Choroba hashimoto: co powoduje podwyższenie poziomu tsh?

Witam, mam 38 lat. Od czterech lat leczę się na niedoczynność tarczycy, biorę regularnie l***** i wszystkie wyniki na tsh zawsze były w porządku. Ostatnio trochę przytyłam i zrobiła mi się sucha skóra, więc zrobiłam badanie tsh (wynik 18,82); badanie usg wskazuje na aktywność procesu immunologicznego. Chciałabym się dowiedzieć, czym może być spowodowany podwyższony poziom tsh?

Redakcja abcZdrowie

Witam!
W przypadku choroby autoimmunologicznej, która być może u Pani występuje pod postacią choroby Hashimoto niedoczynność niestety będzie się zwiększać. Jeśli przyjmuje Pani od 4 lat tę samą dawkę hormonów, teraz może ona już nie wystarczać. Schorzenie to wymaga stałej kontroli i dobierania odpowiednich dawek leków. Może też być tak, że przez wiele lat poziomy hormonów (a co za tym idzie ich suplementacja) będą utrzymywać się na podobnym poziomie, podczas gdy nagle to sie zmieni i zajdzie konieczność zwiększenia dawki. Takie są uroki tej choroby.
Jednak prosze się nie niepokoić, jeśli będzie Pani pod stałą kontrolą, z wyrównanymi poziomami hormonów, samopoczucie powinno wrócić do normy.
Pozdrawiam!