lub rozpoczęcie leczenia, które pozwoli na donoszenie ciąży.   Jeśli chodzi o stosowanie wkładki domacicznej, to nie jest...

Szanowna Pani,
Z pewnością powinna udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny poronień. Być może istnieje możliwość usunięcia owej przyczyny lub rozpoczęcie leczenia, które pozwoli na donoszenie ciąży.  

Jeśli chodzi o stosowanie wkładki domacicznej, to nie jest ono zalecane u kobiet ze skłonnością do poronień. Wiąże się to u tych osób ze zwiększonym prawdopodobieństwem wypadnięcia wkładki.

Czy do seksuologa potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Od pewnego czasu mam kłopoty z prawidłową erekcją. Nie wiem, czym są one spowodowane. Chciałbym wybrać się do seksuologa. Jednakże nie wiem, czy potrzebuję do niego skierowania. Proszę o odpowiedź.
Redakcja abcZdrowie
Do seksuologa nie jest potrzebne skierowanie. Podobnymi problemami zajmuje się lekarz urolog - tu już skierowanie jest wymagane. 

Plaster antykoncepcyjny

Czy sa jakieś konkretne miejsca, gdzie najlepiej nakleić palster?
Redakcja abcZdrowie
Tak, takie miejsca to pośladki, podbrzusze, zewnętrzna część ramienia, łopatka lub bark. Skóra w tych okolicach musi być czysta sucha i pozbawiona owłosienia. Są to miejsca zapewniające najlepsza wchłanialność hormonów. Plastra nigdy nie wolno umieszczać na piersiach. Plaster nie powinien mieć kontaktu z obcisłym ubraniem, które mogłoby spowodować jego uszkodzenie lub oderwanie.

Antykoncepcja a nadciśnienie

Czy stosując tabletki antykoncepcyjne mogłam nabyć nadciśnienie? Jaką mogę stosować antykoncepcję?
Redakcja abcZdrowie
Tabletki antykoncepcyjne, jak wszystkie leki, poza ewidentnymi korzyściami, mogą powodować także objawy niepożądane. Jednym z nich jest właśnie nadciśnienie tętnicze.  Powinna udać się Pani do lekarza aby dobrał inne tabletki. Jeżeli zmiana również okaże się nieskuteczna, konieczna może być... Tabletki antykoncepcyjne, jak wszystkie leki, poza ewidentnymi korzyściami, mogą powodować także objawy niepożądane. Jednym z nich jest właśnie nadciśnienie tętnicze.  Powinna udać się Pani do lekarza aby dobrał inne tabletki. Jeżeli zmiana również okaże się nieskuteczna, konieczna może być nawet rezygnacja z tej metody antykoncepcji i dobranie innej, która odpowiadałaby Pani.  Polecam artykuł "Metody antykoncepcji dla kobiet"
Patronaty