Ból zęba i opuchlizna po zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego

Po 3 dniach od wypełnienia twarzy kwasem hialunorowym stomatolog leczył mi zęba kanałowo w trakcie osuszania kanału nastąpił obrzęk policzka ząb nigdy nie bolał biorę antybiotyk 4 dzień ale obrzęk się utrzymuje czy ten kwas miał na to wpływ jakie mogą być skutki i co robić czy to jest niebezpieczne martwię się

Leczenie powikłań po zabiegach medycyny estetycznej powinno być przeprowadzane przez lekarza, który wykonywał ten zabieg.Niepowodzenia po tego rodzaju zabiegach zależą od doświadczenia lekarza, techniki podawania i obszaru podania kwasu hialuronowego oraz od rodzaju wstrzykniętych preparatów.Obrzęki często utrzymują się w okolicy doliny łez i oczodołów. Mogą utrzymywać się przez kilka lat i wymagają leczenia. Bardzo wiotka i cienka skóra szczególnie pod oczami może być przyczyną, że kwas hialuronowy będzie prześwitywać przez tkanki dając tzn. efekt Tyndalla - szare zabarwienie kwasu hialuronowego na skutek rozpraszaniu promieni świetlnych ww wstrzykniętym żelu.Przewlekle utrzymujące się powikłania to m.in. uszkodzenie naczyń i zakończeń nerwowych oraz zakażenia wstrzykniętego materiału. Wprowadzenie kwasu hialuronowego do naczynia krwionośnego może spowodować blokadę przepływu krwi i niedokrwienie skóry zwane martwicą. W przypadku tego powikłania należy bezzwłocznie rozpuścić kwas hialuronowy za pomocą zastrzyku zawierającego enzym hialuronidazę. Zakażenia bakteryjne występujące niezwykle rzadko wymagają długotrwałej antybiotykoterapii oraz ewakuacji lub rozpuszczenia kwasu hialuronowego.

Nie podaje Pani w którym miejscu policzka pojawił się obrzęk, jaki zabieg z zakresu medycyny był wykonywany, użyty preparat oraz ząb, który był leczony kanałowo.
Bez dokładnej historii, badania wewnątrz- i zewnątrzustnego, a w przypadku zęba także radiologicznego, nie można powiedzieć, że "winowajcą" obecnego stanu jest kwas hialuronowy.
Proponuję udać się na konsultację zarówno do lekarza medycyny estetycznej, który zabieg wykonywał oraz do lekarza dentysty, który przeprowadzał leczenie kanałowe.