Ciągłe zmęczenie i lęk przed pracą - czy mam depresję?

Witam. Od jakiegoś czasu mam problem z własnym Ja, z którym coraz bardziej nie mogę sobie poradzić. Boję się mojej pracy, tzn. każdego dnia, gdy wstaję, mam problemy żołądkowe, ciagle myślę, gdzie mogłam popełnić błąd. Wydaje mi się, że jestem do niczego i że na pewno wszyscy dookoła są lepsi ode mnie. Każdego dnia myślę o pracy i o tym, gdzie mogłam zrobić coś źle. W weekend zamiast odpocząć, cały czas rozmyślam na ten sam temat. Ostatnio czuję się jak więzień moich obsesyjnych myśli o rzekomych błędach, jakich mogłam się dopuścić. Często okazuje się, że nie miałam nawet podstawy, by się czymś martwić, ale i tak się zamartwiam. Czasem czuję, że za chwilę zwariuję. Chciałabym najchętniej to rzucić i nie wracać. Przez to wszystko ciągle chce mi się płakać, zaniedbuję swoje obowiązki i mam ogólną niechęć do wszystkiego, nie wspomnę o tym, że najchętniej, to bym tylko spała (przynajmniej nie myślę wtedy o tych wszystkich rzeczach). Zastanawiam się, czy w ten sposób da sie w ogóle przeżyć życie? Nic mnie nie cieszy, ciągle boli mnie głowa. Tak bardzo chciałabym nauczyć się pewności siebie (której nie mam praktycznie wcale) i zaufania do tego, co robię. Brak tych rzeczy powoduje, że stoję w miejscu. Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Opisane przez Panią objawy mogą być spowodowane rozwojem depresji, ale także rozwojem zaburzeń lękowych. Na podstawie krótkiego opisu problemu trudno jest jednoznacznie stwierdzić, co Pani dolega. Dlatego zalecałabym wizytę bezpośrednią u psychoterapeuty lub lekarza psychiatry.

Na pewno czynnikiem, który powoduje wiele trudności w codziennym życiu jest lęk. Pisze Pani o dolegliwościach somatycznych (bóle brzucha, bóle głowy), które mogą być przejawami nasilonego lęku. Praca jest źródłem dyskomfortu i warto byłoby zastanowić się, co konkretnie w pracy sprawia, że Pani samopoczucie się pogarsza.

Napisała Pani, że obawia się błędów. Czy oznacza to, że osoba, które sprawdza jakość Pani pracy stwarza presję, której nie może Pani znieść? Czy jest to raczej związane z Pani obowiązkowością i brakiem wiary we własne możliwości zarazem? Brak Pani pewności siebie - nad tym problemem można popracować.

Ciągłe zmęczenie może być spowodowane stresem, jaki przeżywa Pani chodząc do pracy. Warto, żeby rozpoczęła Pani psychoterapię lub spotkania z psychologiem. Uczestnicząc w takich konsultacjach miałaby Pani możliwość pracy nad swoimi problemami, ale także nad obrazem samej siebie. Niska wiara we własne możliwości oraz brak pewności siebie to cechy, które zależą przede wszystkim od tego, jak sami siebie postrzegamy. Można wpływać na zmianę tego postrzegania uczestnicząc w terapii oraz samodzielnie, np. stosując ćwiczenia zawarte w poradnikach psychologicznych.

Polecam również ćwiczenia relaksacyjne oraz uprawianie sportu. Sport wpływa na poprawę nastroju, dodaje energii oraz zmniejsza napięcie psychofizyczne. Warto także poszukać wsparcia  w bliskich osobach. Wiedząc, że ma się na kogo liczyć, łatwiej jest walczyć z przeciwnościami.

Pozdrawiam

Na podstawie Pani opisu trudno przez Internet postawić diagnozę, ponieważ objawy o jakich Pani pisze z jednej strony mogą wskazywać na rozwój depresji, z drugiej zaś na zaburzenia lękowo - depresyjne. W Pani przypadku niezbędna zatem jest bezpośrednia konsultacja u psychologa - psychoterapeuty.

Niemniej jednak należałoby popracować nad sobą, a konkretnie nad tym co zostało zapisane w Pani podświadomości, a także nauczenia się kontaktu z własnymi emocjami, co w rezultacie będzie się przekładało na wewnętrzny spokój i na przekonanie, że wcale nie trzeba walczyć żeby zdobyć to, co jest dla Pani ważne. Proszę poszukać dla siebie psychologa z pasją!

Życzę żeby się Pani udało! :)

Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl