Co należy robić z tym guzkiem okolicy odbytu?

Jakiś czas temu zrobił mi się guzek nad odbytem między pośladkami. Był twardy i bolący, dwa dni temu podczas kąpieli nacisnelam to miejsce i wyszła z niego wydzielina ropna o brzydkim zapachu. To miejsce mi spuchło i boli kiedy siadam i chodzę. Dzisiaj czuje się osłabiona i mam wrażenie że mam podwyższona temperaturę. Czy to może być od tego? Mieszkam na wyspach i tutaj często takie rzeczy bagatelizują
KOBIETA, 25 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podwyższona temperatura może wynikać ze stanu zapalnego, dlatego dobrze by było udać się jak najszybciej do lekarza, który sprawdzi aktualny stan zdrowia.

Ciężko stwierdzić na podstawie samego opisu, czym jest guzek między pośladkami, o którym Pani wspomina. Możliwe, iż jest to czyrak odbytu, nazywany również ropniem odbytu. Ma on postać guzka o podstawie zapalnej i jest wypełniony ropą. Towarzyszą mu dolegliwości bólowe, które nasilają się w pozycji siedzącej i podczas wypróżniania. Może mu także towarzyszyć podwyższona temperatura.

Po pęknięciu czyraka odbytu można robić okłady oraz nałożyć opatrunek. O szczegóły proszę jednak dopytać lekarza, który potwierdzi tę diagnozę. My na odległość nie możemy tego uczynić.

Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym zawarte zostały szczegółowe informacje na temat tej dolegliwości:

https://portal.abczdrowie.pl/czyrak-odbytu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.