Brak spadku wagi podczas odchudzania u 27-letniej osoby

Dlaczego podczas odudzania waga nagle staje ? I czy możliwe ze wkoncu zacznie dalej spadać?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, niestety taka sytuacja przy długotrwałym odchudzaniu występuje i oczywiście dalszy spadek masy ciała jest mozliwy. Zalecam wizytę u dietetyka celem wyjaśnienia wątpliwości. Pozdrawiam

Witam serdecznie,
Proszę się nie obawiać zatrzymanie wagi podczas odchudzania to normalne zjawisko. Jednak proszę uzbroić się w cierpliwość i zdrowo się odżywiać oraz ćwiczyć a waga ruszy.
Mam nadzieję, że Pani dieta jest pełnowartościowa i zbilansowana oraz dostosowana do Pani dziennego zapotrzebowania energetycznego. Nie może Pani spożywać zbyt mało kcal i głodzić swojego organizmu bo w innym razie również może być przytrzymanie spadku wagi a nawet jej wzrost. Stosując dietę bardzo niskokaloryczną zwalniamy przemianę materii a organizm przechodzi w ,,stan oszczędzania'' i przed obawą o utratę składników odżywczych zaczyna robić zapasy rezerwę w postaci tkanki tłuszczowej.
Jeżeli byłaby Pani zainteresowana to można mi wysłać swój przykładowy jadłospis a ja chętnie zerknę i odpowiednio skomentuje a może wskażę ewentualne błędy.
kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam. Przy odchudzaniu bardzo często pojawia się tzw. efekt zatrzymania, kiedy w pewnym momencie waga stoi w miejscu i nie chce dalej ruszyć. Nie należy się jednak poddawać. Proszę też nie sugerować się samą wagą, ale mierzyć obwody ciała. Często jest tak, że od ćwiczeń siłowych przybywa masy mięśniowej (mięśnie ważą więcej od tłuszczu), ale jednocześnie ubywa tkanki tłuszczowej. W razie wątpliwości może Pani udać się do dietetyka i wykonać analizę składu ciała. Pozdrawiam serdecznie.

Jest to efekt obronny organizmu, który zabezpiecza człowieka przed okresami głodu. Po pewnym czasie waga powinna znów zacząć spadać. Natomiast aby uzyskać trwałe efekty w odchudzaniu i uniknąć efektu jo-jo, należy zmienić swoje nawyki żywieniowe na stałe a nie tylko na czas diety.

Pozdrawiam,
Emilia Kołodziejska
http://dietcoaching.pl/diet-coaching/

Proszę dalej kontynuować dietę i ćwiczyć. Warto też kontrolować parametry ciała (podczas analizy składu masy ciała), jak masę mięśniową i tkankę tłuszczową - mimo braku ubytku na wadze obwody ciała i proporcje mogą się zmieniać. Przy stosowaniu diety często też dochodzi do sporych odstępstw więc jeśli ma Pani wyliczone jadłospisy warto wrócić do ponownego odważania gramatury.