Jeśli chodzi o anemię to najlepiej wprowadzić do diety produkty bogate w żelazo. Należą do nich wątróbka, żółtka jaj, buraki, pestki dyni, szpinak czy sałata. Natomiast z zrzuceniem wagi w Pani przypadku najlepiej zrobić to pod okiem specjalisty. Najpierw wykonać badania w celu wyeliminowania innych chorób, by odpowiednio dobrać dietę. Następnie po całkowitym wywiadzie żywieniowo-zdrowotnym ustalić jadłospis na dwa tygodnie włączając aktywność fizyczną. I przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i dobre nastawienie, gdyż walka z otyłością nie jest prosta, ale możliwa. Chęci własne to już 50% sukcesu. Jeśli jest Pani zainteresowana indywidualną dietą zapraszam do kontaktu: marta@zdrowozjesz.pl
Przyczyn anemii może być wiele np. metale ciężkie, pasożyty, nadmiar wapnia i wiele innych. Aby poszukać przyczyny może Pani zrobić analizę pierwiastkową włosów, która jest bardzo szczegółowym badaniem oceniającym funkcjonowanie organizmu. (więcej www.profilaktyka-zdrowia.pl). Z odchudzaniem proszę nie czekać, tylko skonsultować się z dietetykiem, który dostosuje posiłki do Pani aktualnych problemów.
Małgorzata Mięsowicz
tel. 606 130 841
www.miesowicz.fitdietetyk.pl
Zapraszam.
Dzień dobry.
Zachęcam do konsultacji lekarskiej i wykonywania stosownych badań. Zmniejszone wchłanianie np. żelaza przez organizm może być skutkiem m.in: diety ubogiej w żelazo, nieprawidłowego odżywiania, alkoholizmu, wegetarianizmu i przewlekłych biegunek. Zwiększona utrata żelaza może być wywołana np. obfitymi miesiączkami, krwawieniem z przewodu pokarmowego. Najlepszymi źródłami żelaza w diecie są: podroby, suche nasiona roślin strączkowych (groch, fasola, soczewica, cieciorka),drób, ryby, jaja, produkty zbożowe (płatki owsiane, chleb pełnoziarnisty, makaron pełnoziarnisty), niektóre warzywa (buraki, boćwina, groszek). Zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego mogą być źródłem żelaza. Jednak żelazo pochodzące z produktów zwierzęcych (np. mięso, podroby, wędliny, jaja) jest lepiej przyswajana przez nasz organizm. Jeśli nie ma przeciwwskazana zalecam spożywać żelazo pochodzące z różnych źródeł. Wówczas stan zdrowia powinien się szybciej poprawić.
Pozdrawiam, dietetyk Patrycja Sankowska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jaka dieta bezmięsna z wysokim poziomem żelaza? – odpowiada Mgr inż. Marta Ścibisz
- Dieta dla kobiet z anemią – odpowiada Mgr inż. Marta Ścibisz
- Jakie produkty powinnam jeść, aby podnieść poziom żelaza? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Co jeść przy stwierdzonej anemii? – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Czy tabletki z żelazem pomogą w silnej anemii? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Jak utrzymać stałą wagę po odchudzaniu? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Co jeść, aby podnieść poziom żelaza? – odpowiada Milena Lubowicz
- Jaki produkt spożywczy jest najlepszym źródłem żelaza? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Jaki lek na niedobór żelaza? – odpowiada Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer
- Anemia i dieta bezmięsna – odpowiada Mgr Magdalena Borowiec
artykuły
Naturalne sposoby na walkę z anemią
Naturalne metody walki z anemią Zmęczenie, brak en
Diagnostyka i leczenie anemii z niedoboru żelaza
Aby rozpoznać niedokrwistość, lekarz musi wykonać
Anemia w ciąży - przyczyny, objawy, diagnostyka, profilaktyka, leczenie
Anemia w ciąży jest bardzo częstym zjawiskiem - do