Agresja u brata cierpiącego na schizofrenię

Witam, mam brata (ma 40 lat), który ma schizofrenię. Był w szpitalu psychiatrycznym, ponieważ stał się agresywny. Gdy wyszedł znów stał się agresywny i tak miał co 3-4 dni, a ostatnio działo się tak co 1-2 dni. I jest coraz gorzej, ale niestety mama się nie zgadza, aby umieścić go w szpitalu na stałe. Co mam w takiej sytuacji zrobić?

Poziom agresji u osób ze schizofrenią może się co pewien czas nasilać. Czasami nie reagują na leczenie farmakologiczne tzn. objawy utrzymują się stale, a leki tylko łagodzą ich stopień nasilenia. Pani niewiele może zrobić z agresją u swojego brata. Należy go wspierać w trudnych momentach jego życia, ale kiedy przejawia agresję a w szczególności fizyczną powinna pani zadbać o swoje bezpieczeństwo. Oprócz szpitala, można pomyśleć o Domu Pomocy Społecznej dla osób psychicznie przewlekle chorych. Tam mieszkańcy, mają warunki prawie domowe i przy okazji zapewnioną opiekę odpowiedniego personelu przeszkolonego do pracy z osobami chorymi.

Ma Pani prawo chronić siebie i nie brać odpowiedzialności za zachowania brata. Warto jasno i stanowczo postawić granice, wyrazić swój sprzeciw, a także zadbać o swoje bezpieczeństwo (np poprzez fizyczny dystans od brata). Można także- jeśli zachowania nie ustaną- zwrócić się o pomoc do instytucji publicznych, np policji poprzez założenie tzw niebieskiej karty ( dotyczącej przemocy w rodzinie).
Pomocy można także szukać w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej.