Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35683 odpowiedzi

59224 podziękowania

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35683)

Co to może być? Krwiak w jamie macicy

Chciałam się zapytać! Jestem w ciąży w 11 tygodniu i miałam robione usg i wyszło że :w jamie macicy oprócz pęcherzyka ciążowego widoczny jest obszar płynowy o wym.27x8mm sugerujący krwiaka.I co to jest i czy mam się obawiać czy nie? Proszę o odpowiedz.
Redakcja abcZdrowie
Krwiak oznacza, że jamie macicy doszło do krwawienia, jednakże nie powinna się Pani obawiać, gdyż krwiaki najczęściej ulegają samoistnemu wchłonięciu. Przy kolejnym USG lekarz oceni czy krwiak się powiększa czy wręcz przeciwnie - zmniejsza rozmiar.

Co to jest anemia powtórna i jak ja zwalczyć. Od czego powstaje?

Co to jest anemia powtórna jak ją zwalczyć i od czego powstaje?
Redakcja abcZdrowie
Szanowni Państwo, mam wrażenie, że autorowi pytania chodziło o anemię wtórną a nie powtórną. Anemia wtórna to każda sytuacja, kiedy dochodzi do zmniejszenia stężenia hemoglobiny we krwi spowodowaną inną chorobą (np. nerek), niedoborami pokarmowymi (np. żelaza) lub czynnikami zewnętrznymi (np. toksyny)....

Szanowni Państwo, mam wrażenie, że autorowi pytania chodziło o anemię wtórną a nie powtórną. Anemia wtórna to każda sytuacja, kiedy dochodzi do zmniejszenia stężenia hemoglobiny we krwi spowodowaną inną chorobą (np. nerek), niedoborami pokarmowymi (np. żelaza) lub czynnikami zewnętrznymi (np. toksyny). Aby anemię wtórną skutecznie leczyć, należy przede wszystkim znaleźć jej przyczynę i dążyć do jej usunięcia - czyli wyleczenia choroby, uzupełnienia niedoborów składników niezbędnych w produkcji czerwonych krwinek lub eliminacja czynników toksycznych. Więcej informacji na temat różnych przyczyn anemii i leczenia znajdą Panstwo na stronach www.abcanemia.pl

Analiza badania krwi i białko w moczu u męża

Co oznacza podwyzszony poziom ALT 87,7 U/L oraz AST 42,7/ niby w normie/ Jedyne objawy to odbijanie po posiłku. I jeszcze pytanie o Męża białko w moczu 25.0mg/dl oraz kryształy 264,6. Halina.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Podwyższone aktywności  transaminaz wątrobowych tj. AST i ALT  w takim stopniu i stosunku AST /ALT, jak powyżej obserwowane bywają m.in. w: przewlekłym wirusowym zapaleniu wątroby B i C, ostrych WZW A-E, WZW spowodowanych przez inne wirusy hepatotropowe, stłuszczeniu...

Szanowna Pani,

Podwyższone aktywności  transaminaz wątrobowych tj. AST i ALT  w takim stopniu i stosunku AST /ALT, jak powyżej obserwowane bywają m.in. w: przewlekłym wirusowym zapaleniu wątroby B i C, ostrych WZW A-E, WZW spowodowanych przez inne wirusy hepatotropowe, stłuszczeniu wątroby, uszkodzeniu przez leki i toksyny, zapaleniu autoimmunologicznym, niedoborze alfa-1 antytrypsyny, hemochromatozie, chorobie Wilsona, celiakii.

Białko w moczu powinno niepokoić, należy powtórzyć badanie, ale białko najlepiej oznaczyć w dobowej zbiórce moczu, jako dobowe wydalanie.

Kryształy sugerują kamicę nerkową. Nie napisała Pani, jakie to kryształy. To ważne, bo różne metody leczenia stosujemy w zależności od ich charakteru.

Z powyższymi wynikami dobrze by było zgłosić się do lekrza, który po uzyskaniu od męża dodatkowych , ważnych informacji zaproponuje dalsze postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie

Jakie są przyczyny zastoju moczu w układzie K-M?

Rozpoznano u mnie na podstawie badania usg Hipotonię prawego układu K-M. Jakie mogą być tego przyczyny? W USG nie stwierdzono kamicy.
Redakcja abcZdrowie
Hipotonia układu kielichowo-miedniczkowego nie musi oznaczać przeszkody w odpływie moczu. Np. refluks pęcherzowo-moczowodowy może dawać taki obraz w usg (to schorzenie można wyleczyć endoskopowo bez przerywania ciągłości układu moczowego lub operacyjnie). Natomiast przyczyn powodujących zastój moczu może być kilka np. wada...

Hipotonia układu kielichowo-miedniczkowego nie musi oznaczać przeszkody w odpływie moczu. Np. refluks pęcherzowo-moczowodowy może dawać taki obraz w usg (to schorzenie można wyleczyć endoskopowo bez przerywania ciągłości układu moczowego lub operacyjnie).

Natomiast przyczyn powodujących zastój moczu może być kilka np. wada wrodzona, zwężenie podmiedniczkowe, guz pęcherza lub guz w jamie brzusznej uciskający na moczowód etc.

Bakterie Enterococcus faecalis w wyniku badania a przepisanie przez urologa nitrofurantoiny

U mojej 19 letniej córki wykryto bakterie Enterococcus faecalis. Zrobiono antybiogram i wyszło wrażliwy na-ampicylina i nitrofurantoina.Dwa miesiące temu córka leżała w szpitalu z objawami neutropenii jatrogennej po podaniu przez urologa-nolicinu, furaginu i ciprinolu co 4 godz. Obecnie jest pod... U mojej 19 letniej córki wykryto bakterie Enterococcus faecalis. Zrobiono antybiogram i wyszło wrażliwy na-ampicylina i nitrofurantoina.Dwa miesiące temu córka leżała w szpitalu z objawami neutropenii jatrogennej po podaniu przez urologa-nolicinu, furaginu i ciprinolu co 4 godz. Obecnie jest pod opieką hematologa.Dzisiaj zapisał nitrofurantoinę.Nigdzie nie idzie kupić.Podobno wycofano z obrotu.Co robić?Do kogo się udać?Co robić?Proszę o radę i pomoc.Z chorobą szpiku zostałyśmy teraz same.Czy mogę żądać odszkodowania od tamtego urologa?
Redakcja abcZdrowie
Jeśli neutropenia nadal się utrzymuje konieczne jest leczenie zakażenia układu moczowego. Ponieważ bakteria jest również wrażliwa na ampicylinę (wynik antybiogramu) to można podać ją zamiast niedostępnej nitrofurantoiny. Jednak  ampicylina jest dostępna tylko w postaci dożylnej (konieczność podawania w szpitalu).  Co...

Jeśli neutropenia nadal się utrzymuje konieczne jest leczenie zakażenia układu moczowego. Ponieważ bakteria jest również wrażliwa na ampicylinę (wynik antybiogramu) to można podać ją zamiast niedostępnej nitrofurantoiny. Jednak  ampicylina jest dostępna tylko w postaci dożylnej (konieczność podawania w szpitalu). 

Co do odszokodowania proszę szukać porady u prawnika mającego doświadczenie w tego typu sprawach. Trudno powiedzieć aby urolog popełnił błąd. Leki, które podał są uznane za bezpieczne a tak ciężkie powikłania zdarzają się bardzo rzadko - nie dało się tego przewidzieć. 

Limfocytoza bez leukocytozy

Od trzech miesięcy mam kiepskie wyniki badań. Czy moglabym prosić o ich interpretację? to jest trzeci wynik (najnowszy), dwa pozostale byly bardzo podobne. WBC -------------------3,65 G/I -----------------norma: 4,50- 11,00 RBC---------------------4,08 T/I ---------------- norma: 3,50- 5,00 Hemoglobina ----------13,5 g/dl -----------------norma: 11,2-15,2... Od trzech miesięcy mam kiepskie wyniki badań. Czy moglabym prosić o ich interpretację? to jest trzeci wynik (najnowszy), dwa pozostale byly bardzo podobne. WBC -------------------3,65 G/I -----------------norma: 4,50- 11,00 RBC---------------------4,08 T/I ---------------- norma: 3,50- 5,00 Hemoglobina ----------13,5 g/dl -----------------norma: 11,2-15,2 Hematokryt ----------- 40,5 % -------------------norma: 32,0-46,0 MCV ---------------------99,3 fl --------------------norma: 80,0-100,0 MCH ---------------------33,1 pg ------------------ norma: 26,0-35,0 MCHC--------------------33,3 g/dl ----------------norma: 31,8-36,9 RDW-CV -----------------12,0 % ------------------- norma: 11,5-14,5 MPV ----------------------10,3 fl ------------------norma: 8-11 % neutrocytów------------ 29,1 % -------------------norma: 45,0-70,0 % limfocytów ------------54,2 % ------------------- norma: 20,0-45,0 % monocytów------------- 9,6 % --------------------norma: 1,0-8,0 % eozynocytów -----------6,3 % --------------------norma: ponizej 5,0 % bazocytów--------------0,8 % --------------------norma: ponizej 1,0 liczba neutrocytów -----1,06 G/I ----------------- norma: 1,80- 7,70 liczba limfocytów--------1,98 G/I----------------- norma: 1,00-5,00 liczba monocytów-------0,35 G/I ------------------norma: ponizej 0,80 liczba eozynocytów -----0,23 G/I-------------------- norma: 0,00- 0,45 liczba bazocytów --------0,03 G/I ---------------------norma: ponizej 0,20 Rozmaz mikroskopowy: Granulocyty segmentowane:-----33 % --------------- norma: 45- 70 Granulocyty kwasochlonne:-------3 % ----------------norma: ponizej 5 limfocyty :--------------------------62% ----------------norma: 20-45 monocyty :--------------------------2% ------------------norma: 1-8 OB: po 1h -------------------------2 mm -------------------norma: ponizej 20
Redakcja abcZdrowie
W obrazie krwi obwodowej wysuwającą się na pierwszy plan nieprawidłowością jest limfocytoza bez leukocytozy. Jest to stan, który może sugerować przewlekły proces zapalny wywołany zakażeniem bakteryjnym (np. gruźlica) lub wirusowym (np. wzw B, wzw C). W rzadkich...

W obrazie krwi obwodowej wysuwającą się na pierwszy plan nieprawidłowością jest limfocytoza bez leukocytozy. Jest to stan, który może sugerować przewlekły proces zapalny wywołany zakażeniem bakteryjnym (np. gruźlica) lub wirusowym (np. wzw B, wzw C). W rzadkich przypadkach również niektóre nowotwory takie jak białaczki czy szpiczak mnogi mogą dawać taki obraz. Niestety interpretacja samej morfologii bez objawów i wywiadu pozwala tylko na tak ogólne wnioski.  

Dotyczy: Badanie krwi

Czy wyniki z krwi potwierdzają chłoniaka?

U mojego taty wiek 69 lat stwierdzono chłoniaka, nie ma jeszcze wyników z biopsji i szpiku kostnego, 10 dni wczesniej miał zabieg na przepuklinę. MORFOLOGIA Z ROZMAZEM ROZMAZ MIKROSKOPOWY krwinki białe WBC 9.1 Podzielone obojętnochł. 82 [%] NEUT... U mojego taty wiek 69 lat stwierdzono chłoniaka, nie ma jeszcze wyników z biopsji i szpiku kostnego, 10 dni wczesniej miał zabieg na przepuklinę. MORFOLOGIA Z ROZMAZEM ROZMAZ MIKROSKOPOWY krwinki białe WBC 9.1 Podzielone obojętnochł. 82 [%] NEUT 6.71 Podzielone kwasochł. 1 NEUT 73.8% Monocyty 6 LYMPH 1.57 Limfocyty 10 LYMPH 17.3 % Limfocyty reaktywne 1 LYMPH 17.3 % MONO 0.58 BIOCHEMIA MONO 6.4 % EO 0.21 Kreatynina w surowicy 0,86 [mg/dl] EO 2.3 % Kwas moczowy w surowicy 6,4 BASO 0.02 Mocznik w surowicy 36,5 BASO 0.2 % Azot mocznika 17,0 ALY 0.10 Bilirubina całkowita 0.38 ALY 1.1 % Bilirubina bezpośrednia D 0,06 LIC 0.08 Bilirubina pośrednia 0,32 LIC 0.9 % Białko całkowite 7,2 g/dl Fosfor w surowicy 1,06 mmol/l krwinki czerwone RBC 4,25 Wapń w surowicy-całk. 2,34 HGB 12.6 AST 12 IU/l HCT 35.4 ALT 9 IU/l LDH 449 IU/l Wskaźniki czerwonokrwinkowe GFR 93,87 ml/min/1,73 m kwadratowy MCV 83 MCHC 35,8 MCH 29,7 RDW-CV 12,4 Płytki krwi PLT 340 PDW 11,0 MPV 7,4 PCT 0,253 RETIKULOCYTY Retikulocyty 9 Wartość bezwzględna 38250[ul] IMMUNOLOGIA Anty HCV ujemny HBs Ag ujemny Normy: ujemny : <0,9 nieokreślone: 0,9-1,0 reaktywne : >1,0 JONY, INNE Sód w surowicy 143 mmol/l Potas w surowicy 4,67 KOAGULOLOGIA Wskaźnik protrombinowy 98,48% INR 1,01 APTT 27,10s APTT RATIO 0,92 Jeżeli diagnoza jest trafna, jakie jest leczenie, zalecenia?
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Podstawą do rozpoznania chłoniaka jest wynik badania histopatologicznego całego węzła chłonnego lub fragmentu zajętego narządu. Sugeruję więc poczekać do otrzymania wyników. Pozdrawiam serdecznie

