Badanie poziomu witaminy D w organizmie po jej suplementacji

Od trzech miesiecy przyjmuje kapsulki z witamina D3 2000 j.m. z powodu bardzo niskiego poziomu we krwi.(4,2ng/mL).chcialbym sobie zbadac jaki poziom witaminy mam teraz.moje pytanie ile dni po zażyciu tabletki z witamina mam zrobic sobie badanie? Jaka powinna byc przerwa zeby zbadac poziom?

Witam serdecznie,

nie ma potrzeby robienia przerwy.Zbadanie poziomu tej witaminy jest teraz jak najbardziej wskazane. Ponieważ witamina D głównie syntetyzuje się przez skórę,pod wpływem promieni ultrafioletowych (UV), a teraz mamy dużo słonca, jej poziom określi nam zdolność organizmu do jej przyswajania. W ten sposób będzie można ewentualnie zweryfikować dawkę w okresie jesienno-zimowym.

pozdrawiam !