Badanie genetyczne BRCA1 i BRCA2 a nowotwór złośliwy jajnika

Witam, w roku 2012 zachorowałam na nowotwór złośliwy jajnika 1aG3 Clear cell carcinoma partim carcinoma endometriale. Odbyła się radykalna operacja i chemioterapia. Do dzis jest wszystko w porządku. czy powinnam zrobic badania genetyczne BRCA1 i BRCA2? czy jeśli wynik będzie potwierdzał mutację, to mogę spodziewać się nawrotu choroby?mam syna, czy powinnam o niego szczególnie zadbać? Proszę o odpowiedź.

W badaniach genetycznych najistotniejszy jest wywiad. Stąd zaleca się w pierwszej kolejności porozmawiać z lekarzem w poradni, który określi, czy w Pani rodzinie istnieje podwyższone ryzyko zachorowania na nowotwór i czy może ono być związane z genetyką. Wówczas podjęte będą decyzje o ewentualnych badaniach,.

Podejrzewam , że myli Pani choroby , ale proszę udać się z tym pytaniem do onkologa , który prowadził Panią poprzednio , zż

Wskazanie do wizyty w Poradni Genetycznej dotyczy wszystkich kobiet z rakiem jajnika, w tym Pani. Należy zweryfikować wynik histpat raka (mieszany clear-cell/endometrioid jajnika czy jajnika ORAZ trzonu macicy). Potem trzeba zweryfikować ewentualne zachorowania na raki w rodzinie (przydają się w tym celu wszystkie informacje + dokumentacja medyczna). Ewentualne badanie i jego rodzaj dotyczą Pani, a nie Pani syna.