Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

37207 odpowiedzi

60071 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (37207)

Co mam robić z objawami zatkania ucha?

Od jakiegoś tygodnia mam uczucie zatkanego ucha prawego, szum, dziwny pisk jakby. I rano po nocy jakby takie odrętwiałe okolice ucha czyli górna część policzka, skroń, szyja, kość policzkowa. Co to może być ? Wizytę u laryngologa za dwa tygodnie dopiero mam
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, W przypadku, gdy odczuwa Pan nieprzyjemne dolegliwości ze strony ucha, a wizyta u laryngologa ma się odbyć dopiero za dwa tygodnie, polecamy najpierw udać się do lekarza pierwszego kontaktu.Zatkane ucho oraz pisk mogą być symptomem wielu... Dzień dobry,
W przypadku, gdy odczuwa Pan nieprzyjemne dolegliwości ze strony ucha, a wizyta u laryngologa ma się odbyć dopiero za dwa tygodnie, polecamy najpierw udać się do lekarza pierwszego kontaktu.
Zatkane ucho oraz pisk mogą być symptomem wielu jednostek chorobowych, w tym np. wskazywać na zatkanie woszczyną, stan zapalny, uraz spowodowany ekspozycją na nadmierny hałas, a nawet uszkodzenie odcinka szyjnego/głowy.
Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami poruszającymi podobne tematy: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
https://portal.abczdrowie.pl/woskowina
https://portal.abczdrowie.pl/ucho
https://portal.abczdrowie.pl/pisk-w-uszach-przyczyny-objawy-i-leczenie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy ból serca jest spowodowany antykoncepcją?

Jestem w trakcie stosowania pierwszego opakowania taletek Vibin mini. Jest to pierwszy rząd różwoych tabletek i poczułam dzisiaj kłujący ból w sercu, delikatnie promieniujący na lewą pachę i ramię. Poza tym nie mam żadnych innych objawów. Czy powinnam odstawić tabletki?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Opisywany przez Panią problem kłucia w sercu i pod pachą może być jedynie nerwobólem, jednak jeżeli niedawno zaczęła Pani stosować tabletki antykoncepcyjne, nie należy bagatelizować tego objawu i warto zgłosić się z odczuwanymi dolegliwościami do lekarza,... Dzień dobry,
Opisywany przez Panią problem kłucia w sercu i pod pachą może być jedynie nerwobólem, jednak jeżeli niedawno zaczęła Pani stosować tabletki antykoncepcyjne, nie należy bagatelizować tego objawu i warto zgłosić się z odczuwanymi dolegliwościami do lekarza, z uwagi na ryzyko występowania powikłań zatorowo-zakrzepowych przy zażywaniu pigułek hormonalnych.
Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami poruszającymi temat antykoncepcji: https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-antykoncepcja-bez-skutkow-ubocznych
https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji
https://portal.abczdrowie.pl/przeciwwskazania-antykoncepcji
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak duże jest ryzyko ciąży u 19-letniej kobiety?

Witam, ostatnio bawiłam się ze swoim chłopakiem (byłam tydzień po okresie), leżąc na łyżeczke zaczęliśmy wykonywać ruchy jak podczas stosunku. Mieliśmy na sobie majtki oraz krótkie spodenki. Chłopak po wytrysku miał bardzo mokre i majtki i spodenki, ja z resztą... Witam, ostatnio bawiłam się ze swoim chłopakiem (byłam tydzień po okresie), leżąc na łyżeczke zaczęliśmy wykonywać ruchy jak podczas stosunku. Mieliśmy na sobie majtki oraz krótkie spodenki. Chłopak po wytrysku miał bardzo mokre i majtki i spodenki, ja z resztą tak samo i nie wiem czy to mój śluz czy sperma... Jaka jest szansa że jestem w ciąży??? Proszę o szybko pomoc jestem bardzo zestresowana
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, czas tygodnia i ponad jest na ogół momentem występowania owulacji, jeśli cykle są regularne. W pytaniu zamieściła Pani informację, że doszło do pettingu zakończonego ejakulacją. W takiej sytuacji, jeżeli nie dojdzie do przeniesienia nasienia do dróg rodnych, to... Dzień dobry,
czas tygodnia i ponad jest na ogół momentem występowania owulacji, jeśli cykle są regularne. W pytaniu zamieściła Pani informację, że doszło do pettingu zakończonego ejakulacją. W takiej sytuacji, jeżeli nie dojdzie do przeniesienia nasienia do dróg rodnych, to ryzyko zajścia w ciążę jest na ogół dosyć niskie. Niemniej wszystko zależy od szczegółów. Dlatego też w takim wypadku zawsze dobrze jest przeanalizować moment po momencie, aby mieć wiedzę czy sperma dostała się do pochwy, czy też nie. Warto obserwować organizm i podejmować odpowiednie działania.
Zbliżająca się miesiączka często daje objawy w postaci PMS. Niestety te symptomy są nieraz zbieżne z tymi oznaczającymi wczesną ciążę. Dlatego, jeśli krwawienie występuje, to można być spokojnym o brak ciąży, jeśli nie, to konieczna jest weryfikacja testem ciążowym albo beta-HCG w laboratorium. Zachęcamy zatem do przyjrzenia się sytuacji i podjęcia odpowiednich działań. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy
https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania
https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Ginekologia Ciąża

Dlaczego mam słabe krwawienia z odstawienia?

Mam 23 lata, przyjmuje vibin mini od 5 lat. Badanie ginekologiczne wszystko dobrze - endometrium 2,98mm. Od dwóch miesięcy mam bardzo skąpe krwawienia z odstawienia, które wcześniej były dość bardzo obfite i trwały 5 dni, teraz jest to bardziej plamienie... Mam 23 lata, przyjmuje vibin mini od 5 lat. Badanie ginekologiczne wszystko dobrze - endometrium 2,98mm. Od dwóch miesięcy mam bardzo skąpe krwawienia z odstawienia, które wcześniej były dość bardzo obfite i trwały 5 dni, teraz jest to bardziej plamienie brązowe, które trwa 2-3 dni. Czy po odstawieniu antykoncepcji endometrium wróci do normy?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, antykoncepcja hormonalna znacząco wpływa na cykl i mocno go zmienia po to, by nie doszło do zapłodnienia. Krwawienia z odstawienia po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji często jeszcze przypominają miesiączki. Są kilkudniowe i dosyć obfite. W miarę upływu czasu... Dzień dobry,
antykoncepcja hormonalna znacząco wpływa na cykl i mocno go zmienia po to, by nie doszło do zapłodnienia. Krwawienia z odstawienia po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji często jeszcze przypominają miesiączki. Są kilkudniowe i dosyć obfite. W miarę upływu czasu oraz coraz większych ilości przyjętych opakowań, te krwawienia mogą zacząć się zmieniać. Niejednokrotnie stają się słabsze, barwa nie jest intensywna, a wydzielina przypomina bardziej plamienie, jakie występuje pod koniec miesiączki. Bardzo dobrze, że była już Pani z tym sprawie u ginekologa, który po wykonaniu badania stwierdził, że jest wszystko w porządku. Z tego też względu może być Pani spokojna. Możliwe, że jeszcze sytuacja się zmieni, a krwawienia staną się bardziej obfite. Jeśli pojawią się jeszcze inne niepokojące objawy, to konieczna będzie ponowna konsultacja z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne
https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania-przeciwwskazania
https://portal.abczdrowie.pl/vibin-mini-charakterystyka-wskazania-i-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego tak długo nie mam okresu?

Witam mam 34 lata i ostatnia mieszaczke miałam 4tego października i do tej pory nie mam robiłam testy i są negatywne byłam u ginekologa i on stwierdził że nic się nie dzieje. Co może być przyczyną braku miesiaczki
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, brak miesiączki może być spowodowany wieloma czynnikami. Bardzo dobrze, że była Pani już z tym problemem u lekarza i wykluczona też została ciąża. Jako, że ginekolog już Panią widział, to można też powoli wykluczać przyczyny ze strony... Dzień dobry,
brak miesiączki może być spowodowany wieloma czynnikami. Bardzo dobrze, że była Pani już z tym problemem u lekarza i wykluczona też została ciąża. Jako, że ginekolog już Panią widział, to można też powoli wykluczać przyczyny ze strony narządu rodnego (cysty, nadżerki, nieprawidłową grubość endometrium). Nie pisze Pani jedynie, czy było wykonywane USG dróg rodnych, co mogłoby wiele wyjaśnić. Niemniej zakładamy, że tak jednak było.
Brakuje też informacji o tym, czy lekarz zalecił badania hormonalne. Jeśli nie, to warto o nich pomyśleć i jeszcze poszerzyć o parametry tarczycy.
Do innych powodów braku miesiączki należą między innymi: leczenie farmakologiczne infekcji, szczególnie antybiotykoterapia, dalekie podróże ze zmianą klimatu, zmiany w diecie, szczególnie wprowadzanie dużych restrykcji czy długotrwałe sytuacje stresowe. Warto mieć na uwadze, że cykl miesiączkowy jest zmienny i nie zawsze regularny.
Trzeba dbać także o dietę oraz higienę snu. Zachęcamy zatem do przeanalizowania sytuacji jeszcze raz i podjęcia konsultacji lekarskiej jeśli uzna to Pani za konieczne.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy
https://portal.abczdrowie.pl/jak-przebiega-cykl-miesiaczkowy
https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Kiedy mam dni płodne podczas stosowania antykoncepcji?

Witam zażywam tabletki vibin mini 21 7. Jak w tym przypadku obliczyć dni plodne? Cykl wynosi 21 czy 28 dni?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, antykoncepcja hormonalna jest metodą, która ma za zadanie hamowanie owulacji oraz zapobieganie zagnieżdżaniu się zarodka w jamie macicy. Dlatego też podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych owulacja się nie pojawia. Nie ma też potrzeby próbować obliczać dni płodnych oraz faz... Dzień dobry,
antykoncepcja hormonalna jest metodą, która ma za zadanie hamowanie owulacji oraz zapobieganie zagnieżdżaniu się zarodka w jamie macicy. Dlatego też podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych owulacja się nie pojawia. Nie ma też potrzeby próbować obliczać dni płodnych oraz faz cyklu. Dodatkowo, krwawienie które występuje nie jest stricte miesiączką. Jest to krwawienie z odstawienia, które ma oczyszczać jamę macicy z nagromadzonego endometrium. Aby jeszcze bardziej zgłębić temat, warto odnieść się do ulotki producenta, w której działanie preparatu jest bardzo szczegółowo opisane. W przypadku wątpliwości, mon też porozumieć się z lekarzem, który Panią prowadzi. Poniżej znajdzie Pani także linki do artykułów, które mamy nadzieję, przybliżą jeszcze mechanizmy działania antykoncepcji hormonalnej. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne
https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania-przeciwwskazania
https://portal.abczdrowie.pl/pierwsza-wizyta-ginekologiczna-przed-antykoncepcja
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy muszę się leczyć z taką cytologią?

