Co jest powodem problemów z uzyskaniem orgazmu u 22-latki?

Wspolzylam z kilkoma partnerami... I z zadnym nie mialam orgazmu... Tylko masturbujac sie go osiagam. W okolicach lechtaczki. Nie raz musze (wstyd się przyznać) oglądnąć dobre porno, zeby dojsc...

Pozdrawiam serdecznie,
www.grabowski.gr
seksuolog@grabowski.gr

Dzień dobry,

Opierając się na Pani opisie, można postawić dwie wstępne hipotezy mogące wyjaśnić nurtujący Panią problem.

Pierwsza dotyczy współżycia z kilkoma partnerami - być może, niezależnie od ich ilości, podejmowała Pani współżycie z dość przypadkowymi osobami, z którymi niekoniecznie istniała jakaś szczególna (poza erotyczną) więź. Warto w tym momencie nadmienić, że orgazm kobiecy, w odróżnieniu od męskiego, jest znacznie bardziej skomplikowany i zróżnicowany. Mówiąc inaczej - mężczyźni w zasadzie potrzebują tylko partnerki (chociaż to znaczne uproszczenie), kobiety natomiast oczekują przynajmniej emocji (nie tylko seksualnych), poczucia bezpieczeństwa i trwałości związku. Z Pani opisu wynika, że tych elementów nie było, co może tłumaczyć brak satysfakcji.

Druga hipoteza dotyczy sposobu osiągania przez Panią orgazmu - jak rozumiem poprzez stymulowanie łechtaczki - być może po prostu należy Pani do tej grupy kobiet (nie będących, bynajmniej, mniejszością), która orgazm osiąga poprzez drażnienie tej części ciała (co nie jest nieprawidłowością).

Można również przypuszczać, że być może zbyt wcześnie i zbyt mechanicznie podjęła Pani "dorosłe" kontakty seksualne, co mogło być przyczyną braku orgazmu.

Należy na zakończenie podkreślić, że powyższe rozważania mają wyłącznie charakter bardzo wstępnych hipotez, do których niekoniecznie trzeba się przywiązywać.
Warto jednak, o ile jest Pani zainteresowana poznaniem rzeczywistych przyczyn opisanego problemu, skorzystać z konsultacji seksuologicznej, podczas której mogłaby Pani odnaleźć faktyczną przyczynę Pani dolegliwości i podjąć działania, w celu ich rozwiązania.

Pozdrawiam.