Nalgesin Forte a bóle mięśni

Witam, mam 28 lat i od pewnego czasu zaczęły mnie pobolewać stawy. Poszłam wiec do lekarza który przepisał mi Nalgesin Forte, biore go od 3 dni i już od rana odczuwam bardzo nieprzyjemny dyskomfort miesni przedramion, ud i szyi, tak jakby to byly bardzo przetrenowane miesnie i zakwasy, mam problemy z trzymaniem czegos w dloni, czy moze to byc skutek uboczny stosowania leku Nalgesin Forte? W jaki sposob zlagodzic te dolegliwosci i wyplukac Nalgesin Forte z organizmu jak najszybciej ? Nie wiem czy brac Nalgesin Forte dalej czy go natychmiast odstawić. Może powinnam umówić się jeszcze raz do lekarza, ale na wizytę trzeba zawsze czekać, a jeśli konieczne jest natychmiastowe odstawienie leku to boję się, że później problem będzie jeszcze większy. Będę bardzo wdzieczna za jakiekolwiek wskazówki co mam robić. Z góry bardzo dziekuje za pomoc. Pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że opisane objawy są wynikiem zażywanego leku. Teoretycznie jest to jednak możliwe. Przede wszystkim proszę zatem odstawić lek oraz skonsultować się z lekarzem POZ, który pokieruje dalszym postępowaniem.

Magdalena Mroczek

Nalgesin forte to lek, którego substancją aktywną jest naproksen. Jest to lek należący do grupy NLPZ, wykazujący działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Działanie leku polega głównie na hamowaniu cyklooksygenaz: COX -1 oraz występującej miejscowo COX-2. Lek ma też działanie antyagregacyjne.

Wskazania do zastosowania naproxenu obejmują: RZS, chorobę zwyrodnieniową stawów, młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i inne seronegatywne spondyloartropatie oraz zapalenie ścięgien i kaletek maziowych. Czasami stosuje się go też przeciwbólowo przy bólach kolan, pleców czy przy bolesnych miesiączkach.

Lek jest stosunkowo bezpieczny, może jednak spowodować, jak każdy inny lek, wystąpienie działań niepożądanych. Wszystkie z nich zostały wymienione w ulotce, co nie znaczy że musza wystąpić u Pani. Do częstych działań niepożądanych związanych z przyjmowanym lekiem należą dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego tj. biegunki, wymioty, zaburzenia dyspeptyczne, wymioty i zapalenie jamy ustnej. Ponadto często występują: bóle i zawroty głowy, rumień, obrzęki, duszność, kołatanie serca, zaburzenia koncentracji i objawy związane z występowaniem depresji. Di objawów przedawkowania należą wymioty, senność i niestrawność. Dyskomfort, który Pani opisuje nie jest wymieniany jako mający związek z zastosowaniem leku. Objawy przez Panią opisywane nie muszą mieć wiec żadnego związku z lekiem. Proponuję kontakt z lekarzem, który przepisał lek i ewentualne jego odstawienie lub zastąpienie innym lekiem. Lek może Pani odstawić już teraz. Dyskomfort może mieć jednak związek z odczuwanymi wcześniej bólami. Proszę zatem o kontakt z lekarzem POZ lub tym który przepisał lek. NA pewno można go zamienić.