Co mam zrobić, by stracić dużo zbędnych kilogramów?

Witam, Mam 14 lat. Mam 158 cm wzrostu i wagę 83.9 kg. Trochę schudłam, bo moja mama zaczęła dietę. Ja nie jem słodyczy, białego chleba i jem małe ilości pokarmów. Chciałabym powrócić do prawidłowej wagi. Wiem, że nie będzie to krótki czas, ale chce dojść do normalnej wagi w jakiś rok. Chcę mieć z kim tańczyć poloneza na koniec gimnazjum. Czekam na jakąś poradę, bo już nie wiem, co mam zrobić. Byłam na diecie Dukana. Schudłam 6 kg, ale nie dałam rady w pewnym momencie. Nie mogłam patrzeć na mięso, mleko czy sery białe. Gdy zakończyłam dietę, przybrałam na wadze z niezłym dodatkiem, bo aż 9 kg.
14 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoja masa ciała wskazuje na dużą nadwagę, dlatego powinnaś niezwłocznie zmienić swój styl życia na zdrowy. Warto udać się do dietetyka, który ułoży dietę odpowiednią dla Twojego wieku, która nie spowoduje żadnych skutków ubocznych oraz efektu jojo. Odchudzanie na własną rękę nie jest korzystne.

W Twoim wieku nie powinno się stosować diet odchudzających. Powinnaś uświadomić sobie jak poważne konsekwencje zdrowotne może spowodować zbyt niska masa ciała. Nadmiernie odchudzanie może zahamować rozwój i wzrost, zaburzyć miesiączkowanie, spowodować niedobory żywieniowe a także spowolnić metabolizm, który jest odpowiedzialny za spalanie kalorii. Dieta proteinowa (dukana) nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości węglowodanów, które powinny być podstawą naszej diety, może wpływać również negatywnie na Twój stan zdrowia.

Na początek zapoznaj się z zasadami prawidłowego odżywiania i do nich się stosuj:
- Jedz różnorodne produkty żywnościowe, unikaj monotonnych posiłków,
- Podstawą diety powinny być produkty bogate w węglowodany złożone (ryż, pełnoziarniste pieczywo, kasze, makarony, ziemniaki, produkty zbożowe),
- Jedz dużo warzyw i owoców, co najmniej 5 porcji warzyw i 2 porcje owoców dziennie,
- Dbaj o utrzymanie prawidłowej masy ciała i dobre samopoczucie,
- Redukuj wielkość porcji, a nie ilość posiłków,
- Jedz regularnie, co 2-3 godziny, 4-5 posiłków dziennie,
- Pij dużo płynów, około 1,5- 2 l wody dziennie,
- Rusz się! Bądź aktywny fizycznie, co najmniej 30 minut dziennie,
- Zacznij już teraz stopniowo wprowadzać zmiany swoich nawyków żywieniowych,
- Pamiętaj, że jedzenie powinno być przyjemnością!

Oprócz tego zajrzyj do artykułów poświęconych zdrowym nawykom i postaraj się do nich zastosować http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki oraz http://portal.abczdrowie.pl/7-sposobow-na-zrzucanie-wagi-bez-diety

Dodatkowo pamiętaj o aktywności fizycznej. Dieta połączona z aktywnością fizyczną z pewnością przyniesie efekt, jednak nie będzie on natychmiastowy. Twój organizm potrzebuje czasu, aby spalić tkankę tłuszczową i przyzwyczaić się do nowego stylu życia. Zajrzyj na stronę poświęconą aktywności fizycznej i ćwicz razem z nami www.abccwiczenia.pl

Pozdrawiam.