Co jest powodem wzrostu wagi?

Witam, mam 20 lat, jestem kobieta. Obecnie od trzech tygodni jestem na diecie 1500kalori. Odchudzać zaczęłam się w maju zeszłego roku. Schudłam z wagi 56 kilo, do 43kilo. Ze względu na mój niski wzrost BMI mam w normie. Jestem na diecie ciągłej(co oznacza, ze nie przerywałam diety), w chwili obecnej jestem na etapie stabilizacji. Wcześniejsza dieta opierała się na 600-1300kalor (mam na myśli cały okres odchudzania). Ostatnie 4 miesiące dziennie nie "zjadałam" mniej niż 1000kalori. Od trzech tygodni powróciłam do ćwiczeń, codziennie przez 6 dni w tygodniu jeżdżę na rowerze stacjonarnym przez 60 minut z średnim obciążeniem. Po ćwiczeniach dokładnie się rozciągam, ćwiczę również brzuch, oraz inne partie ciała, ćwiczenia typu brzuszki, podnoszenie, skłony. Pr zestalam brać pigułki antykoncepcyjne, które brałam dwa lata. W ciągu ostatnich trzech tygodni (Kiedy zaczęłam ćwiczyć, odstawiłam antykoncepcje, zwiększyłam bilans kaloryczny) waga wzrosła do 45,5kilogramow, i trzyma się na tym poziomie. Co mnie zastanawia to to, ze obwody ud, brzucha, tali, i tak dalej pozostały bez zmian. Skąd wziął się przyrost masy? Możliwe, ze to mięśnie? Może woda? A może zwyczajnie tłuszcz, który odkłada się w jakimś niezidentyfikowanym przez mnie miejscu? Czy mam powód do zmartwień? Powinnam martwic się o efekt jo-jo? Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam, Aqilah

Witam

Przede wszystkim proszę pamiętać, że waga każdego człowieka ulega pewnym wahaniom i nawet w obrębie jednego dnia różnice mogą sięgać rzędu 2-3 kg, dlatego właśnie istotne jest by ważyć się zawsze rano, na czczo, na tej samej wadze i nie częściej niż 1 raz w tygodniu. Powody takich wahań mogą być różne, np:

1. Zawartość wody w organizmie. Różnice te wynikają ze zmiennego bilansu , który jest zależny od ilości spożywanych i wydalanych płynów.
2 Faza cyklu menstruacyjnego. Skoro odstawiła Pani niedawno tabletki antykoncepcyjne to taki pozorny przyrost masy ciała może być wywołany właśnie zmianami hormonalnymi.

3. Przyrost tkanki mięśniowej. Mięśnie są cięższe od tłuszczu a taka częstotliwość wysiłku fizycznego jaką obecnie Pani stosuje z pewnością powoduje przyrost mięśni. Na takie zjawisko wskazują również obwody różnych partii ciała, które jak Pani zauważyła nie uległy zwiększeniu.
4. Nagłe zwiększenie wartości energetycznej diety. W Pani przypadku jak wnioskuje z listu podaż kalorii była zwiększana stopniowo, więc raczej nie mamy do czynienia z efektem jo-jo. Na przyszłość nie polecam jednak stosować diet dostarczających mniej niż 1000kcal, gdyż powodują one spowolnienie przemiany materii i w konsekwencji utrudniają proces odchudzania.
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki radziłabym cierpliwie poczekać kontynuując trening i obecną dietę.

Pozdrawiam