Ból głowy nasilający się pod wpływem stresu u narzeczonego
Witam, mój narzeczony od kilku miesięcy cierpi na ciągły ból głowy, nasilający się pod wpływem stresu. Opisuje to jako "palenie mózgu". Zarządza własną firmą i stres spotyka go codziennie przez co jest bardzo nerwowy i wybuchowy. Do późna w nocy ogląda telewizje, właściwie bez telewizora nie potrafi zasnąć. Był u dwóch lekarzy na konsultacjach, jednak ci nic niepokojącego nie stwierdzili. Czy powinniśmy udać się na tomografię komputerową albo jakieś inne specjalistyczne badania?

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Jedna "droga" postępowania w takiej sytuacji to wykluczenie przyczyny somatycznej odczuwanych przez Pani narzeczonego bóli. W tym temacie ważna jest konsultacja z lekarzem. Druga równoległa "droga" to praca w kierunku opanowania i lepszego radzenia sobie ze stresem, nerwami, wybuchami złości. Tutaj może pomóc wizyta u psychologa bądź psychoterapeuty, podczas której Pani narzeczony będzie mogło określić problem i wspólnie ze specjalistą poszukać sposób pomocy. Możliwości jest wiele (terapia, grupy, warsztaty) a wybór zależy od głębszej diagnozy sytuacji oraz od tego, z czego skorzystać gotowy na ten moment jest Pani narzeczony.
Witam,
taki ból głowy zdarza się u osób, które doświadczają silnego stresu i starają się jednocześnie panować nad sobą. W ten sposób napięcie i stres zaczynają się kumulować powodując zarówno rozdrażnienie i wybuchowość, problemy ze snem, jak i różne dolegliwości ze strony ciała (najczęściej ból głowy i problemy z żołądkiem).
Zasada funkcjonowania naszego organizmu jest taka: im więcej mamy stresu, tym więcej potrzebujemy relaksu i sposobów na rozładowanie napięcia. Nie da się bez końca "dokręcać sobie śruby", bo w końcu gwint nie wytrzymuje i pojawiają się problemy ze snem i ze zdrowiem.
Prowadzenie własnej firmy wiąże się z tym, że niektórym osobom zacierają się granice między czasem na pracę a czasem wolnym. Myślę, że mężowi dobrze zrobiłoby postawienie sobie jasnej i wyraźnej granicy, np: "od 18ej żadnego zajmowania się sprawami firmy!". A potem trzeba trzymać się tego ustalenia. Inaczej stres będzie kumulował się nadal, a mąż nie będzie miał czasu na rozładowanie go.
Pozdrawiam