Brak okresu po rezygnacji z N****

Witam serdecznie, bardzo proszę o poradę. Przez 6 miesięcy używałam krążka antykoncepcyjnego N****. W poprzednim miesiącu podjęłam decyzję o całkowitej rezygnacji z antykoncepcji hormonalnej i niestety, pomimo że od 1 dnia mojej ostatniej miesiączki minęło już 33 dni, nie zapowiada się, żebym miała dostać okres. Czy to normalne, że po odstawieniu środków antykoncepcyjnych używanych tylko przez pół roku miesiączka może nie wystąpić? Czy powinnam zacząć się tym martwić? Dodam, że stosowania krążka nie przerwałam nagle, ale postąpiłam zgodnie z poleceniem na opakowaniu.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Krążek ma działanie takie, jak inne preparaty stosowane w antykoncepcji hormonalnej - przede wszystkim blokuje układ podwzgórze-przysadka-jajnik, będący regulatorem cyklu miesiączkowego. Nie jest to obojętne dla równowagi hormonalnej organizmu, niezależnie od tego, ile czasu trwa ta blokada. To normalne, że po odstawieniu hormonów cykl nie od razu wraca do regularnej pracy. Trudno przewidzieć, kiedy wystąpi pierwsza owulacja i miesiączka. Nieregularności mogą utrzymywać się nawet do pół roku. Jeżeli będzie to trwało dłużej, powinna Pani zgłosić się do ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!