Brak efektów odchudzania a bieganie

witam. mam 26 lat, 183 cm. wzrostu i ważę 80 kg. w ciągu pół roku schudłem 15 kg, bez większego wysiłku (chodziłem regularnie na basen). teraz zacząłem do tego regularnie biegać, ale od miesiąca nie schudłem nawet pół kilo. co powinienem zrobić?

W Pana przypadku należy wykonać badanie składu ciała, które ustali jaka jest zawartość tkanki tłuszczowej, mięśni i wody. Najprawdopodobniej dzięki aktywności rozpoczęła się u Pana budowa masy mięśniowej, a te są cięższe od tkani tłuszczowej. Polecam mierzenie się miarą zamiast ważenia, jest to zdecydowanie lepsza metoda pomiaru dla osób aktywnych.

Witam,
podejrzewam, że przyczyną może być Pana dieta. Proszę udać się do dietetyka, który dopasuje Pana sposób żywienia do aktywności fizycznej, tak aby zaczął Pan chudnąć.
Pozdrawiam

Trzeba wziąć pod uwagę dwie rzeczy. Po pierwsze w przypadku intensywnych treningów naturalne jest, że zmienia się skład ciała (zmniejsza tkanka tłuszczowa, zwiększa tkanka mięśniowa). I to może być powodem braku spadku masy ciała. Należałoby zwrócić uwagę na obwody i wygląd ciała. Jeśli jednak tak się nie dzieje, to zapewne spowodowane może to być dwoma czynnikami: nieodpowiednim tempem i czasem treningów lub nieodpowiednim odżywianiem. Wskazówki co do dalszych działań zależne są też od tego jaki cel Pan chce osiągnąć. Czy zależy Panu jedynie na eliminacji tkanki tłuszczowej czy zyskaniu tkanki mięśniowej.

Witam. Przede wszystkim poza masą ciała, proszę również kontrolować zmiany w obwodach ciała. U osób regularnie uprawiających aktywność fizyczną, przyrost tkanki mięśniowej może spowodować wzrost masy ciała. Dzieje się tak dlatego, że tkanka tłuszczowa, której w tym momencie się pozbywamy waży mniej niż masa mięśniowa.

Może to być spowodowane naturalnym zatrzymaniem procesu odchudzania. Następuje ono po utracie 10-15% masy ciała i jest wyrazem reakcji obronnych organizmu. Waga za jakiś czas (trudno powiedzieć jaki) zacznie znowu spadać. Nalezy w tym czasie jak najczęściej włączać aktywność fizyczną i zwiększyć nieco udział białka w diecie. To pomoze przyspieszyć metabolizm.

Witam. Powodów takiej reakcji Pana organizmu może być kilka. Otóż mimo, iż zaczął Pan biegać, dla Pana organizmu jest to nowy rodzaj wysiłku i z reguły wtedy organizm roni się zatrzymując wodę w organizmie, gdyż "nie wie, czy to dla niego dobre czy złe". Z reguły taki etap trwa ok 2-3 tygodni, później woda schodzi. Inny powód to to, że mogą rosnąć mięśnie, one są cięższe niż tkanka tłuszczowa, stąd na wadze pewnie nie widać efektów, lecz z racji, że w przeciwieństwie do tkanki tłuszczowej są zbite powinien Pan tracić cm w obwodzie. Inny powód może być taki, że ma Pan zaburzenia metabolizmu, powinien Pan w takim przypadku zrobić odpowiednie badania i udać się do specjalisty po ułożenie programu żywieniowy dopasowany pod tryb życia i treningi.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Prawdopodobnie ilość kalorii jaką Pan przyjmuje w pożywieniu pokrywa zapotrzebowanie na metabolizm i wysiłek fizyczny.
Przydatna by była ocena sposobu żywienia. Pozdrawiam.