Dzień dobry, czy wynik cytologii: nieprawidłowe komórki z cechami HPV - CIN 1 jest zły i wymaga leczenia? Pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, wynik cytologii, który Pani otrzymała jest faktycznie nieprawidłowy. Zmiany CIN 1 i podejrzenie HPV zawsze wymagają dalszej kontroli oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia i profilaktyki. Otrzymując taki wynik, musi Pani wrócić do lekarza, który pobierał wymaz po dalsze... Dzień dobry,
wynik cytologii, który Pani otrzymała jest faktycznie nieprawidłowy. Zmiany CIN 1 i podejrzenie HPV zawsze wymagają dalszej kontroli oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia i profilaktyki. Otrzymując taki wynik, musi Pani wrócić do lekarza, który pobierał wymaz po dalsze instrukcje. Możliwe, że ginekolog na ten moment zleci leczenie przeciwzapalne i poprosi o powtórzenie badania za kilka miesięcy.
Jeśli wynik będzie prawidłowy, to pozostanie nadal kontrolować stan szyjki macicy w zaleconych, zapewne częstszych odstępach.
Jeśli jednak stan będzie dalej taki sam albo gorszy to niewykluczone, że diagnostykę trzeba będzie poszerzyć. Lekarz może zasugerować wykonanie kolposkopii. Jest to badanie polegające na oglądaniu szyjki macicy pod dużym powiększeniem z użyciem substancji, która pozwala na uwidocznienie podejrzanych komórek. Ponadto podczas tego badania można pobrać także wycinki do badania patomorfologicznego. Wynik pobranego wycinka daje na ogół odpowiedź co do rodzaju zmian, z jakimi ma się do czynienia. Dodatkowo można wykonać genotypowanie, które pozwoli na ocenę rodzajów wirusa HPV z wyszczególnieniem tych onkogennych.
W zależności od otrzymanych wyników kolejnych badań, specjalista będzie podejmował dalsze kroki. Czasem konieczna jest dalsza obserwacja, a niestety bywa, że konieczna jest interwencja chirurgiczna. Dlatego też zachęcamy do podjęcia kontaktu z ginekologiem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/wyniki-cytologii-dlaczego-powinno-sie-je-robic-co-sa-jest-zle-kiedy-rozpoczac-leczenie https://portal.abczdrowie.pl/cytologia-normy
https://portal.abczdrowie.pl/hpv
https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-hpv-jak-do-niego-dochodzi
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy doszło do zapłodnienia u 20-letniej kobiety?

Czy moglam zajsc w ciaze? Hej ogolnie to ok. 3 tyg temu lezalam z moim chlopakiem no i doszlo u niego do wytrysku.. poszlam pozniej do łazienki skorzystać z tolalety zapomnialam unyc rak czy moglam przeniesc plemniki na rekach podcierajac... Czy moglam zajsc w ciaze? Hej ogolnie to ok. 3 tyg temu lezalam z moim chlopakiem no i doszlo u niego do wytrysku.. poszlam pozniej do łazienki skorzystać z tolalety zapomnialam unyc rak czy moglam przeniesc plemniki na rekach podcierajac sie papierem toaletowym? dodam ze mam teraz bole podbrzusza i brak okresu (mam nieregularne miesiączki)
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, z treści pytania wynika, że w ostatnim czasie uprawiała Pani z partnerem petting. U partnera doszło do wytrysku, ale nie było penetracji. Obawia się Pani jednak, że mogła przenieść nasienie w okolice dróg rodnych. Wydaje się, że... Dzień dobry,
z treści pytania wynika, że w ostatnim czasie uprawiała Pani z partnerem petting. U partnera doszło do wytrysku, ale nie było penetracji. Obawia się Pani jednak, że mogła przenieść nasienie w okolice dróg rodnych. Wydaje się, że w takiej sytuacji mało prawdopodobne jest poczęcie. Nie pisze Pani jednak czy mogły to być dni płodne, czy cykle są regularne. Nie dostała Pani też miesiączki o czasie, co dodatkowo wzbudza niepewność.
Warto jednak dla pewności zweryfikować Pani stan, wykonując test ciążowy apteczny albo poziom b-HCG w laboratorium. Proszę pamiętać też, że nie tylko ciąża może powodować wpłynąć na brak okresu (infekcje, stres itp.) - dlatego należy skontaktować się lekarzem ginekologiem.
Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy
https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania
https://relacje.abczdrowie.pl/petting-na-czym-polega-jak-go-uprawiac/6955976604879360a
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy jest możliwa ciąża u 33-latki?

Ostatnio miałam miesiączka 24 grudnia. Staram się o dziecko z mężem. Kochaliśmy się z mężem w dni płodne a w owulację nawet 2 razy. Czy jest możliwe zajście w ciążę? Miesiączki mam regularne co 27 dni i biorę codziennie kwas foliowy.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, starania o ciążę z pewnością wymagają czasu, spokoju oraz cierpliwości. Bardzo dobrze, że jest Pani świadoma konieczności suplementowania kwasu foliowego. Współżycie w trakcie owulacji znacznie zwiększa szansę na poczęcie. Warto też wiedzieć dokładnie, kiedy ona następuje i... Dzień dobry,
starania o ciążę z pewnością wymagają czasu, spokoju oraz cierpliwości. Bardzo dobrze, że jest Pani świadoma konieczności suplementowania kwasu foliowego. Współżycie w trakcie owulacji znacznie zwiększa szansę na poczęcie. Warto też wiedzieć dokładnie, kiedy ona następuje i kontrolować czas jej trwania przez obserwację śluzu, ale też wykonywanie testów owulacyjnych.
W treści pytania pisze Pani też, że cykle ma regularne, co dodatkowo zwiększa szansę na uchwycenie owulacji. Dlatego też to, co może Pani zrobić, to cierpliwie zaczekać do terminu spodziewanej miesiączki. Możliwe, że wcześniej już pojawią się objawy, które mogłyby ciążę sugerować. Szczególnie chodzi o plamienie implantacyjne, które jest dosyć charakterystyczne, a pojawia się w okolicach spodziewanego terminu okresu. Dodatkowo wystąpić mogą też mdłości, senność czy ból piersi. Warto zatem obserwować organizm i zadbać o siebie w tym czasie. Szczególnie chodzi o dietę, sen czy minimalizowanie ilości sytuacji stresowych. To wszystko ma bardzo duży wpływ na płodność. Oczywiście nie można zapominać o aspektach zdrowotnych oraz chorobach współistniejących czy innego rodzaju zaburzeniach.
Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy
https://portal.abczdrowie.pl/jak-szybko-zajsc-w-ciaze
https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-najlepiej-zajsc-w-ciaze
https://portal.abczdrowie.pl/jakie-objawy-pojawiaja-sie-w-pierwszych-dniach-ciazy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy padaczka pojawiła się na skutek upadku?

Dzień dobry, Otóż od 16 roku życia zdjagnozowano u mnie padaczkę, najprawdopodobniej genetyczna, ale w rodzinie nikt na nią nie chorował. Jak byłam mala to spadłam ze schodów, dosyć mocno rozbiłam sobie głowę i zastanawia mnie czy to nie... Dzień dobry, Otóż od 16 roku życia zdjagnozowano u mnie padaczkę, najprawdopodobniej genetyczna, ale w rodzinie nikt na nią nie chorował. Jak byłam mala to spadłam ze schodów, dosyć mocno rozbiłam sobie głowę i zastanawia mnie czy to nie jest przyczyną? Mogło ujawnić się po tylu latach? Bo w rodzinie nikt na to nie chorował.
Redakcja abcZdrowie
Witamy serdecznie,padaczka to złożone zaburzenie neurologiczne, które może mieć różne przyczyny, w tym czynniki genetyczne, urazy głowy, udary, oraz pewne zaburzenia rozwojowe mózgu. Choć w Pani przypadku padaczka została zdiagnozowana jako prawdopodobnie genetyczna, to fakt, że nikt... Witamy serdecznie,
padaczka to złożone zaburzenie neurologiczne, które może mieć różne przyczyny, w tym czynniki genetyczne, urazy głowy, udary, oraz pewne zaburzenia rozwojowe mózgu. Choć w Pani przypadku padaczka została zdiagnozowana jako prawdopodobnie genetyczna, to fakt, że nikt inny w Twojej rodzinie na nią nie choruje, może rodzić pytania.
Urazy głowy, zwłaszcza te poważne, mogą zwiększać ryzyko rozwoju padaczki, nazywanej w takich przypadkach padaczką pourazową. Może się ona ujawnić zarówno bezpośrednio po urazie, jak i po pewnym czasie, nawet po kilku latach.
Jeśli ma Pani obawy, że to uraz głowy z dzieciństwa mógł przyczynić się do rozwoju padaczki, warto omówić te kwestie z neurologiem. Lekarz może zasugerować wykonanie dodatkowych badań, takich jak rezonans magnetyczny głowy, aby ocenić obecność ewentualnych zmian w mózgu, które mogłyby być związane z padaczką. Dokładna diagnoza przyczyny padaczki jest ważna dla dobrego doboru terapii i zrozumienia samego zaburzenia.
Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/padaczka
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Neurologia Padaczka
Patronaty