Ból z tyłu głowy a sytuacje stresogenne

Mam 19 lat. W roku maturalnym pod koniec roku szkolnego towarzyszył mi bóle głowy z tyłu po lewej stronie, jednak nie były one bardzo silne. Lekarz powiedział mi, żebym póki co poczekała, bo miałam ciężkie dni i dużo pracy i faktycznie przeszły, jednak ostatnio od kilku dni znów odczuwam ten sam ból. Czy to może być coś poważnego? Powinnam zgłosić się do lekarza?

Witam, bóle głowy bardzo często są związane z napięciem emocjonalnym, nieradzeniem sobie z przeciążeniem sytuacjami stresowymi. Zanim zacznie się zajmować przyczynami psychologicznymi i trafi np. na psychoterapię należy wykluczyć przyczyny organiczne - bóle głowy zwiastować mogą poważne choroby, również w tak młodym wieku jak Pani.

Jeżeli ból głowy powraca, jest uciążliwy, oporny na leki należy skonsultować się z neurologiem, być może zleci szczegółowe badania typu rezonans magnetyczny, tomografię. Jeżeli wykluczą one przyczyny organiczne oznaczać to będzie, że są to bóle napięciowe, spowodowane czynnikami psychologicznymi - wtedy należy skonsultować się z psychologiem-psychoterapeutą. Wspólnie ustalicie przyczyny napięć emocjonalnych i to w jaki sposób sobie z nimi radzić.

Ból zawsze jest sygnałem z organizmu, że dzieje się coś niepokojącego, bardzo dobrze zatem, że próbuje sobie Pani pomóc.

Powinnaś zacząć regularnie ćwiczyć, zadbać o bardziej urozmaicony tryb życia. Na pewno okres przed matura i egzaminami był pełen nauki, siedzenia nad książkami i przy komputerze!
Zadbaj o regularny sen, posiłki i ruch!
Jeśli bóle będa mimo to czeste, porozmawiaj z Lekarzem.
Zyczę zdrowia