Ataki paniki, duszności i lęki u 19-latki

Witam, jestem teraz w Anglii i od niedzieli mam ataki paniki, duszności, lęki, boję się przed snem i odczuwam jakbym mdlała. Dodam, że wypiłam 4 kubki kawy rozpuszczalnej po jednej łyżeczce z duża ilości mleka ... Dzisiaj wracam do Polski tyle, że nie jestem tam ubezpieczona. Rodzice ubezpieczyli mnie w Anglii . Czy ktoś wie co to może być ?

Dzień dobry!

Na podstawie jedynie kilku dni przykrych objawów trudno ocenić, tym bardziej nie jest możliwa diagnoza przez Internet. Może być to objaw nerwicy, zaburzeń lękowych, ale też incydentalna silna reakcja na stres. Konsultacje psychologiczne i diagnozowanie przyczyn problemu oraz polecenie właściwej formy leczenia (psychoterapia/ farmakoterapia/ zmiana trybu życia i poradnictwo do rozwiązania sytuacji stresowej itp.) zajmie kilka spotkań, proszę więc zgłosić się do psychologa w tym miejscu/ kraju, gdzie będzie Pani przebywała przez kilka tygodni/ miesięcy i będzie mogła nawiązać stały kontakt z psychologiem.

Pozdrawiam!

Witam,
istnieje pewne ryzyko, ale jest to tylko pewne teoretyczne ryzyko, że jest to zaburzenie lekowe z atakami paniki, chociaż nic nie jest przesądzone, ważna jest dokładniejsza diagnoza. Rzecz jasna i kofeina mogła mieć na to wpływ. Ważne jest to czy takie sytuacje miały miejsce już wcześniej, albo jakieś inne dolegliwości lękowe. Czy wydarzyło się coś istotnego w Pani życiu, co mogło te ataki sprowokować. Warto się nad tym zastanowić. Nie znam szczegółów sytuacji, jeśli jest Pani ubezpieczona w Anglii, lepiej byłoby się tam leczyć, ale być może korzystając z sytuacji, ze będzie Pani w kraju warto skonsultować się i tutaj z psychologiem w obliczu tak trudnej dla Pani sytuacji. Tylko, że zdaję się, że na chwilę obecną wchodziła by raczej w grę konsultacja w praktyce prywatnej, jednak zachęcam, czasem i taka pojedyncza konsultacja może nieco pomóc, nakreślić jakiś kierunek działania. W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości może się Pani kontaktować ze mną bezpośrednio na maila (adres dostępny na stronie gabinetu). Pozdrawiam.