Brakuje mi sił do dalszej walki

Nasz syn Kacper ma rozpoznane adhd z deficytem koncentracji, czyli add. Jestem po konsultacjach u neurologa, czekam za wizytę w poradni zdrowia psychicznego. Nasz każdy dzień to walka między rodzicami, rodzeństwem a Kacprem. Brakuje mi sił i cierpliwości.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Rozumiem, że czuje się Pani przemęczona i brakuje już Pani sił do walki z chorobą syna, który cierpi na ADD. Proszę jednak spróbować właśnie paradoksalnie nie walczyć z tą chorobą, ale starać się ją zaakceptować. Zdaję sobie świetnie sprawę, że dziecko nadpobudliwe swoim nadmiarem energii, nadaktywnością, ruchliwością, bałaganiarstwem, roztargnieniem, rozkojarzeniem, złością, ignorowaniem poleceń, trudnościami w skupieniu się nad zadaniem może wyprowadzić z równowagi nawet człowieka, który jest „oazą spokoju”. Zachęcam Panią do zapoznania się z chorobą syna i przeczytania fachowej literatury na temat ADD i ADHD – w ten sposób lepiej zrozumie Pani niektóre zachowania i reakcje synka. Przyda się na pewno opracowanie stałego, niezmiennego harmonogramu dnia, w którym będzie jasno określone, kiedy jest śniadanie, obiad, kiedy szkoła, odrabianie lekcji itp. Najlepszym wyjściem jest też dbanie o to, by maluch miał okazję do rozładownia nadmiaru energii. Może warto pomyśleć o zapisaniu go na basen, na sztuki walki albo biegać z nim wspólnie po parku? Chodzi o to, by zmęczyć chłopca, by miał mniej siły na później. Niezmiernie ważna jest dieta dzieci z ADHD – powinna zawierać jak najmniej cukru, barwników, napojów gazowanych i słodzonych. Złote zasady to cierpliwość, zrozumienie i konsekwencja oraz systematyczność. Bardzo ważne jest też, by syn nie był świadkiem jakichś spięć i nieporozumień na linii mama-tata, bo ciężka atmosfera w domu udzieli się synowi i na pewno znajdzie odzwierciedlenie w jego zachowaniu. Proszę angażować chłopca w obowiązki domowe, którym może podołać – niech wyrzuca śmieci, odkurza itp. Nie tylko się trochę zmęczy, ale też poczuje się ważny i pomocny. Bardzo istotne jest też pamiętanie o wzmocnieniach pozytywnych dziecka, czyli nagrodach. Nagrodą wzmacniamy aprobowane przez nas (rodziców) zachowania, a karą – próbujemy wygasić niepożądane reakcje u dziecka. Więcej wskazówek, jak zajmować się dzieckiem z zespołem hiperkinetycznym, znajdzie Pani pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/adhd
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-adhd
http://portal.abczdrowie.pl/praca-z-dzieckiem-nadpobudliwym
http://portal.abczdrowie.pl/rodzice-dzieci-z-adhd-pytania
http://portal.abczdrowie.pl/terapia-adhd
http://portal.abczdrowie.pl/jak-zrozumiec-i-leczyc-adhd
http://portal.abczdrowie.pl/add-a-adhd

Pozdrawiam i życzę wytrwałości! 

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy