Chciałabym zajść w ciążę

Witam.
Mam 25 lat od 5 miesięcy staramy się z mężem zajść w ciążę, ale na razie bezskutecznie. Poza tym mam nadżerkę i według opinii lekarza dość sporą. Zaproponował mi zabieg wypalania i teraz stoję przed trudną decyzją, nie chciałabym odkładać zajścia w ciążę na jakiś odległy termin, a z tego co czytałam, gojenie tej rany może potrwać dość długo. Lekarz stwierdził, że nadżerka MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ UTRUDNIEŃ PRZY POCZĘCIU, w związku z tym, że przyczynia się do zabijania plemników.

Czy jest szansa na poczęcie bez usuwania tej nadżerki i jakie to może mieć konsekwencje? Dodam, że nigdy jeszcze nie rodziłam i przestraszyłam się tych stwierdzeniem, że nie powinno się tego robić przed pierwszą ciążą? Mam ogromny dylemat, chciałabym uszczęśliwić męża i siebie ale nie wiem co robić?
Proszę o pomoc.

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!

Elektrukoagulacja (tzw. wypalanie) to najczęściej stosowany zabieg usuwania nadżerki szyjki macicy. Często odstępuje się od niego w przypadku kobiet, które jeszcze nie mają dzieci, ponieważ w związku z powstałą blizną istnieje ryzyko problemów z rozwieraniem się szyjki macicy w trakcie porodu. Jeśli nadżerka jest duża, rozważa się w tych przypadkach zabieg krioterapii (wymrażanie za pomocą ciekłego azotu).

Przed podjęciem decyzji powinna Pani mieć wykonane badanie cytologiczne i postawione rozpoznanie rodzaju nadżerki. Najczęściej występuje nadżerka rzekoma, wynikająca ze zmian hormonalnych (duże stężenie estrogenów), zwykle ustępująca samoistnie, nie wymagająca leczenia. Tego typu nadżerka nie powinna stwarzać problemów z zajściem w ciążę ani wywoływać jakichkolwiek powikłań w jej przebiegu.  Drugim typem jest nadżerka prawdziwa. Jest ona wynikiem np. urazu mechanicznego lub infekcji, której cechy widoczne będą w badaniu cytologicznym i którą należy wyleczyć. Konieczne jest w takim przypadku także wykluczenie raka szyjki macicy (również przy pomocy badania cytologicznego).

Decyzję co do ewentualnego leczenia musi Pani podjąć razem ze swoim lekarzem, który badał Panią i jest świadom, z jakiego rodzaju patologią mamy do czynienia.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty