Biopsja ścinająca i elektrokoagulacja przy usunięciu między łopatkami włókniaka

Wczoraj miałam zabieg usunięcia między łopatkami włókniaka metodą- biopsja ścinająca i elektrokoagulacja. Założono mi opatrunek z antybiotykiem(nie podano nazwy). Pielęgniarka poleciła przemywać rankę 95% spirytusem spożywczym i zdrapywać narastający strupek. Oba zalecenia nieco mnie szokują. Chciałabym uzyskać odpowiedź, czy przyklejać opatrunki i stosować zalecenia pielęgniarki, czy są inne mniej drastyczne sposoby dbania o ranę. Pozdrawiam- Małgorzata z Bydgoszczy

Rzeczywiście zalecenia pielęgniarki są nietypowe. Radzę jednak w tej sprawie konkretnie skonstatować się z lekarzem, który wykonywał ten zabieg. Nie chcę doradzać bez bezpośredniej znajomości rany po zabiegu.

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,

biopsja ścinająca z elektrokoagulacją jest bardzo dobrą metodą do usuwania włókniaków. Osobiście zalecam pacjentom co 1-2 dni dezynfekcję rany Octeniseptem i stosowanie miejscowo maści Betadine lub Argosulfanu. Uważam, że spirytus salicylowy i zdrapywanie "strupka" uszkadza nowo powstający naskórek i raczej zalecam chronienie "strupka" aby rana pod spodem miała szansę się naturalnie zagoić zanim ten ochronny naturalny opatrunek odpadnie.
Jednak radziłabym skontaktować się z lekarzem, który wykonywał zabieg, to on powinien ustalić zalecenia, nie Pani pielęgniarka. Może jest jakiś powód takich zaleceń wynikający np z przebiegu zabiegu albo doświadczeń własnych lekarza.

Pozdrawiam,

Anna Aseńko