Kiedy można zajść w ciążę po usunięciu nadżerki?

Dzień dobry, w lutym tego roku miałam wykonywany zabieg łyżeczkowania w wyniku stwierdzenia ciąży obumarłej, był to 9 tydzień mojej pierwszej ciąży.
Na pierwszym USG potwierdzającym ciąże lekarz ginekolog stwierdził, że mam nadżerkę wrodzoną i pobrał cytologię.

Wraz z mężem byliśmy w szoku, ponieważ do tej ciąży wcześniej się przygotowywaliśmy, wykonywaliśmy różne badania i nic takiego nie stwierdzono. Dodam jeszcze, że wynik cytologii nie jest też za ciekawy- lekarz ginekolog stwierdził, że to przez nadżerkę. Miałam robione wcześniej cytologie i wyniki zawsze były dobre. Sama nie wiem co o tym myśleć?
Po pierwszej miesiączce po zabiegu mam mieć wykonany zabieg usunięcia nadżerki poprzez zamrażanie. I w związku z tym mam pytanie: jak długo będę musiała czekać, aby zajść w ciążę i czy usunięcie nadżerki będzie miało jakiś wpływ na ciążę?
Ginekolog powiedział mi, że za pół roku będziemy mogli się starać- sądzę, że brał tylko pod uwagę obumarłą ciążę i zabieg z tym związany, a co z czasem od usunięcia nadżerki?
Z góry bardzo dziękuję!

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Nadżerki wrodzone są dość powszechne. Jeżeli są niewielkie, należy je usunąć dopiero wtedy, gdy pojawią się dolegliwości w postaci zwiększonego wydzielania śluzu bądź stanów zapalnych. Niestety nie opisała Pani wyniku cytologii. Skoro lekarz stwierdził, że nieprawidłowości w badaniu spowodowała nadżerka, najprawdopodobniej chodziło o stan zapalny.
Po usunięciu nadżerki powinna Pani powtórzyć cytologię. Nieprawidłowe wyniki mogą świadczyć o ryzyku przemiany nowotworowej w obrębie szyjki macicy. Należy więc wyjaśnić, co było ich przyczyną.

Po wymrożeniu nadżerki szyjka macicy będzie się goić około 4-6 tygodni. W tym czasie trzeba powstrzymać się od współżycia. Po upływie tego okresu nie ma przeciwwskazań do stosunków ani zajścia w ciążę. Nie powinno więc to odwlec w czasie starań o poczęcie dziecka.

Zabieg usunięcia nadżerki nie wpłynie na przebieg ciąży. Czasami jednak może utrudnić poród (niekiedy blizna po wymrożeniu może wydłużyć czas rozwierania szyki).