Ciąża - krwiak

Witam,
byłam ostatnio na usg. Lekarz stwierdził ciążę 8/9 tydzień, ale stwierdził też krwiaka. Nie jestem tylko nie wiem dokładnie, gdzie on jest, bo ta wiadomość mnie tak zaskoczyła, że już nie wiedziałam co mam się pytać.
Lekarz tylko powiedział, że serduszko bije-sama widziałam- płód się porusza, że ciążą walczy i najgorzej będzie jak krwiak będzie podważał łożysko.

Nie mam żadnych plamień, czuję się dobrze czasami lekko pobolewa mnie brzuch ale to chyba dlatego że macica się rozciąga.
Dodam tylko, że to moja pierwsza ciążą i czekaliśmy na nią 3 lata. Czy powinnam się obawiać. Lekarz przepisał mi dużo leżenia, d***, wit e, kwas foliowy i wapno w tabletkach.
I jeszcze jedno pytanie. Płód w tym czasie jaki powinien mieć wymiar?
Dziękuję pozdrawiam
 

KOBIETA ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
83 poziom zaufania

Witam!

Krwiak pozakosmówkowy występuje w około 25% wczesnych ciąż i zanika zwykle do 20 tygodnia ciąży. Jest on czynnikiem ryzyka poronienia, ale rzadko je powoduje. Odpoczynek, leżenie, brak intensywnego wysiłku fizycznego z pewnością przyczynią się do dalszego zmniejszenia tego ryzyka. Proszę się nie denerwować i oczekiwać szczęśliwego rozwiązania. Na przełomie ósmego i dziewiątego tygodnia zarodek powinien mieć około 20 mm wymiaru CRL- czyli od czubka głowy do pupy. Jeżeli było to Pani pierwsze USG i lekarz na podstawie wymiarów oszacował wiek ciąży, to nie ma sensu, aby Pani porównywała te wymiary z odpowiadającymi 8-9 tygodniowi, bo się na pewno będą zgadzać.

Pozdrawiam serdecznie!
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Krwiak w ciąży

Witam. Mam 34 lata. Urodziłam drugie dziecko prawie 10 miesięcy temu. Jestem w ciąży po raz trzeci. Ostatnią miesiączkę miałam 26.01.2010 r. 01.03.2010 r. zrobiłam test, który wyszedł pozytywnie. 10.03.2010 r. zgłosiłam się na pierwszą wizytę do lekarza. Po 2-3 dniach zauważyłam, że moje piersi, które wcześniej były lekko nabrzmiałe, zrobiły się mniejsze i mniej tkliwe. Nie oddaję też moczu tak często, jak wcześniej. 15.03.2010 r. zgłosiłam się na badanie USG. Wykryto pęcherzyk ciążowy o prawidłowym kształcie i obrysie GS 10,1 mm. Zarodek jest żywy o CRL 3,5 mm, tętno ok. 100 uderzeń/min. Niestety, jest też krwiak, umiejscowiony w okolicy górnego bieguna jaja płodowego o wymiarach 26,7/13,2/14,2 mm przylegający do 1/2 powierzchni pęcherzyka ciążowego. Jakie są rokowania co do utrzymania ciąży przy takim krwiaku? Czy zdarza się, że przy osłabieniu objawów ciąży może ona zostać donoszona?Jakie powinny zostać podjęte działania w celu utrzymania ciąży?

KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
83 poziom zaufania

Witam!

Rokowanie jest dobre. Większość krwiaków pozakosmówkowych ulega wchłonięciu do 20 tygodnia ciąży. Powinna Pani oszczędzać się, tym bardziej jeśli występuje krwawienie z dróg rodnych. Jeśli zaś chodzi o ustąpienie dolegliwości ze strony piersi, to nie powinna się Pani tym nadmiernie niepokoić, skoro badanie USG potwierdziło, że zarodek jest żywy. Wyszstko powinno być dobrze. Z powodu obecności krwiaka z pewnością konieczne będą częstsze kontrole - ustali to dokładnie Pani lekarz prowadzący.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Krwiak pod kosmówką w ciąży

Witam!

