Badanie cholesterolu: jak się do niego przygotować?

Witam, mam pytanie dotyczące przygotowania na badanie cholesterolu. Biorę lek (V*** 20 mg- 1 tabletka na noc) na obniżenie cholesterolu. Wybieram się na badanie cholesterolu - frakcje + trójglicerydy. Czy przed badaniem krwi (wieczorem) mam zażyć lek obniżający cholesterol? Czy może są jakieś produkty, których powinienem szczególnie unikać przed badaniem cholesterolu? Zakładam, że nie powinienem jeść jakieś szczególnie tłustej kolacji itp ale może powinienem wiedzieć coś jeszcze? I jeszcze chciałbym zapytać od razu ile czeka się na wyniki badania cholesterolu? Czy otrzymam je w miarę szybko i cokolwiek z nich zrozumiem czy jednak konieczna jest od razu interpretacja lekarza? Martwię się, ponieważ prawdopodobnie cholesterol wyjdzie u mnie dosyć wysoki i obawiam się w sumie tylko jak wysoki... Z góry dziękuję za odpowiedź na moje pytanie. Pozdrawiam.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Badanie lipidogramu bezwzględnie wymaga odpowiedniego przygotowania. Badanie powinno być wykonane na czczo (12-16 godzin po ostatnim posiłku). Ponadto:
- przez kilka dni przed badaniem utrzymuj stałą dietę,
- unikaj alkoholu i palenia papierosów,
- przed badaniem unikaj stresu i nadmiernego wysiłku,
- przed pobraniem krwi nie zażywaj leków obniżających poziom cholesterolu.