Alternatywa dla tomografii komputerowej

Mam 30 lat. Z powodu problemów z brzuchem lekarz kieruje mnie na tk jamy brzusznej. Rezonansu nie można u mnie wykonać z powodu rozrusznika serca. O ile wiem, to właśnie tk brzucha jest związane z dużym promieniowaniem. Rok temu miałam tk kręgosłupa. Bardzo obawiam się tej dawki promieniowania, a z tym związanym ryzykiem rozwoju choroby nowotworowej. Jest jeszcze jakaś alternatywa do tk?

Bez przesady. Każdy z nas jest narażony na promieniowanie. Jeśli badanie jest konieczne to trzeba je wykonać. Trzeba by kompletnie nieodpowiedzialnie robić sobie badana rtg np co tydzień, żeby miało to jakieś większe przełożenie na możliwość zachorowania na chorobą wywołana promieniowaniem.