Co mam zrobić z tym guzkiem okolic intymnych?

witam, 2 tygodnie temu zauwazylem, że miedzy Penisem, a lewą nogą, pojawił sie syfek. syfek ten byl wielkosci orzeszka i znajdował się pod skóra, niechcacy nacisnalem na niego i poczulem jak syfek ten w srodku pod wplywem uscisku przemiescił sie, od tamtej pory syfek ten wyglada jak guz, urósł, boli przy dotyku, kolor skory jest normalny. nie ukrywam, że gole miejsca intymne i raczej wydaje mi sie, że po takim zabiegu mogło coś nastąpić, czytalem po necie, mam podejrzenia, że albo tam jest ropa(chociaz te miejsce nie jest czarne), albo to jakis tłuszczak. bardzo prosze o pomoc poniewaz nie wiem co z tym zrobic i nawet co to jest.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę udać się do internisty z przychodni POZ – faktycznie wypryski w okolicach intymnych oraz pachwinach mogą być skutkiem depilacji, gdy dochodzi do zapalenia mieszka włosowego. W takiej sytuacji są to małe krostki lub ropne guzki, które niekiedy osiągają większe rozmiary, tworząc martwiczy ropień.

Niewskazane jest uciskanie czy wyciskanie takich guzków. W pachwinie krocza bowiem nierzadko powstają czyraki oraz tłuszczaki. Czyrak, czyli konsekwencja zapalenia mieszka włosowego, jak już wspomniałam, jest ropniem wywołanym zazwyczaj gronkowcem złocistym. W przypadku czyraka stosuje się antybiotykoterapię, czasami konieczne jest także nacięcie guzka. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/czyraki.

Jeśli chodzi o tłuszczaka, to jest łagodną zmianą nowotworową, którą można usunąć, choć nie jest to konieczne – chyba że rozrasta się, powodując problemy natury estetycznej bądź zaczyna uciskać struktury nerwowe. Nie daje objawów bólowych i nie sączy się z niego żadna wydzielina, zatem raczej mało prawdopodobne, by to tłuszczak był Pańskim problemem. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/tluszczaki-nowotwory-niezlosliwe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.