Jak się odżywiać w czasie odchudzania?

Witam, odchudzam się, ale nie wiem czy we właściwy sposób. Otóż oprócz tego, że stosuję dietę 1200 kcal również ćwiczę, w związku z tym niekiedy mój dzienny bilans kcal (po odjęciu tego co spaliłam ćwicząc) wynosi 600 kcal. Czy nie jest to za mało i czy nie spowoduję efektu jojo lub straty mięśni? Czy w dni, kiedy ćwiczę nie powinnam dostarczać organizmowi, np. nie 1200 a 1800 kcal tak, że w momencie, kiedy spalę 600 kcal podczas ćwiczeń będę mieć dzienny bilans 1200? Proszę o odpowiedź.

Witam! Nie napisała Pani jakiego jest wzrostu, ile ma Pani lat i jaka jest Pani masa ciała. Są to podstawowe parametry, dzięki którym mogę obliczyć dzienne zapotrzebowanie. Generalnie dieta 1200 kcal jest stosowana przez osoby z otyłością i pod okiem specjalisty, bowiem mogą łatwo doprowadzić do niedoborów pokarmowych i efektu jojo. To czy Pani ćwiczy ma znaczenie dla spalenia tkanki tłuszczowej, jednak ilość kalorii w dni „ćwiczące” i „nie ćwiczące” nie powinna się różnić. Zanim będzie Pani kontynuowała dietę warto obliczyć ile faktycznie kalorii potrzebuje Pani organizm, zwracając uwagę, iż jest pani aktywna fizycznie. Zbyt mała podaż kalorii nie jest dla nas korzystna, bowiem obniża tempo przemiany materii, przez co odchudzanie jest mniej efektywne. Dodatkowo im mniej jemy tym łatwiej o efekt jojo, który jest częsta zmorą dla osób odchudzających się. Skuteczne odchudzanie to mądre odchudzanie. Warto wiedzieć, jakie błędy Pani popełnia i je wyeliminować – pomocny może być artykuł http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe oraz dalej być aktywną fizycznie.

Pozdrawiam serdecznie, mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna