Ból stóp, kolan i stawów a toczeń

Witam .Mam pytanie a więc ból kolan ,stóp ,stawów (głównie dolnych)bóle głowy,całkowity brak sił,problemy neurologiczne,psychiatryczne(depresja itp) mój wynik ANA RATIO<1,0 . Przeciw ciała w surowicy -nieobecne . Miano przeciw ciał 0,3 obecne . Czy wszystkie moje powyższe dolegliwości mogą wskazywać na Toczeń czy nie i czy ten wynik 0,3 świadczy o toczniu ? jeśli nie jakie badania mogę jeszcze zrobić w celu postawienia diagnozy . Proszę o pomoc i życzę wesołych świąt

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowny Panie, takie objawy mogą świadczyć nie tylko o toczniu rumieniowatym, dla niego charakterystyczne są bardzo zmiany skórne. Zalecam wizytę u reumatologa. Pozdrawiam

Witam,
Gdy spełnione są przynajmniej cztery punkty z jedenastu wymienionych, można mówić o pewnym rozpoznaniu tocznia. Są to:

rumień na twarzy, policzkach, grzbiecie nosa,
rumień krążkowy,
nadwrażliwość na światło słoneczne,
owrzodzenia w jamie ustnej lub gardle,
zapalenie stawów, przynajmniej dwóch, charakteryzujące się bolesnością oraz obrzękiem,
zapalenie opłucnej lub osierdzia,
zmiany w nerkach,
zmiany w układzie nerwowym (drgawki, zaburzenia psychiczne, po wykluczeniu innych przyczyn),
zaburzenia hematologiczne (niedokrwistość, zaburzenia liczby leukocytów - białych krwinek - czy płytek krwi biorących udział w zatrzymywaniu krwawień),
zaburzenia immunologiczne (występowanie m.in. omawianych wyżej przeciwciał, z wyjątkiem przeciwjądrowych tworzących następne kryterium),
obecność przeciwciał przeciwjądrowych.

http://portal.abczdrowie.pl/toczen
Rozpoznanie pozostawiłabym lekarzowi reumatologowi.

pozdrawiam