Ciągłe zmęczenie, senność, suchość skóry, wypadanie włosów i nieregularne miesiączki a anemia

witam. od 3 miesiecy zle sie czuje jestem ciagle zmeczona caly czas bym spala mam strasznie sucha skure i strasznie mi wpadaja włosy garsciami podczas mycia, okres raz jest szybciej a raz sie spuznia nawet tydzien. robilam teraz badania natarczyce ale jeszcze nie bylam z wynikami u lekarza rodzinnego. a moj wynik tsh to 0,86 chyba w normie wiec mozna wykluczyc tarczyce wiec zastanawiam sie czy to moze bc anemia?

Witam,
objawy mogą świadczyć o anemii. Aby określić przyczyny tego stanu trzeba by było powrócić do zdarzeń, które miały miejsce wcześniej. Przyczyn może być wiele, dlatego trudno jest je stwierdzić jednoznacznie w Pani przypadku. Dla mnie jako dietetyka nasuwają się następujące skojarzenia: silny stres, nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej. Każdy z tych czynników jest wzajemnie ze sobą powiązany. Stres może doprowadzić do anemii, wypadania włosów, nasilenia alergii, astmy, obniżenia odporności, rozwoju candida i wielu innych schorzeń.
Wyeliminowanie przyczyny stresu, właściwie zbilansowana dieta bogata w związki mineralne i witaminy, a nawet suplementacja (żelazo, cynk, miedź, magnez, wit. C, B6, B12, kwas foliowy), która w takich przypadkach jest jak najbardziej wskazana prawdopodobnie przywróci w organizmie równowagę. Aktywność fizyczna może tu odegrać bardzo ważna rolę, ponieważ powoduje wytwarzanie endorfin, które pomagają w zwalczaniu stresu.
Nadmierne wypadanie włosów jest też często efektem przebytej choroby, nerwic, palenia papierosów.

Każdy lekarz w przypadku podanych przez Panią objawów już na pierwszej wizycie daje skierowanie na badanie krwi i moczu. Mając wyniki powinien określić czy ma Pani anemię oraz w razie potrzeby zleci jeszcze inne badania, aby sprawdzić czy w organizmie dzieje się coś poważnego wymagającego leczenia.

Więcej informacji nt. odżywiania i wypadających włosów http://portal.abczdrowie.pl/witaminy-na-wlosy