Zwracam się z zapytaniem dotyczącym przebiegu mojej ciąży. W chwili obecnej ma ona 11 tygodni 4 dni. Niestety pojawiły się problemy z jej przebiegiem. W dniu 20.02.2012 trafiłam do szpitala z krwawieniem. Lekarz ocenił je jako umiarkowane, ale zatrzymał mnie w szpitalu na obserwacji. Krwawienie zatrzymało się już tego samego dnia po otrzymaniu leków. Przez kolejne dni plamiłam na brązowo. Niemniej jednak po 8 dniach wypisano mnie do domu z informacją, że mój stan jest dobry. W dniu 21.02.2012 zrobiono mi USG, na którym lekarz stwierdził niewielkiego krwiaczka o wymiarach 9x4 mm umiejscowionego poniżej jaja płodowego w ujściu wewnętrznym szyjki. Szyjka była zamknięta, trofoblast bez cech odklejenia. Niestety następnego dnia 28.02.2012 po wyjściu ze szpitala, znów trafiłam (tym razem do innego). Pogotowie zawiozło mnie do szpitala z powodu bardzo obwitego krwawienia (krwotoku). Krew lała się ze mnie ciurkiem. Natychmiast zrobiono USG, na którym stwierdzono, że ciąża jest żywa, ale pod trofoblastem uwidoczniono krwiaka o wymiarach 14x6 mm (lekarz stwierdził ze zmniejszył się już w wyniku krwawienia i że na pewno był większy). Zastosowano leczenie i krwawienie ustało (przez 3 dni nie mogłam nawet wstać z łóżka, potem tylko do toalety, poza tym ciągłe leżenie). Wyszłam po 2 tygodniach.

Na usg kontrolnym w dniu 05.03.2012 otrzymałam wynik: ciąża, żywa, CRL 40 mm, FHR - 167/min. Trofoblast - dolny biegun nad ujściem wew. szyjki, poniżej pasmo bezechowe - wynaczyniona krew? Kanał szyjki zamknięty, w kanale szyjki pasmo bezechowe. Dodam, że obecnie nie mam żadnych plamień nawet najmniejszych. W badaniu gin. przed wyjściem lekarz stwierdził zamkniętą szyjkę, macica rozpulchniona (początkowo dostawałam kroplówki rozkurczowe). Lekarz stwierdził, że jest dobrze. Zalecił mi Nospę forte 2x1 i Duphaston 2x2. Ale nic nie powiedział czy nadal mam leżeć, czy mogę już chodzić. Proszę mi powiedzieć co mam robić, bo słowa oszczędzający tryb życia niewiele mi mówią. Ponadto odczuwam od czasu do czasu kłucia w dole brzucha (w okolicy macicy - czasem na środku czasami po bokach). Czy powinnam się tym martwić? Nie chcę po raz kolejny trafić do szpitala z krwawieniem. I mam pytanie - czy to możliwe, że krwiak pod kosmówką wytworzył się w ciągu tygodnia? Czy może lekarz, który mi robił badanie 21.02 nie zauważył go (miał dość stary aparat usg).

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Witam!

Z przedstawionego przez Panią opisu wynika, że w USG wykonanym 21. lutego uwidoczniono krwiaka podkosmówkowego o wymiarach 9x4mm. Krwiak taki to niewielka ilość krwi umiejscowiona między kosmówką a błoną śluzowa macicy. Krwawienia z powodu istniejącego krwiaka podkosmówkowego we wczesnej ciąży są częste, a ich konsekwencje zależą od wielkości i dynamiki powiększania się krwiaka. Możliwe jest poronienie, dlatego też po obserwacji zaleca się kobiecie oszczędzający tryb życia, czyli dużo odpoczynku, unikanie wysiłku fizycznego, dźwigania ciężkich przedmiotów. Nie ma potrzeby leżenia. Oczywiście może Pani chodzić i wykonywać codzienne czynności, które nie są jednak bardzo obciążające. Poza tym stosuje się leki rozkurczowe – hamujące czynność skurczową macicy (na przykład No-Spa) i hormonalne podtrzymujące ciążę (np. Duphaston). Jeśli krwiak nie jest zbyt duży, to ryzyko poronienia w późniejszym czasie spada, ponieważ tworzy się skrzep, który zapobiega dalszemu wynaczynianiu się krwi. Należy pamiętać, żeby obserwować, czy nie pojawią się niepokojące objawy oraz być w stałej, regularnej kontroli ginekologicznej. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty