Chęć schudnięcia po chemioterapiii

chcę schudnąć... brałam sterydy, jestem po chemii mogę coś z tym zrobić?

Dzień dobry, jak najbardziej nie ma przeciwwskazań do utraty zbędnej tkanki tłuszczowej. Po terapii sterydami metabolizm może być nieco spowolniony (jednak nie zawsze). Ważne, aby utrata masy ciała była przeprowadzona mądrze. Przede wszystkim nie wiem jaka jest obecna masa ciała przy Pani wzroście i wieku oraz jakie są obwody Pani ciała, dlatego nie mogę określić czy odchudzanie jest konieczne i wskazane. Po chemioterapii warto pamiętać o prawidłowych zasadach żywienia - jeść często, w niewielkich ilościach (4-5 razy dziennie), dieta powinna opierać się o warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste nisko-przetworzone, orzechy, pestki, warzywa strączkowe, w niewielkich ilościach nabiał, ryby oraz jaja. Mięso (najlepiej dobrej jakości drób) powinien gościć na Pani talerzu nie częściej niż 3 razy na tydzień. Warto jednak udać się na indywidualną konsultację do poradni. Pozdrawiam, dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna