Chciałabym ubrać obcisłą koszulkę. Czy mogę jakoś skutecznie schudnąć?

Witam! Mam 13 lat, mierzę sobie 163 cm, ważę 61 kg i jestem płci żeńskiej. Chciałabym skutecznie schudnąć. Niestety już nie urosnę za bardzo, ponieważ minął rok od mojej pierwszej miesiączki. Mam problem z wielkim brzuchem (na wysokości pępka mam 90 cm), bioderkami i pośladkami. Niestety ciężko mi utrzymać wagę, bo lubię być dość dobrze najedzona. Proszę o pomoc, bo wreszcie chciałabym ubrać obcisłą koszulkę bez wstydu i doigrywań rodziców.
13 LAT ponad rok temu

Witam,

Nie można jednoznacznie stwierdzić u Ciebie nadwagi.
Twoje BMI odniesione do siatki centylowej, odpowiada linii 90 centyla.
Poniżej tej linii rozpoznaje się prawidłową masę ciała (z tendencją do tycia), powyżej nadwagę.
Z tego też względu polecam wizytę u lekarza, który wie, jak rozwijałaś się do tej pory i jest w stanie (również wizualnie) ocenić prawidłowość Twojej masy (czasem zdarza się, że dana osoba waży więcej, bo ma np. ciężką budowę ciała i „gruby” kościec).

Niemniej powinnaś unikać tycia (nie myl tego proszę ze wzrostem masy ciała spowodowanym procesami wzrastania wzwyż).
Najlepiej, gdybyś udała się do dietetyka, który oceni Twoje nawyki żywieniowe i powie jakie błędy popełniasz.

Jeśli rzeczywiście Twoim problemem jest wielkość porcji - staraj się przemycać na talerzu produkty, które nie są źródłem wielu kilokalorii.
Dobrym pomysłem będzie dodatek warzyw do każdego posiłku.
Będziesz nasycona i głód nie będzie Ci towarzyszył przez długi czas.
Kolejna rzecz to przerwy między posiłkami.

Jeśli są zbyt długie - możesz odczuwać wzmożone łaknienie i zjadać większe porcje.
Zadbaj o 5 posiłków dziennie, niech 3 z nich będą większe (śniadanie, obiad, kolacja), a 2 mniejsze (jako przegryzka - owoc, warzywo).

Zajrzyj na:
http://abczdrowie.pl/piramida-zdrowego-zywienia
http://portal.abczdrowie.pl/odchudzanie-dzieci

Nie martw się, że nie urośniesz. Na pewno Twój wzrost się zwiększy, ponieważ jesteś ciągle w okresie dojrzewania.
Pojawienie się 1 miesiączki nie zaburza dalszego rozwoju.
Kościec rozwija się nawet do 18-20 roku życia, a potem podlega nieustannym przemianom.
Nie zapominaj o codziennej aktywności.

Pozdrawiam

PS
Pamiętaj, że pozostajesz pod opieką rodziców i to do nich powinnaś kierować się z wszystkimi problemami.