Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 6 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Bardzo proszę o interpretację wyników biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej

Wynik biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej: Erytrocyty, skąpy koloid, makrofagi, rozproszone limfocyty i granulocyty, skupienia normotypowych thyreocytów. Obraz cytologiczny może odpowiadać struma nodosa colloides partim cystica. Bardzo dziękuję za poradę.
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Przedstawiony wynik biopsji cienkoigowej gruczołu tarczowego odpowiada obrazowi: wola guzowatego koloidowego, częściowo torbielowatego.

Jest to zmiana łagodna gruczołu tarczowego, polegająca na tworzeniu się w jego obrębie guzków, które w niektórych przypadkach mogą w nadmiarze wydzielać hormony tarczycy. Wtedy schorzenie nazywane jest wolem guzowatym nadczynnym. W takiej sytuacji leczenie polega na stosowaniu leków zmniejszających wydzielanie hormonów tarczycy, często w związku z uciskiem powiększającego się gruczołu na tchawicę, stosuje się leczenie operacyjne w postaci subtotalnego (niecałkowitego) usunięcia gruczołu tarczowego. W przypadku wola guzowatego nieczynnego postępowaniem jest obserwacja i ewentualne leczenie operacyjne ze wskazań takich, jak opisane wyżej.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy