Brak apetytu u 7-latki

Moja wnuczka ma 7 lat i jestem zaniepokojona poniewaz nic nie chce jesc wazy 15 kg ma wzrost ma 120cm .Nie chce jest zadnych warzyw. Nie je chleba zadnych wedlin ,wszystko jej smierdzi nie chce z rodzicami siedziec przy stole.Ma odruchy wymiotne.Najchetniej codziennie jadla by slodycze .Moze sa jakies leki na apetyt albo do jakiego lekarza sie z nia udac .Moze zrobic jakies badania.Dziekuje i pozdrawiam.

Dzieci często nadużywają babcinej i rodzicielskiej dobroci i próbują osiągnąć zamierzone cele różnymi sposobami. Wybrzydzanie jest dość powszechne, pojawia się mniej więcej między 3, a 4 rokiem życia. Już wtedy należy wprowadzać do jadłospisu dziecka systematycznie nowe produkty, poszerzając jego dotychczasową dietę oraz pozwalać mu na poznawanie nowych smaków. Jeżeli wnuczka będzie dostawać słodycze, to niestety nie ma co liczyć na szybką zmianę. Należałoby wprowadzić dziecku 4-5 posiłków dziennie o stałych porach. Żadnego podjadania. Zalecamy eliminacje słodyczy lub ich mocne ograniczenie. Nie podawać ich w postaci przekąsek, tylko np. co jakiś czas w postaci 4 posiłku, np. po obiedzie. Są one tylko i wyłącznie wypełniaczami. Nie dostarczają wartości odżywczej. Dodatkowo uczą Państwo również wnuczkę złych nawyków, które mogą skutkować w przyszłości nadwagą, później otyłością, a ta z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wielu chorób,w tym cukrzycy, insulinooporności, chorobami trzustki czy wątroby. Na początku, zarówno dla Państwa, jak i dla dziecka, okres ten może być wyjątkowo trudny, natomiast na pewno konsekwencja w działaniu przyniesie zamierzone efekty.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444