Ból brzucha po nowych pigułkach

Witam. Mam 26 lat. Od stycznia zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne, ale w lutym pani doktor przepisała mi inne tabletki. Zaczęłam brać od poniedziałku i boli mnie od tego momentu brzuch. Czy to jest możliwe, że po zmianie tabletek? Czuję też jak piersi pobolewają mnie troszeczkę. I czy muszę stosować dodatkowe zabezpieczenie, ponieważ w styczniu nie zażyłam ostatniej tabletki? Proszę o szybkie odpisanie.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Skurcze w brzuchu i wzdęcia są dość częstym działaniem niepożądanym tabletek antykoncepcyjnych (występują u około 1-10% kobiet je stosujących). Może być tak, że przy stosowaniu jednego preparatu działania niepożądane nie występowały, a w przypadku innego są one nasilone - pigułki różnią się nieco od siebie składem i organizm może różnie na nie reagować. Jednak jeśli bóle brzucha są dość silne i niepokoją Panią, należy wybrać się do lekarza rodzinnego. Antykoncepcja hormonalna może sprzyjać szybszemu rozwojowi kamicy dróg żółciowych (bóle w prawym podżebrzu).  Przyczyną bólów brzucha mogą być inne dolegliwości.

Jeśli nie zażyła Pani 21. tabletki poprzedniego opakowania i rozpoczęła Pani nowe opakowanie po 7 dniach od zażycia tabletki nr 20, to działanie antykoncepcyjne jest zachowane. Jeśli nie zażyła Pani 21. pigułki, a nowe opakowanie zaczęła 8 dni po zażyciu 20. tabletki, to istnieje ryzyko ciąży (jeśli współżyła Pani podczas przerwy między opakowaniami). Poza tym w takiej sytuacji należy zabezpieczać się dodatkowo przez 7 pierwszych dni nowego opakowania.

Pozdrawiam!