Rozpoznanie kardiologiczne- wypadanie płatka zastawki mitralnej

Mam 24 lata i jestem kobietą. wykonano mi badanie echa serca w celu obserwacji w kierunku kardiomiopatii przerostowej o to opis Wymiary jam serca w normie. kurczliwość mięsnia lewej komory dobra. EF ok. 65%. Zastawka aotralna; zwiększone wysycenie obwodowych części... Mam 24 lata i jestem kobietą. wykonano mi badanie echa serca w celu obserwacji w kierunku kardiomiopatii przerostowej o to opis Wymiary jam serca w normie. kurczliwość mięsnia lewej komory dobra. EF ok. 65%. Zastawka aotralna; zwiększone wysycenie obwodowych części płatków, AV V max=1,2m/sek, AR/+/. Zastawka mitralna; zwiekszone wysycenie płatka tylnego, płatek przedni wiotki o zwiększonej ruchomości, śladowa MR. W napływie mitralnym; fala E>A. TR/+/. Osierdzie wolne nie stwierdzono kardiomiopatii przerostowej ale wypadanie płatka zastawki mitralnej czy to coś poważnego? Czy to w przyszłosci może się jakoś rozwinąć? Czy ma to cos wspólnego z kardiomiopatią przerostową? Chciałabym jeszcze się dowiedzieć cos na temat tej choroby kardiomiopatii przerostowej, ponieważ mój brat zmarł na zawał w wieku 26 lat. Dziekuję
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Wypadanie płatka/ów zastawki mitralnej, czyli niedomykalność mitralna, to wada serca polegająca na wstecznym przepływiwe krwi z lewej komory do lewego przedsionka, spowodowanym nieprawidłowym zamknięciem płatków zastawki mitralnej. Występuje u ok. 90% osób poddawnych badaniu echokardiograficznemu. Częstość...

Szanowna Pani,

Wypadanie płatka/ów zastawki mitralnej, czyli niedomykalność mitralna, to wada serca polegająca na wstecznym przepływiwe krwi z lewej komory do lewego przedsionka, spowodowanym nieprawidłowym zamknięciem płatków zastawki mitralnej.

Występuje u ok. 90% osób poddawnych badaniu echokardiograficznemu. Częstość występowania zwiększa się z wiekiem oraz ze wzrostem ciśnienia tętniczego. Częstość występowania w populacji ogólnej szacuje sie na ok.1-2%.

Niedomykalnośc dzielimy na ostrą i przewlekłą.
Ostra rozwija się nagle, szybko, np. w następstwie infekcyjnego zapalenia wsierdzia, urazu podczas zabiegów na sercu, pęknięcia struny ścięgnistej , etc.
Przewlekła rozwija się powoli, jako powikłanie mi.in. choroby reumatycznej, zmian zwyrodnieniowych aparatu zastawkowego, chorób reumatologicznych, chorób mięśnia sercowego , etc.

Wyróżniamy również niedomykalność czynnościową, tzn. taką, która powstała wskutek uszkodzenia, przebudowy lub rozstrzeni lewej komory, bez uszkodzenia aparatu zastawkowego.

Przebieg choroby zależy od jej postaci.

W niedomykalności czynnościowej zależy od choroby podstawowej.

Ostra niedomykalność przebiega gwałtownie i nieleczona operacyjnie prowadzi zwyklwe do zgonu.

Niedomykkalność przewlekła przez kilkanaście lat przebiega bezobjawowo. U chorych bez objawów bardzo istotne znaczenie rokownicze ma wielkość fali zwrotnej. Jeśli niedomykalność jest duża, może doprowadzić do nieodwracalnej, bezobjawowej dysfunkcji lewej komory.

Kardiomiopatia przerostowa to choroba mięśnia sercowego najczęściej uwarunkowana genetycznie, charakteryzująca się przerostem głównie mięśnia lewej komory, często z asymetrycznym przerostem przegrody międzykomorowej, zwykle z zachowaną czynnością skurczową. Może być również wynikiem uwarunkowanych genetycznie zespołów oraz chorób układowych, w których występuje przerost mięśnia sercowego, mi.in. skrobiawicy i glikogenozach.

Przebieg choroby zależy od stopnia przerostu mięsśnia, wielkości gradientu w drodze odpływu, skłonności do arytmii. Często chorzy dożywają późnego wieku, ale zdarzają się też nagłe zgony w młodym wieku ( także jako pierwsza manifestacja choroby) i niewydolność serca.

Leczy się tylko chorych objawowych.
Jeśli objawy nie występują, chorzy pozostają pod obserwacją.

Mam nadzieje, że przybliżyłam Pani oba problemy.

Pozdrawiam serdecznie

Prawidłowość wyników

Witam ostatnio odebrałam wyniki oto one WBC 8,42 RBC 4,53 HGB13,3 HCT 41,2 MCV90.8 MCh29.3 MCHC32,3 RDW16,2 PLT231,0 MPV10,6 NEU4,84 LYM2,72 MONO0,46 EOS0,29 BASO0,11 NEU%57,4 LYM%32,3 MONO%5,5 EOS%3,5 BASO%1,4 zapomniałam jeszce dopisać AST 23,0 ALT 22.0.Pozdrawiam Teresa sa to wyniki... Witam ostatnio odebrałam wyniki oto one WBC 8,42 RBC 4,53 HGB13,3 HCT 41,2 MCV90.8 MCh29.3 MCHC32,3 RDW16,2 PLT231,0 MPV10,6 NEU4,84 LYM2,72 MONO0,46 EOS0,29 BASO0,11 NEU%57,4 LYM%32,3 MONO%5,5 EOS%3,5 BASO%1,4 zapomniałam jeszce dopisać AST 23,0 ALT 22.0.Pozdrawiam Teresa sa to wyniki morfologii i próby wątrobowe.Nadmieniam,że brałam 2 opakowania meridia 10 .Natępnie po obejrzeniu wyników lekarz przepisała mi następne 2 opakowania.Proszę o odpowieź czy badania są prawidłowe i jak długo mogę brać meridię.Pozdrawiam Teresa.Ps. mam 56 lat
Redakcja abcZdrowie
W badaniach morfologii krwi obwodowej oraz w próbach wątrobowych nie ma odchyleń od normy oraz niepokojących zmian. Podane przez Panią informacje są zbyt skąpe by rozstrzygać o przeciwwskazaniach do przyjmowania sibutraminy (meridia) natomiast taka decyzja powinna zostać podjęta przez Pani...

W badaniach morfologii krwi obwodowej oraz w próbach wątrobowych nie ma odchyleń od normy oraz niepokojących zmian. Podane przez Panią informacje są zbyt skąpe by rozstrzygać o przeciwwskazaniach do przyjmowania sibutraminy (meridia) natomiast taka decyzja powinna zostać podjęta przez Pani lekarza prowadzącego, który zna Pani przypadek i jak rozumiem podjął decyzję o kontynuacji terapii. 

Dotyczy: Badanie krwi

OB po łyżeczkowaniu

OB po porodzie i łyzeczkowaniu mam 25 czy to stan niepokojacy jestem 3 tygonie po porodzie
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Sugerowałabym powtórzyć oznaczenie OB po około 4 tygodniach od zabiegu. Po porodzie i łyżeczkowaniu jamy macicy ma prawo wzrosnąć. Jednak powinno teraz się obniżyć. Gdyby pozostało wysokie, proszę koniecznie zgłosić się do lekarza. Pozdrawiam serdecznie
Patronaty