Ból w szyi

Witam. Mój problem dotyczy tętnic szyjnych. Mam problemy z sercem /migotanie przedsionków/. Jestem po incydentach niedokrwienia mózgu /TIA/. Niedawno zrobiłam badanie dopplera tętnic szyjnych. Badanie wykazało zwężenie ponad 70% tętnicy wewn. lewej oraz ponad 80% tętnicy wewn. prawej. Lekarz wykonujący badanie stwierdził, że powinnam być operowana w trybie pilnym. Jednak po konsultacji okazało się, że badanie było błędne i ponownie wykazało, że mam zmiany miażdżycowe w ścianach i przepływy prawidłowe. Nie wiem, co o tym sądzić, ponieważ nadal mam bóle w lewej stronie szyi, często promieniujące w okolicę obojczyka. Nie wiem, co mam o tym sądzić? Jaka może być tego przyczyna?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Myślę, że warto wykonać kontrolne badanie USG Doppler tętnic szyjnych, aby ostatecznie potwierdzić, że nie ma Pani istotnych zwężeń w tych naczyniach. Objawy, które Pani opisuje nie są objawami charakterystycznymi dla istotnych zwężeń w tętnicach szyjnych. Przyczyny bólów szyi mogą być różne. Wśród najczęstszych wymienia się zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego, które są niezwykle popularną nieprawidłowością, a ich rozpowszechnienie wzrasta z wiekiem pacjentów. Bóle szyi bywają także powikłaniem przebytego urazu tej okolicy. Natomiast istotne zwężenia w tętnicach szyjnych mogą powodować wystąpienie udaru niedokrwiennego mózgu lub TIA (co zwykle skutkuje niedowładami kończyn, a także zaburzeniami mowy). Ponadto, znaczne zwężenia w tętnicach szyjnych mogą być przyczyną pojawienia się zaburzeń widzenia (najczęściej jest to krótkotrwałe zaniewidzenie na jedno oko), a także innych objawów niespecyficznych (zawrotów czy bólów głowy oraz szumów w uszach).